DİNK'i anacaklar(mış)

Helsinki Yurttaşlar Derneği

DİNK'i anacaklar(mış)

İletigönderen Ram » Pzt Oca 19, 2009 4:36

19 Ocak'ta, saat 3'te, aynı yerde... / 16.01.2009

İki yıl önce 19 Ocak'ta Agos gazetesi önündeki hain bir saldırıda kaybettiğimiz kardeşimiz Hrant Dink'i anmak ve adalet taleplerimizi dile getirmek için aynı tarihte buluşuyoruz. Konuya ilişkin metni ve web sitesinin adresini aşağıda bulabilirsiniz.

[img]http://img108.imageshack.us/img108/5707/genemiolecegizlargesz4.jpg[/img]

Dostumuz, canımız, hakikat anlatıcımız
sevgili Hrant'ımızdan ayrılalı tam iki yıl oldu.
Bu upuzun iki yıl, Hrant'ın gidişiyle
hayatımızdan eksilen renklerin yasını tutmakla geçti.
Bizler bu ülkenin vatandaşları olarak,
güvercin tedirginliğinde,
gerçek failleri bulunmamış suikastlarla
birarada yaşamak istemiyoruz. Bu akıl almaz cinayetten nefret üretmeyen
onurlu kalabalıklar olarak,
bebeklerden katil yaratan karanlığa ışık düşürmek için,
ülkemizin aydınlık geleceğine sahip çıkmak için,
büyük acımızın yükünü birlikte taşımak için,
adalet için, barış için, kardeşlik için,
Hrant Dink davasının mağdurları ve takipçileri olarak
19 Ocak Pazartesi günü bir kez daha buluşuyoruz.
Din, dil, ırk, cinsiyet, siyasi görüş farkı gözetmeden,
halkların kardeşliğine inanan tüm yurttaşlar
yanyana geliyoruz.

Agos Gazetesinin önünde buluşuyoruz.
Saat 14:30 - 15:30

HRANT'IN ARKADAŞLARI

İm (Kod): Tümünü seç
http://www.hranticinadaleticin.com/tr/cagri.php

Kaynak:
İm (Kod): Tümünü seç
http://www.hyd.org.tr/?pid=698
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen İlteriş » Pzt Oca 19, 2009 5:55

HRANT'IN ARKADAŞLARI

Hrant Dink'e en buyuk kallesligi bu grup yapiyor, Olumune seyirci kalanlarin, ve hatta planlayanlarin F-tipi emniyetciler oldugu ortaya cikmisken, hala F-tipleriyle ayni tarafa gecip ergenekoncular yapti havasi yaratmaya calisarak, hrant dink'in gercek katillerini dolayli yoldan koruyorlar.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen MansurSah » Pzt Oca 19, 2009 8:33

gokturkmehmet yazdı:
Hrant Dink'e en buyuk kallesligi bu grup yapiyor, Olumune seyirci kalanlarin, ve hatta planlayanlarin F-tipi emniyetciler oldugu ortaya cikmisken, hala F-tipleriyle ayni tarafa gecip ergenekoncular yapti havasi yaratmaya calisarak, hrant dink'in gercek katillerini dolayli yoldan koruyorlar.

Aynen hocam. Ramazan Akyarek, Fethullah'ın adamıdır. Yasin, Ogün falan da Ramazan'ın adamıdır. Zincir bu kadar basit, herşey bu kadar aşikar. Hrant'ın katili Ramazan, yani Fethullah'ın kendisidir.

Fethullah ve cemaatine ilişkin davanın düşmesinin sebebi şuydu: Dava açıldığı zaman, terör örgütü oldukları iddiasıyla açılmıştı. Bir türlü bitmedi, sonuçlanmadı, sonunda yasayı değiştirip, terör örgütü olabilmek için silahlı bir örgüt olmak gerekliliğini ortaya koydular ve Fethullahçıların sırf dersane yurt kadrolaşma falan diye gittikleri, silahlı eylem yapmadıkları için dava düştü. (Aklanmadılar yani.) Haydi bakalım, şu Hrant meselesi bir çözülsün de, cemaatin cinayet işlediği, tek bu örnekte bile sabit kılınsın, bizzat aynı dava, yeni kanuna göre de açılsın. "Terör örgütü ile Cumhuriyeti yıkmak" iddiasıyla. Bir numarayı da açıklıyorum: Fethullah Gülen. Tüm örgüt şemasını da hepimiz biliyoruz. Silahlar gömülü değil, fethullahçı polislerin elinde, belinde. Bulmak daha kolay yani.
Fatih "Mansur Şah" Özaydın

