Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları İstifa Etti!

Genel & Güncel Konular

Re: Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları İstifa Etti!

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Tem 30, 2011 1:30

Mersin Milletvekili İsa GÖK, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının istifasını yorumluyor:

"Ey benim şanlı Türk ulusum, Büyük Önder ATATÜRK'ün Nutkunu okuyunuz,
Gençliğe Hitabe'yi okuyunuz, Bursa Nutku'nu okuyunuz ve bu topraklara sahip çıkınız."


Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Re: Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları İstifa Etti!

İletigönderen Tsigalko » Cmt Tem 30, 2011 2:27

Asıl sorulması gereken bu pes etmek midir?
Yoksa birşeylerin başlangıçı mı?
AP diyorki Demokrasi güçleniyor, daha güçlenecek ne kaldı, sizin demokrasi dediğiniz büyüdü büyüdü dev oldu bir vatan bu demokrasinin altında kalacak ve hatta kaldı.
Oh ne güzel oldu Orduyuda AKladınız.
Sırada ki gelsin.
Resim
"Tarihi isimler değil; "zaman" lar belirler! Ve zamanlar hep Atatürk'ü haklı çıkarıyor."
Ahmet Taner Kışlalı
Kullanıcı küçük betizi
Tsigalko
Üye
Üye
 
İletiler: 346
Kayıt: Pzr Şub 18, 2007 23:17

Re: Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları İstifa Etti!

İletigönderen Sabırlı_Vatandaş » Pzr Tem 31, 2011 18:20

Aklıma gelen başıma gelmek zorunda mı? Daha ilk duyduğumda aklıma gelen gelişmeler silsilesinin bir halkası da buydu. Yerin kulağı var dedim dillendirmedim. Ama düşmanımı tanımışım demek ki. Bu da oldu. Onuruyla, gecikmiş de olsa istifa eden komutanlara (onların dilinde) "alenen isyan çıkarma" sebebinden soruşturma açılabilir. Padişah lütfeder de kanun işletilmezse yırttılar. Aksi halde bu "isyan"ı bertaraf etmek için ellerinden geleni yapacaklar. Yandaşlar hedef göstermeye başladı bile. Mazallah ya millet uyanırsa!


Türkiye Emeklilik Blöfünü Konuşuyor

Eski Bakan Hasan Celal Güzel: 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 26. maddesinde toplu istifaların suç olduğu ve haklarında kovuşturma yapılacağı beyan ediliyor. Askeri Disiplin Kanunu ‘disiplin tecavüzü’ diye bir müessese var. Buna göre toplu halde emekliye ayrılmak disiplin suçudur. Özel hayatları sebebiyle toplu olmayacak şekilde emeklilik isteyebilirler. Ama bunu YAŞ toplantısına 2 gün kala yaparsanız siyaset yapmış olursunuz. İstifa etmesi ya da emekli olması fark etmez. Burada TSK’nın diğer kademelerini de adeta hükümete karşı tavır alma tahriki var. Bu bakımdan da yanlış yapılmıştır. Yine de hayırlı oldu. Her musibetten bir hayır doğar.

KRİZ FIRSATA DÖNÜŞTÜ

DP eski lideri Süleyman Soylu: Bu, milletin iktidar mücadelesidir. Yüzde 50 oyu alan AK Parti milletin hissiyatına tercüman olmak durumundaydı. Nitekim de öyle oldu. Bugün bunun yanında olmak demokrasinin yanında olmak demektir. Genelkurmay idaresinin yaptığı ne Türk devlet idaresine ne de hukuk devleti idaresine uymaz. Grup şuuru içerisinde hareket etmek devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz. Halkın tercihlerini beğenmeyenler Türkiye’yi yeni bir kaos iklimine sokmaya çalıştı ama başaramadı. Bir kriz Türkiye’de bir fırsata dönüştürüldü.

AÇIKLAMA UTANÇ VERİCİ

Emekli Cumhuriyet Savcısı Reşat Petek: Yaşananlar asla bir kriz değil. Siyasi otorite 3-4 saat içinde gereğini yaptı. Generallere gelince keşke Dağlıca, Aktütün ya da Silvan saldırısında şehitlerin canlarının korunamadığı için istifa etselerdi. Eminim bu daha onurlu bir istifa olurdu. Genelkurmay Başkanı’nın açıklamasına bakılırsa TSK’nın en tepesindekiler hâlâ askeri vesayetin devam etmesini arzuluyor. Bu bir züldür, utanç verici bir açıklamadır.

NORMALLEŞİYORUZ

Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Bilal Çalışır: Türkiye’nin normalleşme sürecindeki olağan durumunu yaşadık. Geçmişte bunlar bizim için birer lükstü. Ama bugün bunun artık lüks olmadığını gördük. Hukuk ve demokrasi alanında normalleşiyoruz. Türkiye adına sevindirici.

