Gakavian: Türklerden Özür Meselesi Yanlış Anlaşıldı

Aydıncıkların özürlü kampanyasına karşı bir kampanya ve verdiğimiz tepkiler!

Gakavian: Türklerden Özür Meselesi Yanlış Anlaşıldı

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Şub 04, 2009 21:24

Gakavian: Türklerden Özür Meselesi Yanlış Anlaşıldı

Türkiyeli aydınların 1915'te yaşananların görmezden gelinmesi için Ermenilerden özür dilemesinin üzerine Avustralyalı akademisyenin de benzer bir karşılık üzerinde çalıştığı belirtilmişti. Gakavian, medyada çıkan haberleri düzeltti, "Sözlerim çarpıtıldı" dedi.


Avustralyalı Ermeni akademisyen Armen Gakavian, bir açıklama yaparak Radikal'e verdiği röportajda sözlerinin bağlamından koparıldığını, Ermeniler adına konuşmadığını ve Ermenilerin herhangi bir şey için özür dilemesi gerektiğini söylemediğini belirtti.

Gakavian'ın Türkiyeli aydınların özrü kampanyasının ardından Ermenilerin Türklere yönelik hareketleri nedeniyle özür dilediği bir metin hazırladığı yönünde haberler çıkmıştı.

Gakavian sadece dostları arasında Türkiyeli aydınlara teşekkürü içeren ve tartışılmak üzere dolaşan bir e-posta olduğunu söyledi ve "yeterli ilgi oluştuğu durumda" bu metnin kamuya açıklanma "olasılığı" bulunduğunu belirtti.

Gakavian, Today's Zaman gazetesinde çıkan haberin de bu yüzden gerçeği yansıtmadığını ekledi. Akademisyen, Radikal'in sorularına verdiği cevapların tam olarak yayınlandığını ama haber başlığı ve kullanılan fotoğrafın bağlamı saptırdığını öne sürdü.

Baskın Oran'ın ABD'den Denis Papazian'ın da ismini zikretmesi üzerine onun da girişimin içinde olduğu yolundaki yorumları da yalanlayan Gakavian, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

"1 Şubat'ta Radikal gazetesinde yayınlanan bir röportajda Türkiyeli entelektüellerin başlattığı ve dünyanın farklı yerlerinden 30 binden fazla Türk'ün imzaladığı özür kampanyasıyla ilgili teşekkür ettim.

Türklerin bu özrünün sadece başlangıç olduğunu ve açıkça, Ermeni Soykırımı nedeniyle Türk devletinin özür dilemesi ve bunu tazmin edecek bir girişimde bulunması gerektiğini vurguladım.

Ayrıca, Türklerin özür dilemesine yönelik bazı arkadaşlarımın da katkısıyla kaleme aldığım ve tartışılmak üzere ortaya açacağım kişisel teşekkür metnimden de bahsettim. Fakat hiçbir zaman bir "karşı özür" hazırladığımızı ya da bir "karşı özür" için hazırlık planları yapıldığını söylemedim.

Röportajda, hiçbir zaman diğer Ermeniler adına konuştuğumu öne sürmedim veya Ermenilerin herhangi bir şey için özrü dilemesi gerektiğinden bahsetmedim. Sadece, daha geniş bir tartışmanın parçası olarak ASALA gibi gruplarca yürütülen Ermeni terörist faaliyetlerinin ahlaken (ve uluslararası hukuka göre) meşru olmadığı şeklindeki kişisel görüşümü ifade ettim.

Maalesef bu birkaç kelime bağlamından çıkartılarak verdiğim röportajın vurgusu ortadan kaldırıldı ve bu açıklamaya ihtiyaç oluştu. Art arda gelen çarpıtmalar ışığında, Türk medyasına bu açıklamaları yapmış olmaktan pişmanım ve gelecekte daha dikkatli davranacağım. Bazı Türklerden aldığım olumlu ya da olumsuz tepkiler, röportajda Ermeni Soykırımı hakkında yaptığım ana vurguların dürüst ve dikkatli Türk okuyucuların gözünden kaçmadığını gösteriyor."


İndir: :arrow: Gakavian'ın açıklamasının tam metni (PDF)


İm (Kod): Tümünü seç
http://bianet.org/bianet/kategori/bianet/112333/gakavian-turklerden-ozur-meselesi-yanlis-anlasildi
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Şu dizine dön: Özürlü Kampanya ve Tepkiler!

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x