Fethullah Gülen Korosu

Fethullah Gülen Korosu

İletigönderen Erkan Güçiz » Prş Ağu 04, 2016 19:20Kurucusu ve onursal başkanı M. Fethullah Gülen olan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın 1997’e kadar düzenlediği değişik etkinliklerde davetli olarak hazır bulunan veya ödül törenlerinde jüri üyesi olarak görev alan veya Vakıf tarafından ödüllendirilen kişiler.

Nereden çıktı bu liste sorusunun yanıtı aşağıda...

Abdulkadir Aksu
Abdullah Gül
Adnan Yüksel
Ahmet Çetinsaya
Ahmet Genç
Ahmet Şahin
Ahmet Şişman
Ahu Tuğba
Alaaddin Kaya
Alattin Kaya
Ali Baransel
Ali Bayramoğlu
Ali Coşkun
Ali İhsan Güvener
Ali Müfit Gürtuna
Ali Rıza Binboğa
Aydın Doğan
Aysel Gürel
Ayşe Önal
Aytunç Altındal
Azer Bortaçina
Bahtiyar Uyanık
Barış Manço
Bayram Meral
Behçet Fakihoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Burhan Çaçan
Bülent Akarcalı
Bülent Ecevit
Cansever
Cefi Kamhi
Cemil Çiçek
Cemil Tokpınar
Cemil Tunç
Cengiz Çandar
Çetin Saraçoğlu
Dr. Agah Oktay Güner
Dr. Burhan Özfatura
Emel Sayın
Emin Başer
Emir Turam
Engin-Eser Noyan
Enver Demirkan
Erol Yarar
Ertuğrul Ergöz
Ertuğrul Günay
Ertuğrul Polat
Ertürk Yöndem
Eser Engin Noyan
Esin Avşar
Faruk Tınaz
Fatih Altaylı
Fatih Terim
Fehmi Gerçeker
Fehmi Koru
Firdevs Hüsamettinov
Fuat Güner
Fuat Miras
Galip Göztür
Gökhan Güney
Gülay Göktürk
Güntaç Aktan
Gürbüz Çapan
Gürcan Dağdaş
Güzide Kasacı
Halit Refiğ
Hamdi Üçpınarlar
Hasan Cemal
Hasan Denizkurdu
Hasan Korkmazcan
Haşmet Topaloğlu
Havva Kızılırmak
Hayrettin Karaca
Hayrettin Karateke
Hikmet Çetin
Hulusi Turgut
Hülya Koçyiğit
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Naci Orhan
Hüseyin Yaman
Işılay Saygın
İhsan Kalkavan
İlhan Kesici
İlnur Çevik
İsmail Kahraman
İsmail Kıllıoğlu
İzzet Altınmeşe
Kemal Baysak
Kutsi Ergüner
Latif Erdoğan
M. Ali Bulut
M. Nuri Yılmaz
M. Ruhi Şirin
Mazlum Arslan
Mehmet Ali Birand
Mehmet Altan
Mehmet Aydın
Mehmet Doğan
Mehmet Gündem
Mehmet Hasırcılar
Mehmet Köşker
Mehmet Kutlular
Mehmet Nuri Yılmaz
Mehmet Ocaktan
Mehmet Sağlam
Melih Gökçek
Meriç Köyatası
Muazzez Abacı
Muhsin Yazıcıoğlu
Murat Birsel
Musa Demirci
Mustafa Başoğlu
Mustafa Kalemli
Mustafa Keser
Mustafa Keskin
Mustafa Topaloğlu
Müjdat Gezen
Münire Acım
Nail Güreli
Namık Çevik
Namık Kemal Zeybek
Nazlı Ilıcak
Necati Ceylan
Necati Çetinkaya
Necla Akben
Neslihan Yargıcı
Nevval Sevindi
Nevzat Yalçıntaş
Nilüfer Göle
Nuh Albayrak
Nusret Bayraktar
Orhan Gencebay
Orhan Kilercioğlu
Osman Çelik
Osman Demirci
Perihan Savaş
Prof. Dr. Halil İnalcık
Prof. Dr. İhsan Doğramacı
Prof. Dr. İzzettin Doğan
Prof. Dr. Mehmet Aydın
Prof. Dr. Mim Kemal Öke
Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş
Prof. Dr. Nur Vergin
Prof. Dr. Salih Tuğ
Prof. Dr. Suat Yıldırım
Prof. Dr. Toktamış Ateş
Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk
Rauf Tamer
Recep Tayyip Erdoğan
Refaeddin Şahin
Rıdvan Dilmen
Rıdvan Yenişen
Rıza Akçalı
Rıza Çalımbay
Rıza Zelyut
Saim Uslu
Sakıp Sabancı
Salim Alparslan
Sami Yıldırım
Sefa Selgeçen
Selim Uslu
Semra Özal
Soner Güneş
Suat Kozluklu
Suat Yıldırım
Süleyman Demirel
Süleyman Ünal
Şadan Kalkavan
Şafak Pavey
Şahin Alpay
Şahin Özer
Şeref Oğuz
Şerif Mardin
Taha Akyol
Tahir Kutsi Makal
Talat Süleymani
Taner Aras
Tansu Çiller
Tayyar Altıkulaç
Teoman Baygan
Togay Bayatlı
Tuna Taner
Üstün Asutay
Üzeyir Garih
Vehbi Dinçerler
Vitali Hakko
Yalçın Çınar
Yasar Kaplan
Yaşar Eroğlu
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Selim Demirağ
Yıldırım Akbulut
Yusuf Çetin
Yusuf Ekinci
Yusuf Tülün
Zekeriya Kahraman
Zeynel Abidin Erdem
Zeynep Göğüş
Zülfü Livaneli


