Evlerin kendi elektriğini üretmesiyle ilgili bilgi talebi

Bilim, teknoloji ve genel ağ (internet) hakkında her türlü yazıyı burada paylaşabilirsiniz. Alt bölümler şunlardır: Uzay, Küresel Isınma / Ekoloji, Bilim ve Toplum, Tutum (Ekonomi)

Evlerin kendi elektriğini üretmesiyle ilgili bilgi talebi

İletigönderen Tolgaca » Prş Tem 30, 2009 14:18

Arkadaşlar evlerin kendi elektriğini üretmesiyle ilgili gerçekten bişi bilen varmı? Bu konu hep konuşuluyor ama nasıl başarılır anormal rakamlara mal olmadan yardım istiyorum. Bizim apartman çok rüzgar alan bir yerde. Mühendisler odası dahil bi yerleri aradım kimse yönlendirmiyor, nasıl başarırım teşekkürler.
Kullanıcı küçük betizi
Tolgaca
Üye
Üye

İletiler: 1

Re: bu konuyu bilen varmı?

İletigönderen Laçin » Prş Tem 30, 2009 16:07

Rüzgar gülü taktıracaksın...

Satışı yapan yerler var. Bir de ev için ne kadar elektriğe ihtiyacın olduğunu düşünmen lazım. Şu an ki şartlarda normal bir evin elektirik ihtiyacı 5kw gibi. Benim gibi 2 televizyon, 2 bilgisayar iki buzdolabı olan, aydınlatması çok olan bir yerin varsa, 7,5Kw'a kadar çıkar.

Bu enerjiyi sağlamak için de kanatların büyük olması lazım. Doğal olarakta masrafı çok olur. Tahmini 200W gücündeki rüzgar türbinleri 600 Avro gibi fiyatlara satılıyor. 7Kw elde etmek için 15 Avro gözden çıkarman lazım. Ama bence önce rüzgar ölçümü yapmanı tavsiye dererim. Yılın her ayı veya çoğunluğu rüzgar almıyorsa oturduğun yerin ölene kadar çıkartmaz masrafını! Bir de bunun invertörüdür, akümülatörüdür, cartıdır curtudur 16 avro olur o fiyat. İyi rüzgar alıyorsa. 10 - 15 senede çıkarır masrafını! Yoksa belli aylardaysa hiç kalkışma! PV panel yaptırırsan, Güneş her zaman olduğu için daha karda olursun.Tabi birde çok güneş alan yörelerimizde yaşıyorsan hiç bekleme derim. 150 -200W gücünde bir panelin fiyatı 200-300 lira arasında değişiyor. Ben 2 tane aldım, bahçemde gece aydınlatması yapıyorum. Güzel oluyor.

http://www.eie.gov.tr/YEK.html
Kullanıcı küçük betizi
Laçin
Üye
Üye

İletiler: 80

Re: Evlerin kendi elektriğini üretmesiyle ilgili bilgi talebi

İletigönderen Laçin » Prş Tem 30, 2009 16:17

Kaçırmışım... Aprtmanda olmaz o iş. Yapılaşma çoksa zaten olmaz. Binanın tepesine yaptırmazlar. Bir dairenin elektiriğini karşılayacak tirbünün kanatları 3 - 4 metre nerdeyse.
Bahçesi olan, dağ bayırda yaşayan adam bile izin alıp dikmek için uğraşıyor, yapılşamanın içine hiç olmaz.
Güneş panelleri tavsiye ederim. Yada çok rüzgar olduğu için küçük rüzgar türbünleri, aydınlatma ihtiyacı için kullanabilirsin. Farkettirmeden o da!
Kullanıcı küçük betizi
Laçin
Üye
Üye

İletiler: 80

İletigönderen text06 » Pzr Ara 04, 2016 21:04

cok basit artık üretimi yakında kendiniz yapacaksınız.
Kullanıcı küçük betizi
text06
Üye
Üye

İletiler: 2

İletigönderen text06 » Pzr Ara 04, 2016 21:21

yakında piyasaya çıkacak olan sistem ile evinizde hiç fatura ödemeden elektrik kullanacaksınız
Kullanıcı küçük betizi
text06
Üye
Üye

İletiler: 2

İletigönderen gokhanht » Cum May 05, 2017 18:06

https://www.karadoganled.com/led-projektor-kat126.html bu tarz çok elektrik harcayan ürünlerde kendimi üretebileceksek ben araştıracam. halı sahamız var elektrik faturası çok geliyor :o
Kullanıcı küçük betizi
gokhanht
Üye
Üye

İletiler: 3

Şu dizine dön: Bilim ve Teknoloji

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x