Cüce Gezegen Eris , Plüton'dan Büyükmüş

Uzay hakkıdan bilgiler gelişmleri burdan takip edebilirsiniz

Cüce Gezegen Eris , Plüton'dan Büyükmüş

İletigönderen Egeli » Çrş Haz 20, 2007 18:43

Gelen Yeni Veriler İle Cüce Gezegenlerin Listesi Kabarırken Bir Yandan da Plüton'un Rütbeleri Sökülüyor.
Resim
Bir zamanlar Plüton kadar büyüklüğü olduğu düşünülen Eris, aslında Plüton'dan %27 daha fazla büyük olduğu ortaya çıktı. Eris ile temsil edilmiş olan cüce gezegenin uydusu Dysnomia çok uzaklardaki Eris'in yörüngesinde keşfedilmiş tek uydudur.

Rütbeleri sökülmüş gezegenleri için yeni bir diriliş ümid eden tutucu Pluton hayranları bu hafta yeise kapıldı. Gelen yeni verilere göre, Eris'in Plüton'dan %27 büyük olduğunun açıklanması geçen yıl çıkarılan, cüce gezegen listesinin arttırılarak güneş sisteminde sekiz ana gezegen olduğunun belirlendiği kararnameyi güçlendirmiştir.

Eris'in kaşiflerinden Mike Brown ve asistanlarından Emily Schaller'a göre yeni verier Eris'in 16,6 milyar trilyon kg olduğunu onaylamaktadır. Eris'in ayı Dysnomia nın yörüngesini tamamlamak için gereken zamanın hesaplanması sayesinde bu bilgiye ulaşıldı.

California Teknoloji Enstitüsünden gezegenbilimci astronom Prof. Brown'a göre : "Bu Pluton için Kuiper kuşağında keşfedilmiş en büyük gökcismi olabilmesi için son şansdı. Pluto ve Eris'in aynı boyutlarda olabilmeleri ihtimali vardı ama elde edilen yeni veriler Pluto için en uygun yerin ikincilik olduğunu ortaya çıkardı."

Eris, 2005 yılında Palomar dağındaki 48 inçlik Samuel Oschin teleskobu sayesinde gökyüzündeki cisimlerin kapsamlı araştırılması için adapte edilmiş özel cihazlar kullanılarak keşfedildi.

Eris, Plutondan büyük olmasa da yakın boyutlara sahip olduğu belirmeye başlayınca Brown ve Uluslararası Astronomi Birliği olarak adlandırılan diğer gökbilimciler Pluton'un gezegen statüsünü tartışmaları için göreve çağırıldılar. Son karar ise Plutonun gezegen statüsünden çıkartılarak statüsünün yeniden belirlenerek Kuiper Kuşağındaki cüce gezegenler arasında yerini alması ile sonuçlandı.

Schaller'e göre :"Hubble Teleskobu ve Keck Gözlemevlerinden alınan veriler ışığında Eris'i oluşturan maddenin yoğunluğu santimetreküpte 2 gram civarında olduğu ortaya çıktı. Bu da Eris'in çoğunlukla kaya ve buzdan oluştuğu ve kompozisyonunun Pluton'a benzediği anlamına gelmektedir. Hubble ile geçmişde alınan veriler sayesinde gezegenin çapını 2400 km olarak hesaplayabilen gökbilimciler aynı zamanda cüce gezegenin Pluton'dan da daha geniş olduğuna karar verdiler.
Resim

Brown'a göre : " Pluto ve Eris esasında birer ikizdir. ikili arasında Eris 'in bir miktar şişman olduğunu düşünebilirsiniz."

Eris'in kötü yüzey koşulları cücegezegenin , güneşe olan uzaklığından kaynaklanmaktadır. Şu an 97 AB olan uzaklığı yüzünden Eris'in yüzey sıcaklığının 400 Fahrenayt dereceden az olduğu ve yüzeyinin de oldukça karanlık olduğu tahmin ediliyor.

Yinede işler Eris için günümüzde ve gelecekte iyiye gidecektir. Güneş etrafında 560 yılda tamamladığı ve bir hayli eliptik olan yörüngesindeki yolculuğu sırasında Eris güneş'e 38 AB kadar sokulmaktadır. Ama bu aralar alabildiğince uzaklardadır.

Pluton'unda kendi eliptik yörüngesi onu 50 AB kadar uzaklaştırmakta ve güneş etrafındaki bir tam turunu 250 yılda tamamlamasını sağlamaktadır. Bu da bazen Eris'in Neptün'e yaklaşarak Dünya'ya Pluton'dan daha yakın hale gelmesini sağlamaktadır.

