Edison cennete gider mi?

Genel & Güncel Konular

Edison cennete gider mi?

İletigönderen Türk-Kan » Pzt Mar 05, 2007 14:02

5 milyon eşek yerine cennete o gitsin

İslamcı kesimde gayrimüslimlerin cennete girip giremeyeceği tartışması sürerken, en çarpıcı yorumu "Oflu Hoca" diye tanınan Mustafa Cansız'ın yıllar önce yaptığı ortaya çıktı. Cansız "Edison cennete giremez" diyen bir vatandaşa, "Allah, senin gibi beş milyon eşeği cennete koyacağına, bir Edison'u koysun daha kárlıdır" demişti.

ASLINA bakılırsa tartışmanın tarihi bir hayli önceye dayanıyor ama konuyu yeniden gündeme getiren eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Süleyman Ateş ile Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi'nin yazıları oldu. Vatan Gazetesi'nde yazılar da yazan Prof. Ateş, yıllar önce İslámi Araştırmalar Dergisi'nde, "Cennet Müslümanların Tekelinde Değil" başlıklı bir makale yayımlamıştı. Söz konusu makaleye ilk tepki, bir başka İlahiyat profesörü olan Talat Koçyiğit'ten "Cennet müminlerin tekelindedir" başlıklı bir başka makaleyle gelmiş ve İlahiyat camiası kısa sürede ikiye bölünmüştü.

DİNLER ARASINDA AYRIM YOK

Prof. Süleyman Ateş'in, gazetedeki köşesinde aynı başlıkla bir yazı yazıp cennete Yahudi ve Hıristiyanların da gireceğini dile getirmesi, yine tepkilere sebep oldu. Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi, hem Prof. Ateş'e karşı çıktı, hem de Prof. Ateş'e karşı çıkan Suriyeli bilimadamı Prof. Muhammed Ali es-Sabuni'nin bir makalesini tercüme ettirip bastırdı ve bedava dağıtmaya başladı.

Prof. Ateş, kimin cennete gideceği, kimin cehenneme gideceğini belirleme hakkını Allah'ın hiç kimseye vermediğini hatırlattıktan sonra, "Bizim Allah’ın rahmetini daraltmaya; son din mensuplarından başka kimsenin cennete girmeyeceğini iddiá etmeğe hakkımız var mı? Kur’án, peygamberler ve İláhi dinler arasında bir ayırım yapmıyor ki? Son din ne ise, ilk din de odur" diyordu. Prof. Ateş, Kuran'da yer alan muhtelif ayetlerle de görüşlerini destekliyordu.

EYGİ: DİNDEN ÇIKARTIR

Mehmet Şevket Eygi ise işe bir süredir Fethullah Gülen ve taraftarlarınca yürütülen "dinlararası diyalog" çabalarını da dahil ederek, "Birtakım diyalogcular karşı çıkıyorlar ama ortada kesin bir gerçek var. O da Kur'an-ı Kerim'in, Resullallah'ı inkár ve tekzip edenleri káfir ilan etmesidir" diyerek, Yahudi ve Hıristiyanların cennete gireceğini savunmanın insanları dinden çıkartabileceğini iddia ediyordu.

Karadeniz'de "Oflu Hoca" olarak bilinen Mustafa Cansız'ın başına da benzer bir olay gelmişti. Sütçü İmam Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Günaydın tarafından yeni yayımlanan "Cansız Hoca" isimli kitapta, bu konuda fıkra gibi bir anekdot da yer alıyor. Prof. Yaşar Nuri Öztürk gibi pek çok din adamı yetiştiren Mustafa Cansız'a bir gün cemaatten birisi, "Hocam, Edison bütün dünyayı aydınlatan buluşu gerçekleştirdi ama yine cehenneme gidecek" deyince dananın kuyruğu kopuyor. Kitaptan takip ediyoruz:

EDISON TERCİH EDİLİR

"- Sen Edison'un cehenneme gideceğini nereden biliyorsun?

- O bizim Peygambere inanmadı. Onun için cennete gidemez.

Bunun üzerine Cansız Hoca şu açıklamayı yapma gereğini duyar: ’Bakara Suresi'nin 62. ayetinde Allah, ’Şüphesiz iman edenlerle, Yahudiler, Hristiyanlar ve sabilerden (çocuk) kimler Allah'a ve ahiret gününe inanıp salih ameller işlerlerse, onların ecirleri (mükafat) Allah katındadır. Onlara korku yoktur ve üzülmeyeceklerdir de.' Bu ayette Allah insanlara Allah'a ve ahiret gününe inanıp hayırlı işler yapmaları şartını getiriyor. Aynı ayet, Maide Suresi'nin 69. ayetinde tekrar edilmektedir. Sonra büyük álimlerin ekseriyeti iman sahibi oldukları bilinen bir husustur. Ayrıca Edison'un son nefesinde nasıl gittiğini ne biliyorsun?' gibi izahlarla onu ikna etmeye çalışmış. Ancak adam ikna olmamış ve illa cehenneme gidecek diye ısrar edince, Cansız Hoca sinirlenir ve ona şu cevabı verir:

- Allah, senin gibi beş milyon eşeği cennete koyacağına, bir Edison'u koysun daha kárlıdır."

Kaynak

Her bir sorunu bitirdik, her bir sualin cevabini aldik. bir tek cözülmedik Edison'un cennete gidip gitmeyecegi kalmisti... :twisted:
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen |Kuralsız| » Pzt Mar 05, 2007 14:15

''Allah, senin gibi beş milyon eşeği cennete koyacağına, bir Edison'u koysun daha kárlıdır."