Hem Cemaat hem Cumhuriyet olunmaz,
Ters mıknatıslanma yapar!!!
Kullanıcı küçük betizi
MansurSah
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletiler: 611

İletigönderen İlteriş » Pzt Oca 19, 2009 10:42

Valla ben asil bu liboslarin timsah gozyaslarindan sonra bu Hrant Dink'e acimaya basladim. Yahu adam yillarca yilan beslemis koynunda, olayi manupile edip cinayeti kapatanlar da bunlar.

Sahi MansurSah, bu f-tipi orgutu, nasil "silahsiz bir orgut" deyip berat ettirmisler? Turkiye'deki TSK'dan sonra gelen en buyuk silahli orgut ellerinde degil mi?
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen MansurSah » Pzt Oca 19, 2009 10:51

Sorma hocam. Olaya yalnızca dersane-yurt bağlamında bakacak kadar kör olunca, böyle oluyor.
TSK'dan sonra ikinci büyük ordu, evet. 28 Şubat döneminde de, TSK, emniyeti, elindeki ağır silahlardan arındırmıştı. Şimdilerde bakınca, 28 Şubat sürecinin en güzel olaylarından biri bu olmuş. Nihat Genç bir keresinde, TSK-Emniyet çatışmasına dair, şu mealde birşey demişti: "Şimdi bu paşaların (Büyükanıt-Başbuğ) yerinde Çevik Bir gibi biri olsa, yarın sabah ilk iş tanklarla toplarla tüm emniyetleri kuşatır, emniyet müdürlerini teslim alırdı".

Kullanıcı küçük betizi
MansurSah
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletigönderen İlteriş » Pzt Oca 19, 2009 11:02

Bak ben 28 Subat'in bu yanini bilmiyordum, ama bu hukumet o arindirmayi tersine dondurmustur, gizli ya da acik agir silahlari yeniden edindirmistir diye dusunuyorum. Senin acik bir silahlandirma hakkinda bir bilgin var mi?

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen MansurSah » Pzt Oca 19, 2009 11:56

28 Şubat'ın bu yanını, geçenlerde buradaki bir videoda izlemiştim; hangisi olduğunu hatırlayınca bildiririm. Konu Ergenekon, Susurluk, Özel Harekat, İbrahim Şahin falandı.

Şahsen, polisin hiçbir ülkede, hele ki Türkiye'de, silahlı güç olarak orduya bir rakip olabileceğine ihtimal dahi veremiyorum. Komik kaçar. Dolayısıyla polisin silahlanması değil bence tehlike. İşte Ergenekon, işte Hrant Dink, TSK'ya karşı yürüttükleri istihbarat çalışmaları vs. tehlike burda ve Fethullahçılar da zaten, TSK ile silahlı çatışmaya girmek yerine, TSK'nın içine sızmaya çalışmaktadır, bildiğimiz üzere.

Polisin silahını tehlike görmüyorum evet, TSK'nın da gördüğünü zannetmiyorum ve bence mesele ciddi bir tehlike görüp görmemeleri değil, ülkenin silahlı kuvveti kendisiyken, başkasında ağır silah olmasını kabul etmeyecek olmaktır.

Tüm iş, milli bir hükümet seçebilmekte. Hemen Hrant'ın cinayetinin Fethullahçılar tarafından yapıldığının kanıtlarıyla, cemaatin cinayetler de işleyen bir terör örgütü olduğu sabit görülüp, tüm dersaneleri ve yurtlarına, şirketlerine herşeylerine el konulacak, üniversite öğrencisinden yukardaki tüm elemanları mahkemeye verilecek, 25 milyar dolarlık servetlerine el konacak. Vatana ihanet kanununa, din sömürüsü tekrar eklenip, BOP'çulardan Sorosçu çocuklarına kim varsa toptan yargılanacak. 12 Eylül döneminde polisin apolitize edilmesi, içindeki siyasi yapılanmaların dağıtılması gibi, polis ve emniyetteki gayri milli unsurlar bertaraf edilecek. Herşey demokratik, herşey hukuki, yalın sivil yollardan halledilebilir. Bu konuya özgü başka bir başlıkta fikir telakkisi yapmakta fayda görüyorum.

