‘Fizikten sıfır çeken mühendis oldu’

Genel & Güncel Konular

‘Fizikten sıfır çeken mühendis oldu’

İletigönderen İlteriş Kağan » Sal Ara 29, 2020 17:34

Sınavda 1 tane bile fizik neti olmayan, inşaat mühendisliği okuyabiliyor. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç, inşaat mühendisliği fakültelerinden “riskli mezunlar’’ çıktığını söyledi.
Resim
Üniversite sınavında 1 tane bile fizik sorusu yapamayan öğrenciler, inşaat mühendisliği fakültesine girebiliyor. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Taner Yüzgeç, üniversitelerin inşaat mühendisliği fakültelerinden “riskli mezunlar'' çıktığını söyledi. Yüzgeç, mühendis olmak için üniversiteye yerleşen gençler arasında fizik ve kimyadan ‘sıfır çekenler' olduğunu açıkladı. Meclis Deprem Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Yüzgeç, ‘'İnşaat mühendisliği eğitimi alanında 200 eğitim programı ve yıllık 10 binden fazla kontenjanıyla tarihsel rekorlar (!) kırılmaktadır'' dedi ve şunları söyledi:

2.5 MATEMATİKLE…
“YÖK, bırakın düzeltmeyi, neredeyse 300 bininci kişinin tercihen mühendisliğe, inşaat mühendisliğine girmesini sağlayacak düzeyde kontenjanlar belirlemektedir. 2018 sınav sonuçlarına göre yabancı dilde normal öğrenim veren devlet üniversitelerine yerleşen son kişinin en düşük net sayısı matematik için 40 soruda 4.5; fizik için 14 soruda eksi 0.3, kimya için 13 soruda sıfırdır. Vakıf üniversiteleri için bu sayı 40 soruda 2.5 matematik, fizik için 14 soruda eksi 1.5; kimya için 13 soruda 0.8.”

Kontenjanlar azaltılmalı çeşitli barajlar konulmalı
İnşaat mühendisliği bölümlerinin yüzde 62'sinin fiziksel mekân, bilgisayar ve yazılım, laboratuar ve öğretim üyeleri konusunda yetersiz olduğunu söyleyen Yüzgeç, “Biz aslında sonsuz ve sınırsız yetkilerle ne ölçüde riskli mezunlar vermekteyiz. Teknoloji fakültelerinin kapatılması, kontenjanların azaltılması, çeşitli barajlar konulması gerekiyor. Aynı zamanda, tabii ki öğretim üyesi ve fiziksel eksikliklerin giderilmesi de önem taşıyor” dedi.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır. http://bc.vc/gObxOsm
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 792
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Re: ‘Fizikten sıfır çeken mühendis oldu’

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Sal Ara 29, 2020 18:49

Tebrikller sevgili İlteriş. Sana ve sevgili GÜNCEL MEYDAN'ın hepsi de çok değerli yöneticilerine, çalışanlarına, yazarlarına ve okurlarına ben Gönül'den özel selamlar ve sevgiler, derin saygılar ve en iyi dilekler, yeni başarılar ve en mutlu ve kutlu bir yeni yıl ve nice yıllar.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 1060
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 4 konuk

x