Depreme dayanıksız betona 'sağlam' raporu verilmiş: Bina tamamlanmadan yıkılacak

Genel & Güncel Konular

Depreme dayanıksız betona 'sağlam' raporu verilmiş: Bina tamamlanmadan yıkılacak

İletigönderen İlteriş Kağan » Cum Mar 03, 2023 14:33

Tekirdağ'daki satın alınan betona 'sağlam' raporu verilmesinin arından inşaat başladı. Ancak çatlamalar görünce yeni rapor alındı, bu raporda ise 'Beton sağlam değil' dendi. Belediye müteahhide 1 milyon lira ceza kesti. Top yargıda..

Malkara'da müteahhitlik yapan inşaat mühendisi İdris Karataş, geçen yılın mart ayında 3 blok 27 daireden oluşan konut inşaatına başlamadan önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne başvurup inşaatta kullanacağı malzemelerin kontrolünün yapılmasını istedi.

Müdürlüğün ruhsatlı laboratuvar firmasından gelen ekip, betondan aldığı numuneleri inceledikten sonra 'sağlam' olduğu yönünde rapor verdi.

Betonda çatlak oluştu
Rapor üzerine belediyeye de başvurup gerekli izinleri alan Karataş, inşaata başladı. 2 blok ve 18 dairenin kaba inşaatını tamamlayan Karataş, betonlarda ciddi çatlaklar ve deformasyonlar olduğunu fark edince inşaatta çalışmaları durdurdu..

Karataş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne dilekçeyle başvurarak, inşaatta kullandığı betonlardan karot alınıp incelenmesini istedi.

'Uygun değil'
Talep üzerine müdürlüğün Yapı Denetim Şube Müdürlüğü'nden gelen ekipler, betonlardan karot örneği alıp laboratuvarda kırımlar yaparak inceledi. İncelemede sonucunda inşaatta kullanılan betonun standartlara uymadığı ve kullanılamaz olduğu yönünde rapor verildi.

İTÜ raporu 'Bina yıkılsın' dedi
Karataş, bunun üzerine İstanbul Teknik Üniversitesi'ne (İTÜ) başvurup inşaatında inceleme yapılmasını istedi. İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Mustafa Gençoğlu, Malkara'ya giderek inşaatta incelemede bulundu.

Gençoğlu'nun, inşaatın yıkılması yönünde görüş bildirdiği raporunda, "Tespitlerden elde edilen hususlara göre blokların onayla betonarme projelerinde ve projelere esas alınan statik-betonarme analizlerde öngörülen beton kalitesini ve dayanımını sağlamadığı, hatta projelerde dikkate alınan beton dayanım değerinin çok altında olduğu görülmektedir" dendi.

Yargıya taşındı
İnşaat mühendisi İdris Karataş, kullandığı betona 'sağlam' raporu veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nden ruhsatlı laboratuvar firması ile betonu üreten beton santrali ve inşaatı denetleyen yapı denetim firması hakkında Malkara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Savcılığın soruşturması devam ederken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, betona 'sağlam' raporu veren laboratuvar firmasını kapatıp sahipleri ve sorumluları hakkında 3 yıl faaliyetten men cezası verdi.

1 milyon ceza kesildi
Malkara Belediyesi encümeni, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nün inşaattan alınan karot sonuçlarının uygun olmadığı yönündeki yazısı üzerine 27 Aralık 2022 günü yaptığı toplantıda raporu inceledi.

Belediye, İdris Karataş'ın firmasına 1 milyon 58 bin lira para cezası uyguladı. Karataş, belediyeye cezayı ödedi. Savcılığın soruşturması devam ederken, Malkara Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, inşaatları mühürleyip, 16 Şubat 2023 günü de binalar için yıkım kararı aldı

'Neden bana ceza kesildi?'
Karataş, binada inceleme yapılmasını ve karot örneklerinin alınması istediğini, buna rağmen kusurlu firma ve kişilere değil, kendi firmasına ceza kesilmesine bir anlam veremediğini ifade etti.

Karataş şunları söyledi: "Burada bir çürük beton var, çürük betona verilen bir sahte evrak var. 'Gelin, incelemenizi kendiniz yapın' dedik. Şimdi gelip incelemelerini yaptılar, bize verdikleri yazıda 'İnşaatınızda çürük beton kullanmışsınız. Bu çürük beton kullanmanızdan dolayı size 1 milyon 58 bin lira ceza kesiyoruz' dedi belediye. Yani anlamadığım şey şu... Dilekçeyi veren benim; gelip incelemeyi yapıyorsunuz, incelemeyi yaptıktan sonra neden bana kesiyorsunuz? Betonu üreten firma ben değilim, satan firma ben değilim. Sahte evrakı veren kişi ben değilim. Yani bunları denetlemekle görevli olan kişiler benim bildiğim kadarıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü'nden izinli laboratuvarı denetlememişsiniz, beton santralini denetlememişsiniz.

'Sahtekarlıklar ve hırsızlıklar gün gibi ortada'
Bunların yaptığı sahtekarlıklar ve hırsızlıklar gün gibi ortada, sizin masanıza getirip evraklarımızı verdiğimiz halde bu kişilere bir ceza uygulamıyorsunuz. Ama inşaatını durdurup da kendi maddi kazancından vazgeçen kişi olarak müteahhide ceza kesiyorsunuz. İdarenin bize ceza kesmiş olması bizi gerçekten üzdü. İlgili kişiler tarafından inşaatın yıkımın bekliyoruz. Binaların kurtarılacak bir yanının olmadığını düşünüyoruz. Şöyle de bir duyum da alıyoruz, bunu avukatlarımla da paylaştım. Yani bu yıkımın engellenmeye çalışıldığıyla alakalı birkaç bir şey duyduk. Bununla alakalı da göreceğiz, yıkım yapılacak mı veya engellenip farklı yollarla, farklı kişiler mi kullanacak bunu merak ediyoruz." (DHA)
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 2100
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x