Elektronik insan derisi geliştirildi

Bilim, teknoloji ve genel ağ (internet) hakkında her türlü yazıyı burada paylaşabilirsiniz. Alt bölümler şunlardır: Uzay, Küresel Isınma / Ekoloji, Bilim ve Toplum, Tutum (Ekonomi)

Elektronik insan derisi geliştirildi

İletigönderen Balasagun » Pzt Ağu 15, 2011 13:53

Elektronik insan derisi geliştirildi

Resim


Bilim & Teknoloji
Fatih YARDIM


Amerikalı bilim adamları, yara bandı gibi vücuda yapıştırılabilen, son derece ince tıbbi ölçüm cihazı geliştirdi. Science dergisindeki makaleye göre, içinde sensörlerin, ışıkların ve başka elektronik sistemlerin yer aldığı, zar kadar ince “elektronik insan derisi”, esniyor, bükülüyor ve genişliyor. Flaster şeklindeki sistem, suyla ıslatılarak deriye yapıştırılıyor; kablo, yapışkan veya deriyi delmek için iğneye gerek kalmıyor. Bilim adamlarına göre, bu, “taşınabilir teknoloji alanında büyük bir başarı” olabilir. Flasterle ilk kez, tıbbi teşhis, iletişim, elektrik üretimi veya çevre koşullarının ölçülmesi için elektronik unsurlar doğrudan ve rahatsızlık vermeden deri üzerinde taşınabiliyor. Elektronik epidermal sistem adı verilen flasterde bilim adamları, spiral şeklinde devreler veya zar inceliğinde yarı iletken parçalar kullandı. Kopmadan esneyebilen, sadece birkaç mikrometre büyüklüğündeki bu parçalar, hava geçiren, şeffaf bir sentetik bandın üzerine yerleştirildi. Elektronikte kullanılan parçaların sert ve sabit, biyolojinin ise yumuşak ve esnek olduğunu belirten, araştırma ekibinde yer alan, Northwestern Üniversitesinde görevli bilim adamı Yonggang Huang, flasterin, iki alanı birleştirdiğini kaydetti. Geliştirdikleri temel teknolojinin çok yönlü kullanılabileceğini ve nispeten kolay olduğunu ifade eden bilim adamları, deneylerde flasteri alna, boyuna veya göğüse yapıştırarak, beyin akımlarını, ses tonlarını veya kalp atışlarını ölçtü. Boyun bölgesine yapıştırılan flasterden elde edilen verilerle bir bilgisayar oyununu sesle kumanda eden bilim adamları, geliştirdikleri yöntemin, kas veya sinir hastalıkları nedeniyle hareketlerini kontrol edemeyen insanlar için uygulanan robotik tedavilerde de kullanılabileceğini bildirdi. 0.09 gram ağırlığındaki flasterin benzer yöntemlerde kullanılan cihazlardan en büyük farkı da tamamen kablosuz olması.


Yeniçağ, 15 Ağustos 2011
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

Re: Elektronik insan derisi geliştirildi

İletigönderen Ram » Sal Ağu 16, 2011 1:53

On bir yıl önce çekilen Görevimiz Tehlike II adlı Amerikan filminde boğaza yapıştırılan ve ses değiştiren bir zamazingo vardı, aynısını yapmışlar anlaşılan.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

Re: Elektronik insan derisi geliştirildi

İletigönderen jenniferjohansoon » Prş Oca 31, 2013 9:13

Türkiye cakma ürün cenneti. Pazarlar, sokaklar, magazalar cakma ürünlerle dolu ve hic birsey yapilmiyor buna karsi. Bunu birakip internet korsanlarina karsi önlemler düsünülüyor - mus. Siz buna interneti kontrol etmek istiyoruz deyinde, herkes neyin ne oldugunu daha rahat anlasin. :dans: :dans: :dans:
actualtests practice test training actualtests practice test training
ccie r&s blueprint ccie r&s blueprint
practice asvab tests practice asvab tests
Kullanıcı küçük betizi
jenniferjohansoon
Üye
Üye
 
İletiler: 1
Kayıt: Prş Oca 31, 2013 9:10

Re: Elektronik insan derisi geliştirildi

İletigönderen Toprak123 » Çrş Ara 05, 2018 16:05

İstedikleri kadar geliştirsinler. Orijinali ile aynı işlevi yerine getirmesi imkansız :D
Kullanıcı küçük betizi
Toprak123
Üye
Üye
 
İletiler: 49
Kayıt: Cmt Kas 19, 2016 15:31


Şu dizine dön: Bilim ve Teknoloji

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x