Feminist "Anti-Militarist"lerin Oturma Eylemi

Feminist "Anti-Militarist"lerin Oturma Eylemi

İletigönderen Ram » Pzt Ara 28, 2009 6:41

Feminist "Anti-Militarist"lerin Oturma Eylemi

26 Aralık 2009, Cumartesi

İZMİR - Bağımsız Kadın İnisiyatifi üyesi bir grup kadın, Türkiye'de kadına yönelik şiddet olaylarına dikkat çekmek amacıyla oturma eylemi yaptı.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde oturma eylemi düzenleyen kadınlar, kasım ayında basına yansıyan kadına yönelik tecavüz, fiziksel şiddet ve cinayet olaylarını yazdıkları kağıtları ayakkabı, terlik, bere, başörtüsü, atkı, gözlük kutusu ve cüzdan gibi kişisel eşyalarla zemine sabitlendi.

''Adını bile bilmediğimiz milyonlarca kadın, her gün fiziksel şiddete uğruyor'', ''Sığınak istiyoruz'' yazılı pankartların taşıdığı eyleme, caddeden geçen vatandaşlar da ilgi gösterdi.

Bağımsız Kadın İnisiyatifi Sözcüsü Gülçin Aksoy, kadına yönelik şiddete dikkati çekerek, eylemi, sığınma evi talebi yoğunlaştırmak amacıyla düzenlediklerini söyledi.

Kağıtlarda, kasım ayında basına yansıyan şiddet olaylarının sergilendiğini anlatan Aksoy, ''Bir geleneğe göre, hayatını kaybeden kişinin ayakkabısı kapıya konularak öldüğü haber verilirmiş. Bu geleneğe ithafen ayakkabılar koymak istedik. Bunun üzerine bazı kadın eşyaları ekledik'' dedi.

İnisiyatifin diğer sözcüsü Güldem Bağdadi ise sığınma evleri konusunda belediyelere baskı yapmak istediklerini ifade ederek, ''Sığınma evleri yetersiz ve çok başvuru alınıyor. Her yaştan ve ekonomik sınıftan kadın şiddete maruz kalıyor. Bunu biraz daha görünür kılmayı amaçladık. Gerekli mercileri bu konuda önlem almaya davet ediyoruz'' diye konuştu.

İm (Kod): Tümünü seç
http://video.turk.net/video/izle/33914/Kadinlardan-oturma-eylemi---IZMIR/Sayfa/5/
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

Şu dizine dön: ⌨ Ağ'a Takılmışlardan Haberler ⌨

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x