Spektrel veriler baz alındığında araştırmacılara göre ; Eris cücegezegenin içinden hızlandırılmış ve yüzeyde donup kalmış olan metan katmanları ile örtülüdür. Pluton'daki gibi metan bazı kimyasal değişimlere uğramaktadır. Belkide Sönük güneş radyasyonu yüzünden metan katmanı kızıla bürünmektedir. Fakat Eris, Plüton'a göre daha uzak olduğu için yüzeyindeki metan katmanı kızıl olduğu düşünülen Pluton'un yüzeyine göre daha sarımtırak bir renge sahip olduğu düşünülmektedir.

Dysnomia için de cüce uydu uzaklardaki Eris yörüngesinde keşfedilmiş olan yegane aydır. 150 km çapında ve Eris'den 37 000 km uzaklıkdaki bir yörüngede dolanmakta olan uydunun bir Ay'ı yaklaşık 16 gün sürmektedir.

Brown'a göre : "Fakat her bir yılı 560 Dünya yılına denk gelmektedir. Bu yüzden Eris üzerindekilerin takvimlerinde çok daha fazla ay bulunuyor olmalıdır. )

Dünya - Ay sistemindeki gibi Eris - Dysnomia çiftide büyük ihtimalle 4,5 milyar yıl evvel geçirdikleri ağır bir çarpışma sonucu oluşmuş olabilirler.

kaynak:Astronomy Magazine
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye
 
İletiler: 1724
Kayıt: Cum Mar 09, 2007 17:40

İletigönderen Pınar » Çrş Haz 20, 2007 18:47

Egeli, ileleryen bilimle yepyeni şeyler öğreniyoruz , teşekkürler
Halk tarafından devlete "Sen bana hizmet etmek için varsın, bunun ötesinde senin bir anlamın yok" dendiğinde herşey yoluna girecektir...

(Osman Pamukoğlu)
Kullanıcı küçük betizi
Pınar
Üye
Üye
 
İletiler: 1380
Kayıt: Çrş Haz 06, 2007 7:47

İletigönderen Egeli » Çrş Haz 20, 2007 18:48

Pınar,rica ederim.
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye
 
İletiler: 1724
Kayıt: Cum Mar 09, 2007 17:40

Re: Cüce Gezegen Eris , Plüton'dan Büyükmüş

İletigönderen oQQo » Pzt Kas 23, 2009 14:02

2006 yılında lınan kara göre Pluto artık bir gezegen değil. Daha doğrusu yeni bir gezegen grubu oluşturdular ve Eris ve gibi Pluto da cüce gezegenler grubuna alındı. Buna göre güneş sisteminde artık 9 değil 8 Gezegen bulunmakta.

Gerekçe olarak da gezegen kriterleri şöyle belitirlmiş.

  1. Cisim Güneş etrafındaki bir yörüngede hareket etmeli. - Belki Plüton bir gezegendir!
  1. Küresel cisimleri kendine çekebilecek yeterli çekim gücüne sahip olmalı. - Plüton bir gezegendir
  1. Yörüngesinde, kendi bağımsızlığını sürdürebilmeli. - Plüton bir gezegen değildir.

Nasa 2015 de Plutoya ulaşacak olan bir uzay aracı gönderdi. Bu araçtan plutonun resimleri çekielerek dünyaya gönderilecek.

1 Pluto yılı 248 dünya yılına eşit ve pluton gezegeni bir yıllık çevriminde güneşten muazzam derecede uazklaşmakta ve soğumaktadır. aynı şekilde görece güneşe çok fazla yakınlaşmakta ve ısınmaktadır.

Günümüzde pluto güneşe yakın sayılabilecek konumundadır 2090-2095 yıllarında en uzak seviyeye ulaşacak.

Pluto atmosferinde metan gazları güneşten uzaklaştıkça soğuyarak buz haline gelir ve yüzeye düşer. Güneşe yaklaştıkça bu buzlanmalar tekrar erir ve atmosfere yükselir.

Şuanda bu metan atmosterde gaz halinde bulunmakta ancak soğuma evresine girmeye başlamıştır.

Pluton gezegeninin 10 yıllık sürecini baz aldığımızda dünya tarihi 4500 (kabaca) lü yıllara ulaşmış olacak.

Merkürü tarihini hayal etmek bile istemiyorum ^^
Kullanıcı küçük betizi
oQQo
Üye
Üye
 
İletiler: 1
Kayıt: Pzr Kas 15, 2009 14:30


Şu dizine dön: Uzay

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x