Göbeğimizden -ince iplerle- bağlıyız...

Göbeğimizden -ince iplerle- bağlıyız...

İletigönderen Erkan Güçiz » Prş Ağu 11, 2016 20:55

10 Ağustos 2016 Financial Times, Laura Pitel imzalı yazıdan seçilmiş kesitler.

Başarısız darbe ardından Ankara, ekonominin sağlam temeller üzerinde olduğunu göstermek için çırpınıyor.

Kolay zedelenebilecek bir ekonomi Cumhurbaşkanı için büyük bir sorun olabilir.

Temmuzdaki darbe girişiminin ardından Türk Bakanlar, devlet yetkilileri ve ticari kuruluşlar dünyanın 17. büyük ekonomisinin sağlam temeller üzerinde olduğunu, yatırımcılarla görüşmeler yaparak, Financial Times dahil, Batı medyasında reklamlar vererek, güven inşa edecek kararları açıklayarak gösterme çabasında.

En önemlisi uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarına, -özellikle bunlardan Moody’s, Türkiye Hazine bonolarını “Çöplük Tahvil” seviyesine indirebileceğini beyan ettikten sonra-, pazarlara ve yatırımcılara güven verme çabasındalar.

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşların biri olan Fitch’in 19 Ağustos’ta, bugünkü notunu düşüreceği beklentisi var. Moody’s ise Ekim ortasında yeni notunu belirleyecek.

Darbe teşebbüsünden önce bile yabancı yatırımlarıyla kapatılan cari açığın önümüzdeki aylarda daha da büyüyeceği tahmin ediliyor.

Eğer ABD Merkez Bankası faizlerde bir artış yaparsa, büyümekte olan ekonomilerin borçlanmalarına yatırım yapanların başka yönlere döneceği uyarısı var.

GlobalSource Partners Inc, şirketi ekonomistlerinden Atilla Yeşilada şöyle bağlıyor:

Biz küresel kredi merkezleri ve vakıfların kontrolü altındayız; büyümekte olan ekonomileri işlerine yaramaz gördükleri anda Türkiye büyük spazmlarla karşılaşacak ve daha derin bir ekonomik hastalığa kapılacak.”


https://www.ft.com/content/779ef1f6-5b22-11e6-9f70-badea1b336d4

Ek bilgi: Türk Tahvilleri "Çürük Tahvil" seviyesine düşebilir
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x