Anlayana ince mesaj :twisted: :mrgreen:

Millet napacağını şaşırdı...

''Gündem nasıl değişir'' arayışı içindeler...

Bir iki haftada oflu hocayla edisonu tartışsak fena olmazdı hani :twisted:

Koy köşeye Kerkük'ü, Kıbrıs'ı, Petrol Yasası'nı, nasılsa beklediler bunca zaman , biraz daha beklesin...


haber için tşk.
''Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk

Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun Türklüğün Yüce Başbuğu ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye
 
İletiler: 2244
Kayıt: Pzr Şub 25, 2007 13:25
Konum: Gecenin Kıyısından Karanlığın Tam Ortasından |K@yse®ciyes|

İletigönderen Nihan » Pzt Mar 05, 2007 14:34

Bizim inancımıza göre İslam'dan önceki dinler bozuluncaya kadar geçen dönemde bu dinlere bozulmamış haliyle iman eden Yahudi ve Hıristiyanlar cennete gidecektir. Kur'an-ı Kerim, diğer kutsal kitapların insanlar tarafından değiştirilip bozulmuş olduğunu, Allah indinde tek dinin İslam olduğunu bildirdiğinden diğer dinlerin hükmünü kaldırmıştır. Edison çok dindar bir Hıristiyandı, son nefeste imanla İslam'ı kabul ederek öldüğü umulur ki halk arasında böylelerine "gizli din taşır." derler. Öyle olmasa bile anneannemin dualarıyla cennete gittiğini düşünmek isterim çünkü her akşam elektrik düğmesine basıp ışık yandığında "Allah bunu icad edenden razı olsun, mekanı cennet olsun." diye dua ederdi. Sadece o değil, bulunduğu yaş grubundan elektriksizliğin ne olduğunu bilen bir sürü insan dua etmiştir Edison'a. :D Doğrusunu Allah bilir.
[img]http://img340.imageshack.us/img340/5780/nihanimza1kx5.jpg[/img]
Artık beklemiyorum.
Açık bir kapı gördüm.
Şimdi sevgi şehrindeyim.
Boşuna beklemişim.
Kullanıcı küçük betizi
Nihan
Üye
Üye
 
İletiler: 832
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 22:55

İletigönderen Efe » Pzt Mar 05, 2007 15:45

Bu tartışmayı başlatanlar, bir süre sonra dialog konusunuda gündeme getirirler o zaman, haksız mıyım ? zaten amaçta bu değil mi? Herkes (töbe, haşa) Allah' ın işine karışmaya meraklı zaten, kimin cehennemlik kimin cennetlik olcağına karar verdiklerine göre

damnant quod non intelligunt...
Kullanıcı küçük betizi
Efe
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İletiler: 1508
Kayıt: Cmt Şub 17, 2007 22:58

İletigönderen Sandra » Sal Mar 06, 2007 9:07

Peki ya cennet yoksa? ya o sistem islemiyorsa cok buyuk bir hayal kirikligi olmaz mi?

Cennet her dinde her kulturde acik bufe anlatildigindan hersey var ay hersey var ama diye anlatildigindan herkes cennete gitmek istiyor ama kimse ölmek istemiyor cok buyuk celiski

Cennet cok teferruatli bi yer kardesim, gidiyorsun orda eline veriyorlar bi tane enstruman veriyorlar nota biliyormusun yok bu dunyada hic o islerle ugrasmamissin gidiyorsun orda calicaksin

Ben sahsen cehenneme gitmek istiyorum turbo firin var her yerin esit derecede yaniyor
dunyada bir tane adam var yanmiyacak oda fedon cunku artik fedon yanamaz limitte o onun icin dunyada bir kisinin cennete gidecegi kesin oda fedon

tartisilan konuya bakin gundeme bakin ya turkiyedeki Kim cennete gider?
Cok komik gercekten cok komik kibris yani basimizda sorun,kerkuk desen öyle,AB demiyorum artik cunku o sorunluktan cikti o isin cilkini cikarttilar biz hepsini biraktik bunlarin kimin cennete gidecegini tartisiyoruz
Resim
Kullanıcı küçük betizi
Sandra
Üye
Üye
 
İletiler: 171
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 18:25
Konum: Nereye

İletigönderen |Kuralsız| » Sal Mar 06, 2007 11:37

... :roll:
:twisted: :kikirik:
''Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk

Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun Türklüğün Yüce Başbuğu ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye
 
İletiler: 2244
Kayıt: Pzr Şub 25, 2007 13:25
Konum: Gecenin Kıyısından Karanlığın Tam Ortasından |K@yse®ciyes|

İletigönderen TheBradva » Sal Mar 06, 2007 19:45

Türk-Kan, seçim yapılsa ben edisonun cennete girmesi için oy kullanırım.. :mrgreen:

oflu hocaya hak vermemek mümkün değil... adam haklı... :D
Kullanıcı küçük betizi
TheBradva
Üye
Üye
 
İletiler: 62
Kayıt: Çrş Şub 21, 2007 19:04

İletigönderen Çetin Taş » Sal Mar 06, 2007 23:53

Bence de giremez.Bu adamlara sembol olan ampülü de netice olarak o bulmuş.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye
 
İletiler: 2354
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 22:02


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

cron

x