GAZETECİLER VE YAZARLAR VAKFI - 1994.01.24 KURULUŞ KONUŞMASI

Günümüz insanının problemleri, ekonomik ve maddi olmaktan daha çok insanı boyutludur. Bugünkü nesiller, insani melikelerini tam geliştiremediğinden dolayı muzdarip, ilahi nimetleri insanca paylaşamadığından dolayı rahatsız, sevgi fakiri olduğundan dolayı da endişeli ve tedirgindir.
* “Yalnızca ekonomik değil, laik-antilaik, demokrat-antidemokrat şeklinde toplumu felakete götürebilecek, iç içe geçmiş krizler yaşanmakta ve toplum kamplara bölünmektedir.”
* “Böyle bir dönemde mutedil insanlardan kurulu bu vakfın havayı yumuşatacağına, toplumdaki tansiyonu aşağıda çekeceğine inanıyorum.”
* “Türkiye’de bazı kesimlerin demokrasinin onda bir kısmından faydalanmaktadır. Bu kesimler bu onda birle bugünlere gelebilmeyi başarmışlardır. Bundan sonra Türkiye’de ve dünyanın başka yerlerinde demokrasiden geriye dönmek mümkün olmayacaktır.”
--------------------------
Eğer günümüzün düşünce mimarları yeni bir dünya kurmayı planlıyorsa, bu dünyanın harcı mutlaka sevgi olmalıdır. Evet bu yeni dünyanın insanları, canlı-cansız tüm varlığa sevgi ile yönelmeli, herkesi ve her şeyi sevgi ile kucaklamalı, gözlerini açıp kapayıp sevgi mırıldanmalıdır.

Sevgi insanı, herkesten evvel kendini düzeltmekle işe başlayan, bunu yaparken de herhangi bir beklentiye girmeden, evrensel ahenk adına önemli bir adım attığına inanan hakikat eridir. Bu hem çok zor, hem de oldukça kolaydır, çünkü onu gerçekleştirmenin dinamikleri sayılan inanma ve her şeyi şefkatle kucaklama hassası zaten bizde mevcut. İslam’ın ruhani derinliği bu konuda bizim için tükenmez bir hazine sayılabilir. Bu hazine çok değerlendirilerek yeni dünya mutlaka sevgi ve diyalog üzerine kurulmalıdır. Zaten sevgi bizim toplumumuzun en bariz vasfıdır. Eğer her gün çevremize, sonra da derecesine göre bütün varlığa karşı sevgimizi biraz daha artırır ve nefretlerimizi de azaltabilirsek, şimdiye kadar bir türlü gerçekleştirilemeyen sımsıcak ve yumuşak bir dünya elde edebiliriz.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın engin medya yelpazesi içinde bu yüksek gayeyi gerçekleştirilebilmesi en büyük arzumuzdur.

1994.01.24 M. FETHULLAH GÜLEN


1996.01.06 HOŞGÖRÜ ÖDÜLLERİ VE HOŞGÖRÜ YILININ TAÇ GECESİ

Sevgi ve hoşgörü toplumu oluşturma yolunda büyük atılımlar yapan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı önceki gece büyük bir organizasyona daha imza attı. İstanbul Çırağan Sarayı'nda düzenlenen törenle "hoşgörü 1995 Ödülleri" sahiplerini buldu. Samanyolu Televizyonu töreni canlı olarak yayınlayarak salonda esen kardeşlik havasını milyonlara teneffüs ettirdi.

Hoşgörünün Davetine İcabet

Çırağan Sarayı'nın büyük salonu, hoşgörünün davetine icabet eden değişik kesimlerden çok sayıda seçkin simayla dolup taştı. Bilim adamları, siyasetçiler, mülki ve idari erkan temsilcileri, sanatçılar, sporcular, medya mensupları, işadamları, sivil kuruluş önderleri ve temsilcileriyle toplumsal mozaiğin bütün taşları örnek bir uyum ve dostluk içinde bir araya gelmişti.

Örnek Kardeşlik Platformu

Yıllar yılı suni ayrımlarla birbirine düşman olan, konuşarak halledilebilecek meselelerin üzerine hiddet ve şiddetle giden, milli ve manevi köklerimizden gelen sevgi ve hoşgörü kültürüne yabancı kalan toplumumuz, önceki gece adeta bir inkılap gerçekleştirerek, bütün insanlığa örnek olabilecek bir kardeşlik platformu oluşturdu.

Latif Erdoğan(Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı) : hoşgörü adına söylenecek her şeyi, gördüğümüz bu tablo söylüyor. Hz. Mevlana "Öfkelenme" diyor senin güzelliklerin hiçbir şeyle saklanacak gibi değil. İnsandaki bu mahiyeti gördükten sonra her halde her insani sevmek bir vecibe bir vazifedir. Hoşgörüde dengeyi de Efendimiz söylüyor: "Sevdiğini bir dereceye kadar sev. Belki bir gün düşmanın olur; düşmanına da bir dereceye kadar düşmanlık yap. Belki bir gün sevgilin ve dostun olur." Bu denge içinde hoşgörüyü dengeleyip topluma taşıyabilmek bütün emelimiz arzumuz.

