EŞBAŞKAN, Suriye'ye Müdahale Edileceğini Açıkladı!

Genel & Güncel Konular

EŞBAŞKAN, Suriye'ye Müdahale Edileceğini Açıkladı!

İletigönderen Güncel Meydan » Pzr Mar 25, 2012 21:13

Suriye'ye müdahale etmemek mümkün değil

Güney Kore'de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi nedeniyle Kore'de bulunan Başbakan Tayyip erdoğan, zirve öncesinde ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Türkiye saatiyle 09.05'te başlayan görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. Erdoğan ve Obama, basına açıklama yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi sona erdi. Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak için Güney Kore'nin Başkenti Seul'e giden Başbakan Erdoğan, Başkan Obama ile baş başa görüştü.

Grand Hyatt Seoul Otel'deki görüşmeye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar katıldı. Türkiye saatiyle 09.05'te başlayan görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. Erdoğan ve Obama, basına açıklama yaptı.

ÖNCELİKLİ KONULAR SURİYE VE İRAN

Başkan Obama, görüşmenin büyük bölümünün Suriye sorununa ayrıldığın söyledi. Obama görüşmede İran sorununun da gündeme geldiğini belirterek, İran'ın sorumluluklarını yerine getirmesini beklediklerini ifade etti. Obama, görüşmede Türkiye'deki dizi azınlıklar konusundan da ele alındığını belirtti.

Başbakan Erdoğan ise görüşmede Suriye konusunu değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de yaşanan gelişmeler konusunda, 'Buna tabii seyirci kalmak, bunu beklemek, buna müdahale etmemek mümkün değil. Bu bizim vicdani bir görevimiz. Bu konuda gerekli olanları uluslararası hukuk çerçevesinde yapmanın gayreti içerisindeyiz ve yapacağız. Bu konuda düşüncelerimizin geneli itibariyle örtüştüğünü görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir' dedi.

Görüşmenin çok verimli geçtiğini belirten Erdoğan, görüşmede öncelikle Suriye konusunu ele aldıklarını bildirdi. Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Suriye ile 1910 kilometrelik sınırı olduğunu hatırlattı.

"BUNA MÜDAHALE ETMEMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Suriye'de yaşananların kendilerini üzdüğünü vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

'Şu anda en önemli göç merkezi haline gelmiş durumdayız. Şu ana kadar ülkemize göç eden Suriye'li kardeşlerimizin sayısı 17 bin kişiyi aşmış durumda. Tabii bir taraftan ölüm hadiseleri var. Helikopterlerle bombalamak suretiyle de bugünlerde ölüm sayıları sürekli artıyor. Buna tabii seyirci kalmak, bunu beklemek, buna müdahale etmemek mümkün değil. Bu bizim vicdani bir görevimiz. Bu konuda gerekli olanları uluslararası hukuk çerçevesinde yapmanın gayreti içerisindeyiz ve yapacağız. Bu konuda düşüncelerimizin geneli itibariyle örtüştüğünü görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir.

Tabii Suriye konusuyla bağlantılı olarak bölgede gerek İran gerekse Rusya Federasyonu ile ilgili, Çin ile ilgili bütün bu konuları da değerlendirme imkanımız oldu. Özellikle de Güney Kore ziyareti dönüşü İran ziyareti ağırlıklı olarak Suriye ile ilgili olacaktır. Dolayısıyla da bu konuda bir değerlendirmenin faydalı olacağı düşüncesindeydim ve bunu da değerlendirdik.'

"TERÖRLE MÜCADELEDE ABD'Yİ YANIMIZDA GÖRMEK SEVİNDİRİCİ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Bölücü terör örgütü ile verilen mücadelede ABD'yi yanımızda görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Bölücü terör örgütü ile mücadelemiz zaten devam edecektir. Ama siyasi uzantılarıyla da müzakere etme şansımız mevcuttur' dedi.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, 'Irak'taki gelişmeler gözardı edilemezdi. Irak'taki gelişmeleri de masaya yatıralım istedik. Irak'taki gelişmeleri aramızda konuşma fırsatımız oldu' dedi.

"IRAK'TA BARIŞ BİR AN ÖNCE TESİS EDİLECEK"

Irak'taki gelişmelere barışa yönelik olarak nasıl bir ivme kazandırılabileceği konusunun ele alındığını bildiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

'Ben inanıyorum ki gayretler Irak'taki barışın da bir an önce tesisine fırsat verecektir. Tabii bölücü terör örgütü ile verilen mücadelede ABD'yi yanımızda görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Bölücü terör örgütü ile mücadelemiz zaten devam edecektir. Ama siyasi uzantılarıyla da müzakere etme şansımız mevcuttur.

Kıbrıs'la ilgili gelişmeleri de değerlendirme fırsatımız oldu. Temennimiz odur ki Kıbrıs'ta beklenen geleceği yakına çekeriz.

Tabii çok çok önem verdiğimiz konu, değerli dostum Barack Obama göreve geldiği andan itibaren aramızdaki stratejik ortaklığa yeni bir ivme kazandırmak üzere model ortaklık adını vermiş olduk. Aramızda yeni attığımız adımlarla model ortaklık sayesinde ticaret hacmimiz 20 milyar dolara ulaştı. Haziran ayında, Washington'dan sonra ikinci toplantı ülkemizde yapılacak. İnanıyorum ki bu yeni bir sıçramaya da fırsat verecektir. Üç tane de torunumun müjdesini verdim.'

İm (Kod): Tümünü seç
http://yenisafak.com.tr/Dunya/?t=25.03.2012&i=374414

Kullanıcı küçük betizi
Güncel Meydan
Üye
Üye
 
İletiler: 584
Kayıt: Pzr Eki 12, 2008 23:12

Re: EŞBAŞKAN, Suriye'ye Müdahale Edileceğini Açıkladı!

İletigönderen Deli Haydar » Pzt Mar 26, 2012 0:29

Recep Tayyip Erdoğan yazdı:Tabii çok çok önem verdiğimiz konu, değerli dostum Barack Obama göreve geldiği andan itibaren aramızdaki stratejik ortaklığa yeni bir ivme kazandırmak üzere model ortaklık adını vermiş olduk.

Dün tu-kaka denilenler ile bugün maşallah, can ciğer kuzu sarması pozları...
Müşrikler ile şirketçiler yan yana, can cana, beraber...

Malum ortaklığın, 1927 model tanımı Hakk'ın ayeti değildir elbette amma...
Hakk'ın hakiki ıslah edici kullarından bir şehit gazinin, bugün gün gibi hakikat olan hitabıdır:
Şehit Gazi yazdı:Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.

1927 model olmasına karşın ne kadar da çağdaş ve chic! Tam çerçevelik!
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi
 
İletiler: 714
Kayıt: Çrş Eki 14, 2009 11:21


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x