DOLAR EGEMENLİĞİNİN SONU

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

DOLAR EGEMENLİĞİNİN SONU

İletigönderen Habip Hamza Erdem » Çrş Nis 06, 2022 22:22

DOLAR EGEMENLİĞİNİN SONU
Başlıktaki saptamanın, özellikle ‘Ukrayna Sorunu’yla birlikte, Rusya’ya uygulanan ‘yaptırım’lar üzerine sıkça dillendirildiğini görüyoruz.
Önce ‘Ukrayna Savaşı’ değil ama niye ‘Ukrayna Sorunu’ dediğimize açıklık getirmemiz gerekiyor.
Birinci olarak, sözkonusu ‘savaş’ın, Ukrayna ile Rusya arasında değil ama ABD ile Rusya arasında yapıldığını belirtmeliyiz.
İkinci olarak, ‘savaş alanı’yla ilgili tüm bilgilerin, ABD ve GAFAM ya da tüm batılı haber ‘ajans’ları ile Facebook, Twitter, Youtube, İnstegram vb kanallar üzerinden yayıldığını ve çoğunlukla ‘yanlı’ yayınlar aracılığıyla edinildiğinin altını çizmemiz gerekmektedir.
Örnek olsun, Halk Tv’nin sevimli ‘Medya Mahallesi’nin ‘gözyaşları’, sahadan gelen eksik ve yanlı ‘bilinti’ler yüzünden, boşa akıtılmaktadır.
Benzer biçimde, ‘Dolar egemenliğinin sonu’ saptaması da, yine aynı kaynaklardan ve ‘şablon ekonomik modeller’e dayanılarak yapılmaktadır.
Yani ‘ekonomi bilimi’ni, Adam Smith’le başlatıp neo-Keynezyen Joseph Stiglitz’le bitirenler tarafından yapılmaktadır.
Facebook, Twitter ve Youtube’ün yerini, bu kez Nobel Ekonomi Ödülü almıştır da denilebilir.
Kafa aynı kafa, yöntem benzer yöntem ve ‘dünyaya bakış’ aynı ‘gözlük’le yapılıyor olmaktadır.
Ama örneğin, Putin’in ekonomi danışmanı, üstelik Ukrayna’lı Serguey Glazyev’in görüşleri nedir diye merak edilmemektedir.
Glazyev’in altı yıl önce yazılan ‘Son Dünya Savaşı’ başlıklı kitabından kimsenin haberinin olmamasını da ‘normal’ karşılamak durumundayız demektir (!).
Oysa, ‘Ukrayna Sorunu’ndan, tam altı yıl önce, işbu ‘yaptırımlar’ın geleceğini Glazyev sözkonusu kitabından ele almış bulunmaktadır.
Dahası Putin’in, kestiremediği bir ‘durum’la şaşkına döndüğünü ileri süren ‘şaşkın’lar da herşeyin bir ‘oldu bitti’ sonucu olduğunu ileri sürebilmektedirler.
Sözü uzatmadan Serguey Glazyev’in https://www.business-gazeta.ru’da yayımlanan ‘söyleşi’sine getirelim.
Glazyev, bugünkü ‘durum’un, ancak ‘yüzyılda bir’ meydana geldiğini ve otuz yıl önce Sovyetler Birliği’nin ‘dağılması’na benzer biçimde, günümüz ‘globelleşen ekonomi’lerinin de dağılacağını ileri sürmektedir.
‘Son Dünya Savaşı’ndaki ‘son’ da, artık bundan böyle ‘Dünya Savaşı’ olmayacağı anlamına gelmektedir.
Ancak bu ’son’un nasıl ve ne zaman sonlanacağı üzerine ‘kehanet’te bulunmak yerine, bu ‘son’un içinden geçmekte olduğumuz bir ‘süreç’ olduğunun altını çizmektedir.
Çok daha ilginci, Glazyev’e göre, kurulmakta olan ‘Dünyasal Yeni Ekonomik Düzen’in ideolojisinin ‘sosyalist’ olacağıdır.
Bir kez daha, sağcılar şöyle dursun, sözde ‘solcu’ların Putin’in kişiliğinde gözlemledikleri (artık ne kadar gözlem denebilirse o kadar) ‘Çarlık Heves’lerinin de ne kadar dayanaksız olduğu söylenebilecektir.
Herhangi bir ‘yanlış anlaşılma’ya yer vermemek üzere, bu ‘tez’lerin Serguey Glazyev’e ait olduğunun altını çizelim.
Ancak ve ne var ki, içinden geçmekte olduğumuz süreç ve sağcı ve solcusuyla neredeyse herkesin üzerinde görüşbirliğine vardıkları ‘Yeni Dünya Düzeni’ konusunda, Facebook, Twitter, Youtube ve Batı kökenli ‘ajans’ların yaydıkları ‘görüşler’ kadar örneğin Rusya tarafının ‘otorite’lerinden biri olan Serguey Glazyev’in görüşlerine de başvurmak durumunda değil miyiz?
Glazyev’in ‘sosyalizan’ tanımlamasını, kimi yorumcuların ‘kamuculuk’ terimiyle ifade ettiklerinin de ayrıca belirtilmesi gerekebilir.
Bununla birlikte, burnundan kıl aldırmayan, ‘mermer kafa’ların burun kıvıracakları ve ‘sosyalizm’ teriminin onlarda allerji yaptığını da biliyoruz.
Ve onların ‘Dolar’ın taş gibi yerini koruyacağı üzerine yemin edebileceklerini de kestirmek pek zor olmasa gerektir.
O nedenle, Glazyev’in ‘Dolar egemenliğinin sonu’ üzerine ileri sürdüğü görüşleri biraz daha ayrıntılamak durumunda kalacağız demektir.
(Sürecek)
Kullanıcı küçük betizi
Habip Hamza Erdem
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 1298
Kayıt: Cum Haz 26, 2009 20:01

Şu dizine dön: Tartışma ve Fikir Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x