Rıza Akçalı (Çevre eski Bakanı): Hoşgörü toplumumuzun, dünyanın arzuladığı, istediği ve ulaşmaya çalıştığı bir kavram. Sevgi ve aşk kainatın yaratılısının en önemli sebebi. Sevginin, aşkın olduğu yerde mutlaka hoşgörüyü de görmemiz, onu yanına koymamız, paylaşmayı uzlaşmayı onunla beraber düşünmemiz halinde bir anlam taşıyor. Dolayısıyla kainatın esas yaratılış gayesine ulaşmada hoşgörü önemli bir vasıta. "Yaratılanı severiz Yaratan'dan ötürü" özdeyişi de benzer bir anlayışı, o insan denen harika mahlukun her türlü yaşantısında ibret alınacak taraflarının olduğunu ortaya koyan bir unsur. Artık sınırların kalktığı, dünyanın tek olmaya doğru adim attığı bir dönemde hoşgörünün barisin ve uzlaşmanın başlangıcı olduğu noktasından hareket edersek çok anlamlı bulduğumuzu ifade ediyorum. Bu çerçeve içerisinde bu ödül töreninin Türkiye'den başlayarak bütün dünyaya bu hoşgörüyü taşıyan halkanın başlangıcı olmasını Allah'tan diliyorum.

Hamdi Üçpınarlar (Çevre Bakanı): Dünya üzerinde yasayan insanların bana göre iki şeye dikkat etmesi gerekiyor. Birincisi başka bir dünya olmadığına göre bu dünya üzerinde yasayan insanların birbirine hoşgörülü davranması. İkincisi de bu dünyayı tertemiz tutabilmek için çevre konusunda o derece hassas olunmalı.

Mehmet Nuri Yılmaz (Diyanet İsleri Başkanı): Bu alemde herkes olacaktır. Bu Cenabı Hakkın iradesinin bir tecellisidir. Bu alem zıtlıklar alemidir. Bu dünyada iyilikler de vardır, kötülükler de vardır. Bu alemde bütün bu zıtlıklar içerisinde bir vahdet vardır, birlik vardır. Çokluk zehiri ile vahdet şekeri karıştırılarak macun haline getirilmeli ve o şekilde yemeli. İşte hoşgörü bu demektir. Çokluk zehirine vahdet şekerini katıp yemek.

Abdullah Gül (RP Milletvekili): Hoşgörüye en iyi örnek kendi tarihimizde vardır. İslam ve Osmanlı toplumlarında vardır. Türkiye'nin şu anda böyle bir ortama ihtiyacı vardır.

Muhsin Yazıcıoğlu (Sivas Milletvekili): Kinin ve nefretin geliştiği dönemde bütün insanların Hoşgörüye muhtaç olduğuna inanıyorum. Bütün insanlık Mevlana'yı, Yunus'u keşfetmeye çalışıyor. Mevlana'yı ve Yunus'u çıkaran asil kaynağı keşfetmek gerekiyor. Bu toplantının o kaynağa vesile olmasını ümit ediyorum.

Namık Kemal Zeybek (DYP İstanbul Milletvekili ): Hoşgörü en güzel ifadesini bizim kültürümüzde buluyor. UNESCO'ya 1992 yılının Mevlana hoşgörü yılı olması için müracaat ettik. Ama bu 1996'da hoşgörü yılı olarak gerçekleşti.

Ertuğrul Günay (Eski Milletvekili): UNESCO 1995'i hoşgörü yılı olarak ilan ederken, BM kendi ezikliğinin itirafını yapıyordu. Bunu kamufle etmeye çalışarak 1995'i hoşgörü yılı olarak ilan etti.

Necla Akben (Sanatçı): Bundan birkaç yıl evvel dünya dostluk yılı ilan edilmişti. Yunus Emre, böyle bir dostluğu dünyaya kabul ettirdi. Onun deyimiyle:
Gelin birlik olalım,
İşi kolay kılalım,
Sevelim sevilelim,
Dünya kimseye kalmaz.
Hoşgörü ve sevgi şairi Hüdai ise bir şiirinde:
Faydası olmayan bahardan yazdan,
Yüce dağ başının kişi makbuldür,
Cahilin yaptığı sohbetten sözden,
Alimin hayali düşü makbuldür,
Lokma yeme muhanetin elinden,
Kurtulamazsın sonra acı dilinden,
Namertlerin kaymağından balından,
Merdin kuru yavan asi makbuldür,
Hüdai söyler incecikten,
Hal ehli olmayan ne bilir halden,
Bilgisiz görgüsüz ,duygusuz hoşgörüsüz kuldan,
Ölülerin mezar taşı makbuldür.


Recep Tayyip Erdoğan (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı): Bu hoşgörü yılında beş tane ilke söylüyorum: Nefret ettirmeyiniz, sevdiriniz; zorlaştırmayınız kolaylaştırınız; korkutucu olmayınız, müjdeleyici olunuz; yargılayıcı olmayınız, bağışlayıcı olunuz; selamı yaygınlaştırınız, onda rahmet vardır.