DEMOKRASİ İÇİN ÖNEMLİ

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi: Sonuç olarak hayırlı bir gelişme yaşadık. Silahlı Kuvvetler’in de siyasi iradeye tabi olması gerekiyor. Artık darbeci kadroların TSK’dan zaman içerisinde tasfiye olacağının işareti olarak görmekte fayda var. Vesayet sisteminin bitişinin başlangıcıdır. Gelişmiş demokrasi için de önemli bir adımdır.

ARTIK KENDİLERİ GİDİYOR

Emekli Jandarma İstihbarat Binbaşı Kemal Şahin: Daha önce komutanlar hoşuna gitmeyen şeyler olduğunda ya darbe yapardı ya da muhtıra verirlerdi. Hükümet de şapkasını alıp giderdi. Şimdi Allah’a şükür ki siyasi iradeyi beğenmeyenler kendileri gidiyor. Gerekli müdahaleler yapılarak hızlı bir şekilde her şey rayına oturdu. Hiçbir görev yeri boş kalmaz. Herhangi bir zafiyet de oluşturmaz.

DARBECİ GENERAL İSTEMİYORUZ

Demokrat Hukukçular Derneği Başkanı Halil Doğan:

Hükümetin bu dik duruşu demokrasi adına sevindirici bir adımdı. Tebrik ediyorum. Halkımız darbeci ordu, andıççı general istemiyor. Gelinen nokta sivilleşme yolunda, askeri vesayetin kırılması noktasında önemli bir dönemeç noktası oldu.

HABER: Nesrullah SONAY/BUGÜN

İm (Kod): Tümünü seç
http://www.bugun.com.tr/haber-detay/164453-turkiye-emeklilik-blofunu-konusuyor-haberi.aspx
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
Kullanıcı küçük betizi
Sabırlı_Vatandaş
Salık Takımı
Salık Takımı
 
İletiler: 101
Kayıt: Cmt Tem 31, 2010 9:42

Re: Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları İstifa Etti!

İletigönderen Sabırlı_Vatandaş » Pzr Tem 31, 2011 18:36

Tetikçilik dört bir koldan..


Psikolojik Harekat Olarak İstifalar

Önemli ayrıntılar var, askerliğini yapan herkes bilir ki toplu dilekçe vermek disiplinsizliktir. Dört orgeneral bu disiplinsizliği neden yaptı? Nevzat Tarhan'ın 6 maddelik analizi:

Birincisi: “İnternet Andıcı delilleri”. İnternet Andıcı iddianamesi kabul edildi. Daha önce Genelkurmay “Bizim kara propaganda tarzında uygulamamız yok” açıklaması yapmıştı. Şimdi internet andıcı için “Beyaz propaganda amaçlı başlatılmıştır” savunması yapılarak sanıklara sahip çıkılmadı. Yani mızrak çuvala sığmamıştı. Savcı ve mahkeme çok güçlü delillerle davayı başlattı. İleride darbeci eğilimleri savunacak yeni birilerinin önü açılmalıydı.

Geçtiğimiz yıl YAŞ krizi İnternet Andıcı sanığı Sayın Hasan Iğsız için çıkmıştı. Bu yıl aynı ekibin üyesi orgeneral Aslan Güner’in önünün açılması için çıkış yapılması güçlü ihtimal.

İkincisi: Üç Kuvvet Komutanı zaten ay sonunda emekli olacaklardı. Bir ay önce emeklilik istemelerinin pratik hiçbir anlamı yoktu. Amaçlanan siyasetin paniklemesiydi.

Üçüncüsü: Sayın Işık Koşaner zaten çok mutsuz ve yalnızdı. Emekliliğini rahat geçirmek istiyordu ve Orduevleri’nde mahalle baskısından kurtulmanın yolu bu idi. Şimdi orduevlerinde “Körler ve sağırlar birbirini ağırlar” tebriklerini seyredebilirsiniz.

Dördüncüsü: Geçtiğimiz aylarda Sayın Koşaner üst düzey komutanları toplayarak “Belki bazı arkadaşların hoşuna gitmeyecek ama benden hukuk dışı konularda anlayış beklemeyiniz” demişti.

Sayın Işık Koşaner hukuk içinde kalarak gelen kurumsal felaketin önünü alamayacağını gördü. Çünkü hukuk içinde kalma duyarlılığı olan kadrolar darbeyi seçenek olarak düşünenler tarafından sevilmezler. Bu kadroları hain olarak görme eğilimdedirler.

Beşincisi: İstifa eden generallerin zihin haritalarını anladık. Mehmetçiğin şehit olması ve TSK’nın terörle mücadelede başarısız konumu onlar için daha önemsizdi. Terfi savaşı terör savaşından daha önemliydi.

Altıncısı: Sayın Necdet Özel babası da subay olan 69 devresinin birincisi TSK içinde asker karakterini temsil eden sevilen bir modeldir, fakat yalnızdı.

