Dolar Kurunun Artışı Emtia Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Bilim, teknoloji ve genel ağ (internet) hakkında her türlü yazıyı burada paylaşabilirsiniz. Alt bölümler şunlardır: Uzay, Küresel Isınma / Ekoloji, Bilim ve Toplum, Tutum (Ekonomi)

Dolar Kurunun Artışı Emtia Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

İletigönderen derinnacar » Cmt Tem 14, 2018 10:01

Türkiye’nin ekonomisi hakkında bilgi veren ve doğrudan etki yaratma kapasitesine sahip olan dolar kuru, yatırımcısından esnafına kadar birçok kişi tarafından takip edilmektedir. Dolar kurunda meydana gelen ani değişimler, ekonomik verilerde değişikliğe neden olduğu gibi gram altın başta olmak üzere emtialarda da değişiklik gözlemlenmektedir.

Dolar kurunun artışı, emtia fiyatları üzerinde dalgalanmaya neden olur. Bunun en büyük nedeni, emtiaların Amerikan doları üzerinden işlem görüyor olmalarıdır. Dolarda görülen yükselişler, doğal olarak emtialara da yansımaktadır. Bu noktada da gram altın fiyatında görülen dalgalanmalar ilk referansınız olabilir.

Hem Türk lirasında görülen değer kayıpları hem de doların küresel alanda değerlenmiş olması, dolar kurunun 4,92 liranın üzerini görmesine neden olmuştur. Bu süreçte, gram altın başta olmak üzere altın türlerinde ve emtialarda da yükseliş gözlemlenmiştir. Petrol, bakır, paladyum, platin ve kahve gibi birçok emtia, dolar kurunun rekor kırdığı dönemde yükselişe geçmiştir.

2018 yılının başından beri emtialar kapsamında yaşanan dalgalanmaları inceleyecek olursak;

Dolar Kuru ile Gram Altın Arasındaki Korelasyon

Resim

Doların Türk lirası karşısında yükselmesiyle birlikte “dolar kuru yükseldi” haberlerini görmeye başlarız. Bir süre sonra gram altın fiyatını inceleyecek olursanız onda da yukarı yönlü kıpırdanmalar yaşandığını görebilirsiniz. Ons altın ise dolar kurundaki yükselişin nedenine bağlı olarak hareket edecektir. Eğer dolarda bir yükseliş meydana geliyorsa ons altın düşüşe geçebilir. Ama Türk lirası değer kaybettiği için kur yükseliyorsa ons altında herhangi bir değişim görülmeyebilir.

2018 yılının başından bu yana gram altın fiyatında görülen dalgalanmaları incelediğimiz zaman, dolar kurunun çizdiği grafiğe benzer bir eğri oluştuğu görülmektedir. Dolar kuru 2018 yılına 3,76 lira seviyesinden başlarken, gram altın 159 liradan işlem görmüştür. İkisi de yılbaşından itibaren yükseliş trendi kaydetmiştir. Gram altın fiyatı 2018 yılında ne olur yorumlarına göz atın!

Dolar kuru 4 liranın üzerini ilk defa 5 Nisan 2018 tarihinde kaydetmiştir. Gram altın aynı tarihte 173 lirayı görmüştür. 11 Nisan tarihinde ise 180 lira sınırı ilk defa aşılmıştır. Aynı tarihte 4,1450 liraya ulaşmıştır. Hem gram altın hem de dolar kuru bu tarihlerde benzer bir eğri çizmiştir. Bu tarihlerde çeyrek altında da benzer hareketler gözlenmiş ve 335 lira rekoru kaydedilmiştir. Çeyrek altın fiyatları 2018 yılında ne olur yorumlarına göz atın!

Dolar kurunun 4,92 lirayı geçtiği 23 Mayıs 2018 tarihinde gram altında da tarihi rekorlar ardı ardına kaydedilmiştir. Güne 197 liradan başlayan gram altın, saat 11:00 sularında 204,77 lirayı kaydetmiştir. Ardından bir miktar gerilemiş ve yeniden yükselişe geçerek rekorunu 204,88 liraya taşımıştır. Bu süreçte de dolar kuru ile gram altın aynı eğriyi çizmiştir.

Dolar Kuru ile Petrol Arasındaki Korelasyon

Resim

Dolar kuru ile petrol arasında, gram altına benzer bir ilişki bulunmadığını belirtelim. Yine yükselişler gözlemleniyor olsa bile petrolün etkilendiği birçok etken bulunmaktadır. Daha çok stok verilerine ve OPEC kararlarına göre değişim göstermektedir. Yine de dolarda görülen dalgalanmaların etkileri gözlemlenmektedir.

Ham petrolün 2018 yılbaşından Mayıs ayına kadar çizdiği grafiği, dolar kuru grafiğiyle karşılaştırdığımız zaman, benzer hareket ettiği görülmektedir. İki enstrümanın da fiyat hareketlerini incelediğiniz zaman, düşüş ve yükselişlerin benzer zamanlarda gerçekleştiğini görebilirsiniz. Özellikle dolarda görülen yükselişler nedeniyle dolar kuru artıyorsa petrol fiyatında da yükseliş meydana gelecektir.

Diğer Emtiaların Dolar Kuru ile Korelasyonu

Resim

Emtialar finans piyasalarında dolar üzerinden fiyatlanmaktadır. Altın ve petrol dışında; bakır, gümüş, kahve, kakao, mısır, paladyum, platin gibi emtialar dolar üzerinden alınıp satılmaktadır. Bu nedenle dolarda görülen değişimler, bu emtiaların fiyatlarında dalgalanmaya neden olmaktadır. Tek etken Amerikan doları olmasa bile aralarında belli bir korelasyon olduğunu bilmelisiniz.

Gümüş, platin, paladyum ve bakır emtiaları, altın emtiasına benzer şekilde hareket etmektedir. Aralarında belli bir korelasyon bulunmaktadır. Aynı zamanda dolar üzerinden işlem görüyor olmaları belli bir korelasyon sergilemelerini de sağlamaktadır. Bu nedenle dolar kurunda görülen yükselişler, bu emtialarda da yatırım fırsatları yakalanabilir. ve öngörülebilir fiyat seviyeleri üzerinden kazançlı pozisyonlar oluşturulabilir.


Kaynak: http://www.emtia-fiyatlari.com
Kullanıcı küçük betizi
derinnacar
Üye
Üye
 
İletiler: 59
Kayıt: Pzt Tem 25, 2016 14:03
Konum: Ankara

Re: Dolar Kurunun Artışı Emtia Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

İletigönderen Güncelolsun » Prş Kas 15, 2018 16:09

Dünyayı yöneten para dolar olduğu için yükseldiği halde ülkemizde her türlü zarar demektir :D
Kullanıcı küçük betizi
Güncelolsun
Üye
Üye
 
İletiler: 64
Kayıt: Sal Kas 08, 2016 11:43


Şu dizine dön: Bilim ve Teknoloji

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x