Nail Güreli (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı): Hoşgörünün çeşitli düşüncelerle farklı inançlarda ortak nokta olması mutluluk veriyor. 1996'da hoşgörü bütün insanların yüreğine yerleşmeli.

Mehmet Altan (Gazeteci) : Herkesi saygıyla selamlıyorum. Hoşgörü bu salonda olduğu için, Hoşgörü adına bir şey söylemiyorum.

Hasan Cemal (Gazeteci): Rahat konuşan biri değilim. Beni hoş görmenizi diliyorum.

Zeynep Göğüs (Gazeteci) : Hoşgörüyü sadece kendimiz için istemeyelim.

Mazlum Aslan (Tunceli Belediye Başkanı): Ülkemiz 96'ya girerken hoşgörüye ihtiyacı vardır. Hoşgörü içerisinde kardeşçe yaşayalım.

Cemil Çiçek (ANAP Ankara Milletvekili): Bizim kültürümüzün, inancımızın temelinde Hoşgörü var. Dünyada hoşgörünün en güzel örneklerini biz vermişizdir. Geçtiğimiz pazartesi Mekke'nin Fethi'nin yıldönümüydü. Doğduğu yerden zorla çıkartılan, Peygamber Efendimiz, Mekke'yi fethederken göstermiş olduğu Hoşgörü, hoşgörülerin en güzelidir. Bugün Çırağan Sarayı'ndaki bu tablo hoşgörünün en güzel örneğidir. Bu Hoşgörü ortamında aziz milletimizin birer evladı olan liderlerimiz ve siyasetçiler bu Hoşgörü ile bir uzlaşma yapıp bu meseleyi aşacaklardır.

Abdulkadir Aksu (İçişleri eski Bakanı): Hoşgörüye sürekli ihtiyacımız vardır. Bugünkü bu tablo bunun en iyi örneğidir.

İsmail Kahraman (RP İstanbul Milletvekili): Her senenin Hoşgörü yılı olarak geçmesini istiyoruz.

Necati Çetinkaya (DYP Konya Milletvekili) : Bu güzel tablo hakikaten 21. asra yaklaşırken, büyük milletimizin dünyaya fevkalade bir mesajıdır. Yıllarca hasretini çektiğimiz şu tablonun 21. asrın doğum sancılarını çeken büyük Türkiye'nin idealini gerçekleşmesine vesile olacaktır. Türkiye tüm dünyaya göstermiş olduğu bu tavırla örnek olacaktır.

Orhan Gencebay (Sanatçı): Şimdi ise yeni bir beste yaptım:

Gelin birlik olalım, yarın çok geç olmadan
Gelin birlik bulalım vazgeçin öç almadan
Nefreti yok edelim, gel sen de katil bize
İntikam eşkıyası sevgiyle gelir dize
Yedi döven önünden kim kurtardı bu yurdu
Mehmetçik değil miydi Lazı, Çerkezi, Kürdü
Hangimizin ecdadı feda olmadı yurda
Hangi bahçede bir gül solmadı bu uğurda
Asırlardır dinmedi bir bölücüğün ninnisi
Aynı dinden değil mi Alevisi, Sünnisi
Bin kere lanet olsun Yezid denen deliye
Muhabbet ile bağlıyız Muhammed'e, Ali'ye
Geçin o sınıfları geçin
Barışta buluşalım mutlu Türkiye için
Düşmanı sevindirmenin ne alemi var şimdi
Milletçe kenetlenip, sarılmamız kar şimdi.

Melih Gökçek : Başta Fethullah Gülen Hocaefendi olmak üzere Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı yöneticilerini böyle bir organizeyi gerçekleştirdiklerinden dolayı tebrik ediyorum. Ayrıca Parlamentomuzdan hoşgörülü bir yıl bekliyoruz.

Vitali Hakko (İşadamı): Bu tablo karşısında söyleyecek başka bir şey bulamıyorum. Beni buraya çağırdığınız için teşekkür ediyorum.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın, "1995 Hoşgörü Ödülleri" Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen muhteşem bir ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Davetlilere Zeytin Dalı

Önceki gece yapılan ödül töreninde Hoşgörü rüzgarları esti. Tören, saat 19.00'da kokteylle başladı. Davetlilere, vakıf görevlilerince girişte Hoşgörüyü temsilen zeytin dalı verildi.

STV Canlı Yayın Yaptı

Sponsorluğunu Bayındır Holding, Aydınlı Pier Cardin, Pen Ajans ve İhlas Finansman, koordinatörlüğünü Prof. Dr. Mim Kemal Öke, sunuculuğunu ise Mustafa Çalışan'ın yaptığı ödül töreni Samanyolu TV tarafından canlı olarak yayınlandı.

10 Ayrı Dalda 14 Ödül

Dr. Agah Oktay Güner, Ali Coşkun, Hülya Koçyiğit, Kamran İnan, Latif Erdoğan, Mustafa Çalışan, Prof. Dr. Nilüfer Göle, Togay Bayatlı ve Zülfü Livaneli gibi toplumun her kesiminden mozaik şahsiyetlerin oluşturduğu jüri, uzun süren çalışmaları neticesinde 10 ayrı dalda, 14 kişiyi ödüle layık gördü.

Ödül sahiplerinin hayatinin barkovizyondan kısaca aktarıldığı gecede ilk ödül, jüri üyesi Spor yazarı Togay Bayatlı tarafından, spor dalında başarıya layık görülen Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'e verildi.