Kullanıcı küçük betizi
MansurSah
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletigönderen Türk-Kan » Sal Oca 20, 2009 21:31

Hepsi ermeni olan 'HRANT'IN ARKADAŞLARI', Hrant Dink'in bu sözlerine de katiliyorlar mi acaba?

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen AlpereN » Sal Oca 20, 2009 22:17

acaba ben mi Hrant Dinki yanlış tanıdım.Yoksa bize mi yanlış tanıttılar.Hrant Dink satılmışlardan,sorosçulardan,tarikatçılardan daha Türk gerçekten..(301i göze almazsak)
Kullanıcı küçük betizi
AlpereN
Üye
Üye

İletiler: 628

İletigönderen MansurSah » Sal Oca 20, 2009 22:54

Türkkan, "Hepsi Ermeniler"in, Hrantın bu sözlerine katılmadıklarına, bahse girerim.

1- Hrant Dink deyince, herşeyden önce, onun "Hoş gidişler ola" makalesinin, en azından son paragrafını akılda tutmak gerekir: (Birgün Gazetesi, 18 Ekim 2007)

"Uluslararası insan hakları hukuku, önemli bir kaynak olarak kullanılmalıdır. Avrupa Birliğine adaylık süreci bu çerçevede önemli imkânlar içermekte. ABye katılım sürecini geciktirmek veya sekteye uğratmak için Avrupa sağının kullanma eğiliminde olduğu ve Türkiyede kimi çevrelerin işine gelen milliyetçi ve ayrımcı provokasyonlara karşı uyanık olunması şart. Türkiye, şimdiye kadar toplumun zengin kültürel birikimi taşımasına ve temsil etmesine engel olan devlet tasarruflarını ve egemen tarih anlayışını ortadan kaldırarak bu zenginliği bu geniş kurumsal çerçeve içinde ABye taşımalıdır.

Dayatmacı, statükocu ve çatışmacı zihniyetler artık uçurumun dibine doğru gidedursun... Ülkem insanlığın en büyük barış projesine doğru yoluna devam ediyor. Hoş gidişler ola... Hoş gidişler ola. "

Hoş gidişler ola sözü, apaçık ki, "Hoş gelişler ola, Mustafa Kemal Paşa"ya bir naziredir, ve AB sayesinde "uçurumun dibine giden o dayatmacı, statükocu zihniyet" dediği şeyin de Kemalizm, Mustafa Kemalci Cumhuriyet olduğu açıktır. Bu husus sabitken, kimse çıkıp da, Hrantın, "bu toprakların çocuğu" olduğunu söylemesin. İzlediğimiz videoda, ABnin çözümlerine karşı geliştirdiği tavırlar ise, yukarıda alıntıladığım makale ile, kafa kafaya çelişmektedir.

2- Hrant Dink, Ermenistan Ermenilerinin, (sözde) soykırım meselesini nasıl abartarak bir dert edindikleri konusunda bana haklı gelse de, Türklerin de konuya bu denli hastalıklı yaklaştığı tesbitinde, bana göre son derece haksızdı. Bizim hiçbirimizin bir derdi değil ki bu. Dakka başı gündeme getirilmese, ısıtılıp ısıtılıp önümüze konmasa, belki aklımıza bile gelmeyecek. Bu bağlamda, görüntünün ilerleyen dakkalarında, "Osmanlının Ermenilere yaptığı zulüm" konusuna da şiddetle karşı çıkıyor ve "hangi şiddet?" diye soruyorum, cevabı da kendim, "askere alınmamak, ayrıcalık sağlanmak, zenaatı ticareti elinde bulundurmak" zulümü mü diye soruyorum. Hele hele, 1915te Ermeni çetelerin, erkek bulunmayan Türk-Müslüman köylerde yaptığı katliamlardan bahsetmeyip, 1918de, intikam olarak, "o da Rusların desteği ve kışkırtması" diye birşeyler söylemesini, afallayarak izlemekteyim. Benim anne tarafım Bitlisli, ve 1915in hem öncesinde hem sonrasında, komşu-kardeş bildikleri Ermeniler tarafından katledilen akrabalarım var. Buna ne diyecekti, rahmetli, eğer hayatta olsaydı? Hele hele, Osmanlının Ermenilere yaptığı zulmü, bugün de T.C.nin Kürtlere yapıldığını söylemek.. El insaf!

