Emekli Amiral Cihat Yaycı :“Türkiye’nin zayıf anında Batı Anadolu’yu ele geçirmenin peşindeler”

Genel & Güncel Konular

Emekli Amiral Cihat Yaycı :“Türkiye’nin zayıf anında Batı Anadolu’yu ele geçirmenin peşindeler”

İletigönderen İlteriş Kağan » Pzr Oca 03, 2021 23:08

Yunanistan’ın ‘gayri askeri statüde ve silahsız olması’ gereken adalara asker ve silah yığdığını hatırlatan Cihat Yaycı, “Türkiye’nin zayıf anında Batı Anadolu’yu ele geçirmenin peşindeler” dedi.
Resim
Yunanistan, 1923 Lozan ve 1947 Paris antlaşmaları gereği “Gayri askeri statüde ve silahsız olması” koşuluyla devredilen adaları, adım adım askerlerini yerleştirdi ve silahlandırdı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı eski kurmay Başkanı emekli Tümamiral Cihat Yaycı, “Bu adaların silahlandırılması ve askerleştirilmesinin tek amacı vardır, Türkiye’yi tehdittir. Yani, Türkiye’nin zayıf bir anında, dibimizdeki, taş atım mesafesindeki bu adalardan Türkiye’ye taarruz etmek, 1922’de Atatürk’ün sayesinde başaramadıkları Megali İdea (Büyük ideal) çerçevesinde Batı Anadolu’yu ele geçirmektir” dedi. Cihat Yaycı, şunları kaydetti:

Yunanistan, 23 adanın tamamında bu statüyü bozdu. Normalde bir müfreze jandarma kuvveti asayişi için bulundurabilir. Bunlar da omuzda taşınan tüfek ya da belde taşınan tabanca dışında bir şey bulunduramaz. Gayri askeri statü, çok kuvvetli bir statü. Havaalanı yaparsanız gayri askeri statüyü bozarsınız ama silahsızlandırılmış statüyü bozmazsınız. Savaş uçağı, hava sahasından geçerse gayri askeri statüyü bozar ama silahlandırılmış statüyü bozmaz. Bir askeri gemi, bu adalara liman ziyareti yaparsa, silahsızlandırılmayı bozmaz. Ama gayri askeri statüyü bozar. Silahsızlaştırılmış bir adaya bir tugay asker koyabilirsiniz. Ama gayri askeri statüdeki bir adaya koyamazsınız.

GAYRİ ASKERİ STATÜ
Türkiye hiçbir zaman bu adalara yönelik bir tehditte, taarruzda, ele geçirme faaliyetinde bulunmamıştır. Diğer yandan, Adalar denizinde Yunanistan’ın karşısında Türkiye’den başka devlet de yoktur. O zaman bu adaların silahlandırılması ve askerleştirilmesinin amacı, Yunanistan’ın meşru müdafaa teziyle açıklanması mümkün değildir. Çünkü, Türkiye’nin herhangi bir faaliyeti söz konusu olmamıştır.
Türkiye, Yunanistan’ın saldırganlığını anlatmalı
Resim
Cihat Yaycı, Türkiye’nin Yunanistan’ın bu hukuk tanımazlığını, saldırganlığını, düşmanlığını, uluslararası kamuoyuna çok ciddi bir kamu diplomasisi yoluyla belgeleriyle anlatması gerektiğini söyledi. Son olarak Yunanistan Cumhurbaşkanı ile Yunanistan Genelkurmay Başkanı’nın eş zamanlı olarak gayri askeri statü kapsamındaki Limni, Meis, İpsara ve Rodos, EGAYDAAK kapsamındaki Gavdos, Kelemez, Karaada, Fener Adası, Ardıççık, Bulamaç ve Eşek Adaları’ndaki askeri birlikleri denetlediğini hatırlatan emekli Tümamiral Cihat Yaycı, şunları kaydetti:

“Yunanistan’ın yaptıkları BM Şartı’nın yanı sıra Lozan ve Paris Barış antlaşmalarının da açık bir ihlalidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu adaların askerden ve silahtan arındırılmasını talep etmeli, her türlü hukuki-diplomatik girişimlerde zaman geçirmeden bulunmalıdır.”
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır. http://bc.vc/gObxOsm
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 649
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Re: Emekli Amiral Cihat Yaycı :“Türkiye’nin zayıf anında Batı Anadolu’yu ele geçirmenin peşindeler”

İletigönderen İlteriş Kağan » Pzr Oca 03, 2021 23:08

İktidar adaların silahlanmasına , yerleşime açılmasına ve Türk envanterine kayıtlı adaların işgaline neden göz yumdu , neden iktidar TC nin kazanımı olan Lozanı güncelleyelim diyerek Lozanın aleyhine konuştu ve Lozanı masaya yatırdı , hatta Yunan dedi ki : " Lozanı istemiyorsanız , Sevri uygulayalım " , sen Türk iktidarı olarak bunca yanlışı yap , sonra başkalarını suçla , maalesef ki Atatürk de sonra gelen iktidarların , Türk düşmanlarına göz yuma yuma , emperyalistlere boyun eğe eğe izledikleri iç ve dış politikalar sonucu ülkemizin geldiği nokta budur , son iktidarda tüy dikmiştir bütün bu olanların üstüne ne yazık ki.

O günlerde dönemin Ege Ordu Komutanı Hurşit Tolon ise, "Kıbrıs'ta verkurtul diyenler var. Kimse merak etmesin. Biz nöbetteyiz. Bir çakıl taşı bile vermeyiz" diyecekti...
Sonra mı? FETÖ kumpasları ile "hesap" soruldu Tolon Paşa'dan...
Ya Rauf Denktaş'a yaptıklarınız? Unuttuk mu? Sizin cemaziyelevvelliniz budur! https://acikistihbarat-bilgipaylasim.bl ... larna.html
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır. http://bc.vc/gObxOsm
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 649
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x