Diplomasi dalında ödül alan trafik kazasında hayatini kaybeden Batı Trakya eski milletvekili Dr. Sadık Ahmet'in eşi Işık Sadık Ahmet'e ödülü, Dr. Agah Oktay Güner tarafından verildi.

Doğa ve Çevre dalında ödüllendirilen TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca, ödülünü ANAP İstanbul Milletvekili Ali Coşkun'dan aldı.

Medya dalında köşe yazarı Cengiz Çandar'ın ödülünü Bosna-Hersek İstanbul Başkonsolosu Talat Süleymani verirken, ayni dalda ödüllendirilen Taha Akyol'un ödülünü ise jüri üyesi Hülya Koçyiğit verdi.

Bilim dalında ödüllendirilen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Aydın'ın ödülünü, Devlet eski Bakanı Cemil Çiçek verdi.

Medya TV programcısı dalında ödüllendirilen Prof. Dr. Toktamış Ateş - Abdurrahman Dilipak ikilisinden Ateş'e ödülünü YÖK eski Başkanı, Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam verdi. Gazeteci-Yazar Dilipak ise ödülünü, Danıştay üyesi Sabri Tandoğan'dan aldı.

Medya dalında gazeteci olarak ödüle layık görülen gazeteci Münire Acım'a ödülünü Hak İş Başkanı Saim Uslu verdi.

Sanat dalında ise Mevlana filmiyle ödüllendirilen Kutsi Ergüner ve Fehmi Gerçeker ise ödüllerini Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'dan aldılar.

Aile dalında sinema oyuncusu Perihan Savaş da ödülünü Engin Esin Noyan çiftinden aldı.

Özürlülerle ilgili çalışmalarından dolayı bu dalda sanatçı Müjdat Gezen'in ödülünü Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş verdi. Ayni dalda ödüllendirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Koordinasyon Merkezi adına da ödülü Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İsleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'dan aldı.

Sanat dalında ödül almaya hak kazanan Barış Manço'ya ödülünü ise Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Latif Erdoğan verdi.

Hocaefendi Gülle Ödüllendirildi

Tören sonunda hoşgörü ortamının oluşmasına yaptığı katkılardan dolayı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Şeref Başkanı Fethullah Gülen Hocaefendi bir buket gül ile ödüllendirildi.
Katılımcıların ısrarı üzerine bir konuşma yapan Gülen Hocaefendi, "Hoşgörü bizim yamaçlarımızın gülü, çiçeğidir. Onu gerçek derinlikleriyle, buutlarıyla başka yerde aramak beyhudedir zannediyorum. Karakterimiz olarak, o bizim. Mevlana'nın düşüncesi, Yunus Emre'nin düşüncesi... Eğer biz İslam dininde Habibullah sözcüğündeki espriyi kavrayabilirsek, seven ve sevilen olma sözcüğündeki espriyi kavrayabilsek dinimizin temelinin neden ibaret olduğunu anlayacağız. Öyle inanıyorum ki zıvanadan çıkmış dünya başını sağa sola vurduktan sonra tokmağına dokunması gerekli olan kapının tokmağına dokunacak hale geldi. Önümüzdeki yılların kin, nefret, hiddet ve şiddet üzerine değil; sevgi üzerine bina edilmesi ümidini Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.

Kimler yoktu ki?

Siyaset dünyası: Rıza Akçalı, Bülent Akarcalı, Cemil Çiçek, Hamdi Üçpınarlar, Namık Kemal Zeybek, İsmail Kahraman, Abdullah Gül, Abdulkadir Aksu, Muhsin Yazıcıoğlu, Vehbi Dinçerler, Necati Çetinkaya, Ali Coşkun, Ertuğrul Günay, Tayyar Altıkulaç, Mehmet Sağlam, Hasan Denizkurdu.

İş dünyası: Mehmet Hasırcılar, İhsan Kalkavan, Hüseyin Yaman, Erol Yarar, Selim Uslu, Vitali Hakko, Alaaddin Kaya, Sefa Selgeçen, Teoman Baygan.
Bilim dünyası: Mehmet Aydın, M. Nuri Yılmaz, Suat Yıldırım, Tuna Taner, Namık Çevik.

Vali ve Belediye Başkanları: İstanbul Valisi Rıdvan Yenişen, R. Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek, Burhan Özfatura, Galip Öztürk, Adnan Yüksel, Kemal Baysak, Gürbüz Çapan, Mazlum Arslan, Ahmet Çetinsaya, Ahmet Genç, Nusret Bayraktar.

Sanat dünyası: Orhan Gencebay, Barış Manço, Hülya Koçyiğit, Burhan Çaçan, Mustafa Keser, Ahu Tuğba, Neslihan Yargıcı, Esin Avşar, Faruk Tınaz, Enver Demirkan, Eser Engin Noyan, Necla Akben, Mustafa Topaloğlu, Gökhan Güney, Aysel Gürel.

Basın dünyası: Nail Güreli, Fehmi Koru, Ali Bayramoğlu, Mehmet Kutlular, Cengiz Çandar, Taha Akyol, Zeynep Göğüş, Hasan Cemal, Cemil Tokpınar, Meriç Köyatası, Mehmet Ocaktan, Ayşe Önal, Yasar Kaplan, M. Ali Bulut, Ahmet Şişman, İlnur Çevik, Beşir Ayvazoğlu, Zekeriya Kahraman, Murat Birsel, Aytunç Altındal, Osman Demirci, Ahmet Şahin, Süleyman Ünal.