Tüm bunlar saklı olarak;

3- Hrant Dink, ikinci Cumhuriyetçilere, liboşlara, Fethullahçılara göre, bence bin kat daha vatanseverdi, onlara göre sonsuz kat daha Türk idi. (Sayı/sıfır=sonsuz; bu sayı ne kadar küçük olsa dahi!) ("Hoş gidişler ola" dediği cümlede bile, "ülkem" diyor; bu sözcüğü, o hepsi ermeni olanların, hangisinden tek bir kez duyduk Allahaşkına?)

Cenazesinde, Türk Bayrağı açtırılmadı (ve RTE bu tören için, "mükemmel" dedi!!), ama an itibariyle şahsi kanaatim şudur ki, Hrant olsa, Bayrağımızın açılmasını isterdi.

4- Hrant, Diasporaya karşı idi. Bence, yukarda değindiğim üzere yanlış tesbitte bulunsa da, bu meselenin, Türkiye ve Ermenistan arasında, sevgi ile çözülmesi gerektiğini düşünüyordu ki, bu yine emperyalistlerin ve onların köpeklerinin işine gelmiyordu.

5- Hrantın öldürüldüğü günleri hatırlayalım: Irakın kuzeyindeki Kürtler, Musul ve Kerküke saldırmış, orada (etnik ve kültürel açıdan bence herhangi birimizden daha bile Türk olan) soydaşlarımızı katletmekteyken, malum satılmış medya dahi, neredeyse "ordu Kerküke" manşetleri atmaktaydı.

6- Hrantın katilinin, Fethullahçı cemaat yani onun hizmet ettiği CIA, Amerika olduğu açıktır.

7- Hrantın cinayeti ile, Türklüğe yöneltilen suçlamalar ortadadır.

Netice itibariyle, saydığım yedi maddeyi toparlayacak olursak; Hrant, her ne kadar benim tasvip edebileceğim bir çizgide olmasa da, diyalogdan ve Anadolu odaklı çözümlerden yana, emperyalizm karşıtlığıyla, diyasporaya olan eleştirileriyle, mesela Murat Belge, Orhan Pamuk yada Can Pakerlere göre fazlasıyla Türk idi, vatana millete bağlı idi. Şahsen, Hrantla oturup her konuyu konuşmak, tartışmak isterdim. Dolayısıyla diyasporanın kurtulmak isteyeceği bir insan idi. Kerkük meselesinin üstüne gelmesi ve onu örtbas etmesi, ve cinayetin ardından bize yapılan suçlamaları da göz önünde bulundurursak.. Emperyalizm, bir kurşunla, kuş katliamı yapmış demektir.

Not: Ulusal Kanala, bu izlenceyi hazırladığı için teşekkür ediyorum. Ama özellikle, izlencenin ilk bölümüne, Türkçe, Kürtçe ve Ermenicesi bulunan (Kardeş Türküler yorumuyla) Sarı Gelin türküsünü koydukları için. Ermenicesi, "Sari Gyalin"dir, yani dağlı gelin. Beni en derinden vuran türkülerin, uzun havaların bir kısmı, bilmiyorum belki fonetik açıdan bir zaafım vardır ama, Ermenicedir. Başka bir konudaki forumda, bulunduğum yer kısmında, gurbetten dolayı, "purasdanits heratsel em" yazar. Ahçiki dinlediğimizde, o "vardım kiliseye, baktım haçına" mısrasında, hangimizin gözü dolmaz ki? (El-cevap: sorosçu çocuklarının, ikinci cumhuriyetçilerin; çünkü onlar, koskoca (yada depderin) Harputun adını bile duymamışlardır!) Yada "neden geldim istanbula" diye bildiğimiz türkü, aslında Harputlu bir Ermeni kökenli kardeşimizin, oraya göç ettikten sonra, "neden geldim Amerikaya" ağıtıdır. Tekdüze Erkan Oğurdan gitmiş olacağım ama barışmak, acıların üstüne kan kırmızı bir gül koymak adına, yapılacak en güzel şey, Djivan Gasparyanla yaptığı Fuad albümü değil midir? Volor moloru, ve devamındaki Yüksek Tecnisi, gözlerini kapatıp dinleyen bir insan, gayrı iflah olur mu, emperyalizme köpek olur mu?

