Cumhuriyet'in temeline ihanet mi yerleşti?

İletigönderen Türk-Kan » Pzt Eki 27, 2008 23:00

Yarın Cumhuriyetimizin 85. yılını kutlayacağız.

Bugün kendisine açıktan açığa her türlü hakaret edilen kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk, “Cumhuriyet’in temeli kültürdür!” diyordu.

85 yıl sonra geldiğimiz yerde artık “Cumhuriyet’in temeline ihanet mi yerleşti?” sorusunu soruyoruz.

İHANET HARCI..

Çünkü, Cumhuriyet’in temel ilkeleri kimi zaman hakaretle, kimi zaman yasalarla, kimi zaman oldu-bitti uygulamalarla ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Küçümseniyor, aşağılanıyor. Sonra da “Ne var canım” havasına giriliyor.

Ankara şeklen başkent kalıyor, Brüksel ya da Washington’dan gelen emirler uygulamaya konuyor.

Laiklik ilkesi uzun zamandır yıpratılıyor.

Dilimiz Türkçe, resmi dil olmaktan çıkarılmak isteniyor.

Sonuçta Cumhuriyet’imizin temeli dinamitleniyor, toprak ve ulus bütünlüğümüz SEVR’e razı edilmek isteniyor.

O yüzden, “Cumhuriyet’in temeline kültür” koymak yerine, “ihanet harcı” konuyor.

İşte bu koşullarda 85. yılımızı kutlayacağız. Buruk da olsa hepimize kutlu olsun!..

“YARIN CUMHURİYET İLAN EDECEĞİZ”...

Cumhuriyetimizin kurucu önderi Atatürk, Cumhuriyet ilanından önceki geceyi (28 Ekim 1923 gecesi) şöyle anlatıyor:

Gece olmuştu. Çankaya’ya gitmek üzere Meclis’ten ayrılırken, koridorlarda beni beklemekte olan Kemalettin Sami ve Halit Paşalara rastladım. (...) Benimle görüşmek için o zamana değin orada beklediklerini anlayınca, akşam yemeğine gelmelerini Millî Savunma Bakanı Kâzım Paşa’ya söylettim, İsmet Paşa ile Kâzım Paşa’ya ve Fethi Bey’e de Çankaya’ya benimle birlikte gelmelerini söyledim.

Çankaya’ya varınca, orada beni görmek üzere gelmiş olan Rize milletvekili Fuat, Afyonkarahisar milletvekili Ruşen Eşref Beylere rastladım. Onları da yemeğe alıkoydum..

Yemek yenirken ’Yarın Cumhuriyet ilan edeceğiz!’dedim.

Orada bulunan arkadaşlar hemen düşüncemi benimsediler.

Yemeği bıraktık. O dakikadan başlayarak, izlenecek yöntem için kısa bir program düzenledim ve arkadaşları görevlendirdim.

“ANADOLU’DA BAĞIMSIZ CUMHURİYET KURULACAK”

29 Ekim 1923’de Cumhuriyet’in resmen ilan edilmesinden önce, işgalci güçler Mustafa Kemal’in düşüncelerini sezmişlerdi.

Daha işgalin ilk yılında, 1919’da, Yunan ve Fransız basınında “Kemal, Cumhuriyet ilân edecek” haberleri çıkıyordu.

Eylül 1919’da İngilizler de aynı raporları ülkelerine geçmeye başlamışlardı.

Örneğin, İstanbul’daki İngiliz Yüksek Komiseri Amiral “de Robek”, Londra’ya gönderdiği raporlarda, “Elde mevcut bütün raporlara göre, harekât, Anadolu’da bağımsız bir cumhuriyet yönünde gelişmektedir..” diyordu. (İstiklâl Harbi Gazetesi, 22 Eylül 1919, s.2.)

Bugünkü ihanetleri görüp yaşadıkça, bağımsızlığımızı korumaya daha çok ihtiyacımız olduğunu hissediyor musunuz?

Hûlki Cevizoğlu, 28 Ekim 2008
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x