Spor dünyası: Togay Bayatlı, Fatih Terim, Rıza Çalımbay, Emir Turam, Şadan Kalkavan, Rıdvan Dilmen. Ve daha birçok ünlü isim Çırağan Sarayı'nın muhteşem atmosferinde Hoşgörü salonunda buluşmuştu.

Zaman


1996.10.02 MUTLU YARINLAR İÇİN EL ELE

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, üçüncü yaş gününü, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında kutladı. Din, dil, ırk ve sosyal statü ayrımı gözetmeksizin bir araya gelen davetliler, ülkemizin ihtiyacı olan toplumsal uzlaşma ve hoşgörünün görülmeye değer tablosunu oluşturdular. Konuşmacılar "hoşgörü ve sevgi"nin sadece Türkiye için değil, tüm dünya için zorunlu olduğu konusunda birleştiler.

Fethullah Gülen Hocaefendi ise konuşmasında "1 2 asır vardır ki insanımız farklı düşüncelerle adeta farklı kulvarlarda başkalaşmalara çekildi. Bugün o başkalaşmalar süreci yaşanıyor.
Başkalaşırken ne elde edilecekti.
Beklenen elde edildi mi'?
Hayır.
Birbirimizle sürtüştük; ayrılmanın, çözülmenin gereği olarak bunları yaptık ama beklediğimize de ulaşamadık.
Bunun sonucunda kendi cennetimizi kaybettik" dedi.

Gazetemizin murahhas üyesi Çetin Saraçoğlu, yazarımız Tahir Kutsi Makal, Başyazarımız Murat Sökmenoğlu ve Genel Yayın Yönetmenimiz Yavuz Selim Demirağ'ın katıldığı toplantıdaki misafirler ise:

Siyasiler: Devlet Bakanı Cemil Tunç, Tarım ve Köy işleri Bakanı Musa Demirci, Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek, Milletvekili Refaeddin Şahin, Milletvekili Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Işılay Saygın, Devlet Bakanı Gürcan Dağdaş, YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, Barış ve Dostluk Partisi Genel Başkanı Işık Ahmet, Başkurdistan Halk Eğitim Bakanı Firdevs Hüsamettinov, Milletvekili Hasan Korkmazcan, Milletvekili Ali Coşkun, Milletvekili Yusuf Ekinci, Milletvekili İlhan Kesici, Milletvekili Cefi Kamhi, Milletvekili Rıza Akçalı. Sanatçılar: Necla Akben, Emel Sayın, Güzide Kasacı, Fuat Güner, Ali Rıza Binboğa, Perihan Savaş, İzzet Altınmeşe, Halit Refiğ, Mustafa Keser, Engin-Eser Noyan, Üstün Asutay.

Gazeteciler ve yazarlar: Alattin Kaya, Hüseyin Gülerce, Fehmi Koru, Yavuz Bülent Bakiler, Mehmet Doğan, M. Ruhi Şirin, Ayşe Önal ve kızı Şafak Pavey, Şahin Alpay, Şeref Oğuz, Ali Bayramoğlu, RTÜK eski üyesi Ali Baransel ve RTÜK üyesi Emin Başer, İsmail Kıllıoğlu, Beşir Ayvazoğlu.

Akademisyenler, belediye başkanları ve işadamları: İstanbul Valisi Rıdvan Yenişen, İstanbul Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyoğlu Belediye Başkanı Nusret Bayraktar, Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün, Maltepe Belediye Başkanı Bahtiyar Uyanık, Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, İzmir-Çiğli Belediye Başkanı Galip Göztür, TOBB Başkanı Fuat Miras, İşadamı Üzeyir Garih, İşadamı İhsan Kalkavan, Prof. Dr. Toktamış Ateş, Prof. Dr. Salih Tuğ. Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Prof. Dr. Suat Yıldırım, Prof. Dr. Mim Kemal Öke, Hüseyin Naci Orhan, Prof. Dr. Nur Vergin, Mustafa Keskin, Hukukçular Demeği Başkanı Necati Ceylan, Nuh Albayrak, Mehmet Köşker, Behçet Fakihoğlu, Şahin Özer.

Ortadoğu
GAZETECİLER VE YAZARLAR VAKFI'NIN ULUSAL UZLAŞMA ÖDÜL TÖRENİ HER KESİMDEN İNSANI AYNI ZEMİNDE BULUŞTURDU. DOSTA DÜŞMANA BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI VERİLDİ.

Demirel: İbret dolu bir gece

Cumhurbaşkanı Demirel, konuşma sırasını ısrar ederek Hocaefendi'ye verdi. Hocaefendi'den sonra mikrofona gelen Demirel, şunları aktardı: " İbret dolu, ders dolu bir geceydi. Hoca Ahmet Yesevi'leri, Hacı Bektaş ı Veli'leri hatırladık. Hep barış içinde yaşamayı, birlikte, beraberlikte olmayı bize tavsiye etmişlerdir. Bu ülkenin insanları hangi kökenden gelirse gelsin bin sene içinde bu toprakları vatan yapmışlardır. Aranıza tefrika sokmayın. Sizi birbirinize düşürmek isteyenler olursa karşı çıkın. Hangi inançtan, hangi etnik kökenden gelirseniz gelin hepiniz bu yüce milletin ferdisiniz. Doğulusu batılısı kuzeylisi güneylisi ile bu cennet vatan sizindir. Bu plaketi Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne, Türk milletinin mutluluğuna, barış içinde yaşamasına verilmiş sayıyorum. Çünkü ben Türk devletini, milletin birliğini bütünlüğünü temsil ediyorum."

Hocaefendi, ödülü takdiminde yaptığı kısa konuşmasında şöyle dedi: "Çok önemli platformda böyle kıymetli bir ödülü cumhurbaşkanımıza sunma liyakatini kendimde göremesem de, ellerinin ellerimle buluşmasının onurunu belirtmek isterim.

Günümüzün en büyük devlet adamı, demokrasinin ve ulusal uzlaşmanın kahramanı cumhurbaşkanımıza gönüllerimizden kabarıp gelen en samimi duygularımızı bir buket yapıp sunmak isterdik. Ama neylersin ki bunu yapmak elimizden gelmez."

Şerif Mardin Almanya'da rahatsız olduğundan dolayı ödülü daha sonra kendisine ulaştırılacak.

TBMM Başkanı Çetin ve Başbakan Yardımcısı Ecevit bütçe görüşmeleri nedeniyle törene gelemediler. Ecevit ve Çetin'in memnuniyetlerini izhar ettikleri belirtildi.

Aydın Doğan'ın yerine ödülü temsilcisi Yaşar Eroğlu, Mustafa Başoğlu'nun elinden aldı.

Sakıp Sabancı Amerika'da olduğundan yerine görevlendirdiği Ertuğrul Ergöz'e ödülü, yazar Hulusi Turgut verdi.

Nevval Sevindi'ye ödülünü Türk Sanat Müziği'nin güçlü sesi Muazzez Abacı verdi. Muazzez Abacı, bu ödülü vermekle büyük onur duyduğunu belirtirken, "İnşaallah bu ödülün sahipleri Türkiye'de binlere, milyonlara ulaşır." dedi. Nevval Sevindi ise Hocaefendi'nin 300 okulla Türkiye'yi dünyada temsil etme düşüne atıfta bulundu ve " Ben de Türk rönesansının gerçekleşeceği 21. yüzyılı düşlüyorum." şeklinde konuştu.

Şahin Özer'e ödülünü başarılı programcı ve yazar Mehmet Ali Birand verdi. Mehmet Ali Birand, hak edene ödül vermekten daha güzel bir şey olamayacağını ifade etti. Şahin Özer de ödülü Türk halkı ve sanatçı arkadaşları adına aldığını kaydetti.

Mustafa Kalemli'nin adına ödülü eşi, eski bakanlardan Orhan Kilercioğlu'nun elinden aldı. Betül Kalemli, 23 yıllık matematik eğitimcisi olduğunu vurgulayarak, "Hocaefendi'nin çağdaş ve medeni okullarını desteklediğimi buradan ifade etmek durumundayım." dedi. Orhan Kilercioğlu, özellikle son yıllarda uzlaşmaya çok büyük ihtiyaç duyulduğuna işaret etti.

İhsan Doğramacı'ya ödülünü TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca verdi. TEMA Başkanı Karaca, "Mutluyum. Bilime hizmet edene ödül vermek büyük bir nasiptir." dedi. YÖK eski Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı ise yurtdışındaki okulların kalitesini anlatırken şunları kaydetti: "4 ay önce Bakü'deydim. Bir fırsat bulup oradaki okulu ziyaret ettim. 2 kocaman fotoğraf vardı. Biri Atatürk'ün biri de Azerbaycan kahramanı Resülzade Emin Bey'in. Bu tür eğitim kurumlarını kuranları ben de saygıyla selamlıyorum."

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk'e ödülünü Nazlı Ilıcak verdi. Nazlı Ilıcak, Hocaefendi'nin önderliğinde açılan okulları övdü. Yaşar Nuri Öztürk, insan ana başlığı altında uzlaşılacağını vurguladı ve "Çok güzel şeyler oluyor Türkiye'de. Cumhuriyet ve mimarlarının bıraktığı miras bu şansı bize veriyor. Bunun kullanıldığını görüyorum. Bu uğurda aksiyon sergileyenlere takdirlerimi arz ediyorum." dedi.

Nilüfer Göle: "Biz bir aileyiz. Birbirimizin farklılıklarından faydalanabilmek birbirimizden beslenebilmek umuduyla. 1998'de toplumsal asabiyetin toplumsal besleyiciliğe dönmesi temennisiyle."

Üzeyir Garih'e ödülünü Prof. Dr. İzzettin Doğan verdi. CEM Vakfı Başkanı Doğan öncelikle tarihle uzlaşılması gerektiğini anlattı. İşadamı Üzeyir Garih, İnancın esas olduğunu vurguladı ve "Dinimiz ne olursa olsun biz bir aileyiz. Bu birlik ve beraberlik eğitimle pekiştirilir." dedi.