Bu istifaların bir sebebi de emekliliğe Orgeneral Özel’i de dahil etmekti. Bazılarının zorunlu olarak önü açılacaktı. Tek başına kalmasına rağmen istifa etmemesi cesur yapıda olduğunu da gösteriyor. Sayın Özel’in 2010 yılında yaptığı şu konuşmaya dikkat edelim:

“Görev sürem içerisinde bölücü terörle mücadeleyi tamamen hukuk kuralları içinde yürüttük. Hukuk dışı hiç bir faaliyete izin vermedik. Basında yer alan her iddiayı büyük bir ciddiyet ve duyarlılıkla inceledik, soruşturduk ve ilgili makamları bilgilendirdik. Bir başka ifadeyle hiçbir şeyin üzerini örtmedik...”

TSK’nın içindeki meşruiyetçi kadroların gözü aydın. Bizans oyunları gibi çalışan terfi müesesesinden profesyonel orduya, kılık kıyafet uygulamalarından akredite basın uygulamalarına kadar pek çok konuda askeri reformun başlaması gerekmektedir.

Sayın Aslan Güner geçtiğimiz günlerde akredite edilmeyen Samanyolu TV’ye şahsı ile ilgili bir haberden düzeltme gönderiyor ama TSK ile ilgili konular için hiç bir yayın düzeltmeye ihtiyaç hissetmiyordu.

Harp oyunundan çok terfi oyununa kafa yoran kurmay tiplemesinden kurtulmamız yaklaştı. Bakalım yeni Genelkurmay Başkanımız proaktif olabilecek mi?

(Nevzat Tarhan - HABER 7)

İm (Kod): Tümünü seç
http://www.haber7.com/haber/20110731/Psikolojik-harekat-olarak-istifalar.php


ntarhan@gmail.com
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
Kullanıcı küçük betizi
Sabırlı_Vatandaş
Salık Takımı
Salık Takımı
 
İletiler: 101
Kayıt: Cmt Tem 31, 2010 9:42

Re: Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları İstifa Etti!

İletigönderen bezgin » Pzt Ağu 01, 2011 3:56

Kendi adamlarin her köseyi tutana kadar "darbe, balyoz, sari öküz". Türk Milleti örgütsüz de kaldi. Örgütlemesi gerekenler ortalikta yok. Bu millet kendi kendini örgütleyemeyecegine göre yokolusu seyretmek ihanetle esdeger.

Hepimiz ihanet icindeyiz. Hepimiz.
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 1394
Kayıt: Prş Eki 30, 2008 1:35

Re: Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları İstifa Etti!

İletigönderen Mustafa Recep » Cum Ağu 05, 2011 10:41

Mustafa Recep yazdı:...türkiye'ye amerika'dan 'yetkili' akımı oluyor 'banu avar yazmıştı kulakları çınlasın',
güneydoğu'da özerklik ilan olunuyor,
mehmetçiklerimiz şehit oluyor,
kara kuvvetleri bilmem kaç yüz 'paralı asker' alım ihalesi başlatıyor,
'özel harekatçı polisler' pkk ile mücadele kapsamında yeniden gündeme geliyor,
genelkurmay'ın açtığı soruşturma tanınmayarak bop eşbaşkanı emriyle bir 'sivil' soruşturma açılıyor,
andıç davası süreci hızlandırılıyor,
alsak mı almasak mı derken nato'ya bağlı olamayan tek ordumuz ege ordusu komutanı hakkında yakalama emri çıkıyor,
aynı günlerde hükümetle asker paslaşması sürüyor,
kapitalist küresel sistem kriz sinyalleri veriyor,
derken komuta kademesi topu taca atıyor!

alınan karar gayet açık olarak tsk'nın ortak kararıdır;
kıvrıkoğlu, berk ve özel'in önü açılmıştır,
bop kapsamında suriye ve iran'a yapılmak istenen müdahaleye tsk'nın sıcak bakmadığı mesajı verilmiştir,
tsk'nın türk vatanını savunma ilkesini çiğnemesi istenmiştir askerin tepkisi bunadır,
askeri teamüller hiçe sayılmıştır bin yıllık türk ordusunu sekiz yılda yıkamayacaklar!

neden bu kadar beklenmiştir,
milletimiz neden sekiz yıldır bekliyor diye sormak lazım,
her birikim bir sıçrayışa gebedir!ilk değerlendirmelerim böyle olmuştu,

yeni genelkurmay başkanı'nı yandaş medianın ağınıza bakarak baştan bir 'özkök/erdelhun' ilan edenlere konuşmak için erken demiştim,
sanırım haklı da çıktım, istifaların komuta kademesinin ortak kararı olduğu belli oldu, 27 mayıs öncesini yaşıyoruz her fırsatta atıf yapıyorum, askerle-menderes çatışmasının bir benzeri yaşanmakta, işin bam teli ise abd bu çatışmanın neresinde!
AMERİKANCI GENERALLER DEĞİL KEMALİST PAŞALAR İSTİYORUZ!
Kullanıcı küçük betizi
Mustafa Recep
Üye
Üye
 
İletiler: 417
Kayıt: Çrş Tem 09, 2008 13:11
Konum: sakarya

Önceki

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x