Dus yeg heyran, durs yeg Ceylan
Dursyeg danitzı
Herik hokis hal u maş hanes, baduhanitzı

Dedim, sinem üzre vurdun, bu dağı
Dedi, o halimin yadigarıdır
Dedim, zülfün olmuş boynumun bağı
Dedi, hayalimin yadigarıdır

Ağa yollum sen bu elden gideli
Ağlamaktan gözüm yaşı sel olmuş
Ah-u vahla cahil ömrüm çürümüş
Her anım gün, her günüm bir yıl olmuş

Klip, daha düzgün ses kalitesi için: Yüksek Tecnis

Kullanıcı küçük betizi
MansurSah
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletigönderen Türk-Kan » Sal Oca 20, 2009 23:20

MansurSah, Hrant Dink'in benim de elestirdigim nice söylemlerine ragmen, evet, "Hrant Dink, ikinci Cumhuriyetçilere, liboşlara, Fethullahçılara göre, bence bin kat daha vatanseverdi, onlara göre sonsuz kat daha Türk idi."

Kurban secilme nedeni ise, tam da bu sebeptendi. Bizim elestirdigimiz söylemleri bir yana, Diaspora ve Yeni Dünya Düzeni mimarlarinin hic ama hic isine gelmeyen bir "ermeni" idi Hrant Dink. Ölüsü dirisinden daha cok islerine yarayacakti. Fetullahci Gladyo da tam bu sirada devreye sokuldu.

Su anda google'e yüklemekte oldugum daha kapsamli bir izlencede (Emcet Olcaytu ve Adil Serdar Saçan'ın anlatimiyla 'Hrant Dink cinayeti ve Gerçekler') de söylendigi gibi, "Hepimiz Ermeniyiz" diyenler de, "Bırakın gebertsinler ermeniyi" diyenlerde ayni mercilere hizmet ettiler, ediyorlar.
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen İlteriş » Çrş Oca 21, 2009 0:11

O konuda da yaniliyorsun Alperen. Soz konusu "Turk, pislik, kan vs ifadelerinin gectigi yazisini dikkatle okursan, orada Turklere yonelik degil, Ermenilere yonelik bir elestiri oldugunu anlarsin. Orada Ermenilerin Turklerden nefret eerek kendi milli benliklerini olusturmalarini elestiriyor, biraz edebi olarak hatali o kadar.

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen AlpereN » Çrş Oca 21, 2009 0:28

gokturkmehmet yazdı:O konuda da yaniliyorsun Alperen. Soz konusu "Turk, pislik, kan vs ifadelerinin gectigi yazisini dikkatle okursan, orada Turklere yonelik degil, Ermenilere yonelik bir elestiri oldugunu anlarsin. Orada Ermenilerin Turklerden nefret eerek kendi milli benliklerini olusturmalarini elestiriyor, biraz edebi olarak hatali o kadar.

o zaman söylediğim gibi yanlış tanıtılmış Hrant Dink, Büyük Yalan Belgeselini izlerken özellikle çok şaşırdım.Gerçekten Yurtsever bir vatandaşmış.Bence Hrant Dink kendisine 2.Cumhuriyetçilerin değil, Vatanseverlerin sahip çıkmasını isterdi.Ama görülüyor ki Dirisini kullanamadılar,ölüsü ise onlar için çok iyi malzeme oldu.
Kullanıcı küçük betizi
AlpereN
Üye
Üye

İletiler: 628

İletigönderen Türk-Kan » Prş Oca 22, 2009 23:54

Hrant DİNK Cinayeti ve Gerçekler

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Panzehir » Cmt Oca 24, 2009 8:17

İyi anırabilmişler mi? İyi koyun taklidi yapabilmişler mi?

Of course...

Gün gelir devran döner
Adımıza türküler söylenir bu şehirde!..
...
Kullanıcı küçük betizi
Panzehir
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3483

Şu dizine dön: HYD

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk