Fareli Köyün Kavalcısı'nın Gerçek Hikayesi

Fareli Köyün Kavalcısı'nın Gerçek Hikayesi

İletigönderen ersin cesmeci » Sal Şub 19, 2019 16:33

Fareli Köyün Kavalcısı'nın hikayesi okumamış olsak bile adını duymuşuzdur. Aslen Hameln'in Çocukları' olarak adlandırılan Fareli Köyün Kavalcısı, 1812'de Grimm kardeşler Jacob ve Wilhelm tarafından yazılan Çocuk ve Ev kitabından bir hikaye dir.
Peki bu hikayenin çoğumuzun bilmediği, bir tarihinin ve 1284'te Almanya'nın kasabası olan Hamelin’de gerçekleşen gerçek bir hikaye olması dır.
1284 yılında, o dönemde Almanya'nın Saksonya kentinde Weser nehrinde müreffeh bir liman olan Hamelin'de aşırı derece bir fare sorunu vardı.

Değirmenlerde öğütülmüş ve fırınlarda ekmek ve kek haline getirilmiş mısır ve buğdayla dolu depolara fareler her gün gelerek tüm mısır ve buğdayı, ekmek ve kekleri yediler. şehirde insanların yaşam adeta bir kabusa döndündü ve belediye başkanı kenti farelerden temizleyebilecek herkeze bin altın ödülünü açıkladı.

Ertesi gün şehir dışından tuaf giysili bir adam (Pied Piper) şehre geldi ve kendisini bir fare avcısı olarak tanıttı ve belediye başkanın bin altın ödülüne karşılık şehri tüm farelerden kurtarma sözü verdi.
Gizemi adam cebinden bir flüt cıkardı ve bir melodi çalmaya başladı. Kasaba halkı hayretler içinde kaval çalan adamı izlerken melodiyi duyan şehirdeki bütün fareler, bulundukları yerden çıkarak Pied Piper 'i takip etmeye başladı. Fareler Piper’i Wese nehrine kadar takip ettiler ve birer birer suya atlayarak öldüler.

Piper ödülünü almak için geri döner ve Kasaba halkı, piperin fareler kasabasını ne kadar kolay kurtardığını gördükleri için belediye başkanı kendisine teklif ettiği miktardan dolayı pişman oldu ve kendisine 50 guild verdi. Bu duruma öfkelenen kavalcı Piper tekrardan gelip intikam almaya yemin etti.

Birkaç gün sonra Pied Piper tekrar geri döndü ve cebinden gene flütünü çıkarttı ve bu sefer daha farklı bir melodi çalmaya başladı ve kasabanın tüm çocukları koşarak onu yakındaki dağa kadar takip ederek kayboldular ve çocuklar bir daha hiç görülmediler.
Yıllar boyunca ileri sürülen teorileri, kasabanın çocuklarının çoğunun o yıl doğal sebeplerden öldüğü; veya muhtemelen yakındaki nehirde boğulmuş; veya bir heyelanda öldüklerini açıkladılar.


Yıllardır Pied Piper efsanesi nesiller boyu Brothers Grimm’in anlatımı ile nesiller boyu canlı tutulmuştur. Ancak hikayenin bir kurgu olmaması 26 haziran 1284’te bir kasabada yaşanan travmatik bir olayın yaşandığının kanıtları var.

Fareli Köyün Kavalcısı’nın en eski resmi Hamelin’deki Market Kilisesi’nin cam penceresine kopyalanmıştır. Masalın gerçek hikayesi sonraki yüzyıllarda ortaya çıkmaya başladı ve hikaye hiç değiştrilmeden aynı kaldı.

kaynak: https://www.ansiklopedikbilgiler.com/fa ... -hikayesi/
Kullanıcı küçük betizi
ersin cesmeci
Üye
Üye
 
İletiler: 1
Kayıt: Sal Şub 19, 2019 16:28

Şu dizine dön: Dünya Tarihi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x