Gülay Göktürk, ödülünü Erdem Holding'in Yönetim Kurulu Bşk. Zeynel Abidin Erdem'den aldı. Abidin Erdem, Hocaefendi'nin, Atatürk'ün izinde ve Türk İslam sentezine koşan yeni gençliği yetiştirdiğine dikkat çekti. Gülay Göktürk, 98'in, devletin halkıyla uzlaşması açısından bir dönüm noktası olması gerektiğini belirtti.

Gazeteci-Yazar Rıza Zelyut, ödülünü Semra Özal'ın elinden aldı. Semra Özal, böyle bir ödül vermekten gurur duyduğunu aktarırken Rıza Zelyut, "Hayatımdaki en önemli anlardan birisini yaşıyorum. Bugün, Türkiye'nin gerçekten de uzlaşmaya ihtiyacı var." şeklinde konuştu.

Türk-İş Başkanı Bayram Meral'e ödülünü Vehbi Dinçerler verdi. Vehbi Dinçerler, uzlaşmanın temelinde emeğin hakkını vermek yattığına işaret etti. Bayram Meral de Türkiye'nin önemli sorunları olduğunu bunların kavgayla çözülemeyeceğini bildirdi. Meral, "Üzerimize düşeni yapmaya hazırız." dedi.

Sanatçı Hülya Koçyiğit'e ödülünü eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut verdi. Hülya Koçyiğit, ödülün kendisini çok mutlu ettiğini belirtirken Yıldırım Akbulut, "Uzlaşma arıyoruz, hoşgörü arıyoruz. Eğer samimi olursak problemleri en iyi şekilde çözeriz." dedi.

Birçok özel öğretim kurumunun danışmanlığı görevini yürüten Sami Yıldırım'a ödülünü Süryani Kadimi Metropoli Yusuf Çetin verdi. Sami Yıldırım, özel okulların yurtiçi ve dışındaki başarılarına değindi ve şöyle dedi: "Cumhurbaşkanımızın huzurunda söylüyorum ki, bu okullarda Atatürk ilke ve inkılaplarına, milli eğitimin amaçlarına uygun başarılı öğrenciler yetişmektedir." Süryani Kadim Metropoliti Yusuf Çetin, yoğun işlerine rağmen geceye katıldığını aktardı. Çetin, "Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek, ilelebet var olsun." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Halil İnalcık'a ödülünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Burhan Özfatura verdi. Prof. Dr. Halil İnalcık, şunları kaydetti: "Sizin açtığınız okulu cumhurbaşkanıyla birlikte 3 sene önce Moğolistan'da ziyaret ettik. Türk bayraklarıyla karşıladılar, İstiklal Marşı'nı söylediler. Gözyaşlarımızı tutamadık. Bu başarı için sizi candan tebrik ederim. Bu anlamlı ödülü aldığım için teşekkür ediyorum." Özfatura ise 'politikada az konuşan çok alkışlanır' sözünü hatırlatmakla yetindi.

27.12.1997


1999.03.17 ŞEHİTLERE SAYGI GECESİ
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, 'Şehitlik ve Mehmetçik' temalarını sık sık işleyerek, halkın vatan sevgisini sürekli sıcak tutan gazetemize ödül verdi. Fahri Başkanlığını Fethullah Gülen'in yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, Çanakkale Şehitleri'ni anma gecesinin yıldönümünde, "Şehit ve Gazilere Şükran ve Saygı Gecesi" düzenledi.

Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'ında düzenlenen törene, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, FP Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Yalçıntaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Jandarma Bölge Komutanı Ali İhsan Güvener'in yanı sıra iş ve sanat dünyasından da pek çok ünlü isim katıldı.

Geceyi düzenleyen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, PKK terörü ile mücadele sırasında, şehit düşen mehmetçikler ve şehit aileleri ile ilgili haberler ve yayınlar yapan gazetecileri ödüllendirdi. Törende 'Binlerce şehidin anasıyım' diyen Çiller, Apo'nun yargılanacağını söyledi.

Şehit aileleri de katıldı

Şehitler ve Gaziler için Şükran gecesine, çok sayıda şehit ailesi ve terörle mücadele sırasında yaralanan gaziler de katıldı. Şehit aileleri ve gaziler, şehit askerleri konu alan bir sinevizyon gösterisi sırasında ise uzun süre ağladılar. Cansever, Ertuğrul Polat, Taner Aras gibi sanatçıların da müzikleri ile renk kattığı gecede şu basın kurumları ve haberciler ödül aldı:

CHA'dan Soner Güneş, Kanal D Haber Merkezi adına Suat Kozluklu, NTV Haber Merkezi adına Haşmet Topaloğlu, Hürriyet Gazetesi foto muhabiri Hayrettin Karateke, Milliyet Gazetesi Haber Merkezi adına Yayın Koordinatörü Salim Alparslan ile aynı gazeteden Azer Bortaçina ve Yalçın Çınar, TRT'den Ertürk Yöndem ile Güntaç Aktan, Samanyolu TV'den Mim Kemal Öke ile Osman Çelik, Show TV'den Havva Kızılırmak ve Zaman Gazetesi'nden Mehmet Gündem.

Geceye katılamayan Rauf Tamer ile Fatih Altaylı'nın ise, ödüllerini daha sonra alacakları belirtildi. Gecede ayrıca, Şehit Aileleri Dayanışma ve Sosyal Yardım, Şehit Anneleri Dayanışma ve Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Dernekleri'nin temsilcilerine de birer ödül verildi.


http://www.gyv.org.tr/index.php
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x