Hanım Kelimesi Nereden Geliyor?

Kültür ve Sanat Etkinlikleri hakkında herşey bu bölümde

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Tem 18, 2007 10:12

Söylenir ki, bir gün Cengiz Han, tüm hanlarını toplamış, sağ yanına da eşini oturtmuş;

Cengiz Han hanlarına,

-- "Ben Hanlar Han'i Cengiz Han, hepinizin hanıyım", eşini göstererek;
-- "Bu da benim HAN IM" demiş.

İşte erkeklerin "eşim" anlamında söyledikleri "hanım" kelimesi oradan geliyormuş..

ilginc geldi bana :)
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Kronik Cadı » Çrş Tem 18, 2007 10:19

Türk-Kan, Paylaşımın için çok teşekkürler.Yeni bir şey daha öğrendim.
Resim
MUHALİF CADI
Kullanıcı küçük betizi
Kronik Cadı
Üye
Üye

İletiler: 503

İletigönderen reisbey » Çrş Tem 18, 2007 11:02

saol bilmiyorduk öğrendik
Kullanıcı küçük betizi
reisbey
Üye
Üye

İletiler: 1609

İletigönderen Veled » Çrş Tem 18, 2007 14:53

Türk-Kan, paylaştığın için sağolasın abla.Yeni birşey öğrenmiş oldum gerçekten ilginç cengiz han karısını han olarak kabul ediyor demek :D
Kullanıcı küçük betizi
Veled
Satılmıştır

İletiler: 3

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Tem 18, 2007 15:26

Kronik Cadı, rica ederim canim :D

reisbey, sen sagol :).

Semih R.Cabalar, rica ederim.
ilginç cengiz han karısını han olarak kabul ediyor demek

elbette... Türk'lerde kadinin yeri icin okumani tavsiye ederim :wink: :arrow: http://www.paylasimboard.net/forum/tuer ... t3225.html
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Veled » Çrş Tem 18, 2007 15:31

Türk-Kan, evet özellikle osmanlı dönemine kadar olan dönemde kadının yeri çok önemli zaten devleti yöneten kişiden sonra en yetkili kişi olarak kabul edildikleri hatta meclis oturumlarını hakan olmadığında yönettiklerini biliyoruz :wink:
Kullanıcı küçük betizi
Veled
Satılmıştır

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Tem 18, 2007 15:40

Semih R.Cabalar, yöneten kisiden sonra degil, esit yetkilerde idiler, hatta Hakanin buyruklari yalniz "Hakan buyuruyor ki" ifadesiyle baslamissa gecerli kabul edilmezdi. :wink:

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Veled » Çrş Tem 18, 2007 15:44

Türk-Kan, abla oturumu onlar yönetiyordu hakan yokkken onu söylemek istedim senin söylediğini bilmiyordum sağol :D
Kullanıcı küçük betizi
Veled
Satılmıştır

İletigönderen MedceziR » Çrş Tem 18, 2007 22:17

Türk-Kan, abla genel kültürüne hayranım, sayende bizde nasipleniyoruz. Bu payşaımlarından bi eksik etmezsin inşAllah...
Resim

"Vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi. Halbuki hangi istiklal varki ecnebilerin nasihatlarıyla ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin!
Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir..."

Söylesem tesiri yok
Sussam gönül razı değil...
Kullanıcı küçük betizi
MedceziR
Üye
Üye

İletiler: 1763

İletigönderen Ram » Çrş Tem 18, 2007 22:26

Allah'tan han-ım yok. :roll: :)
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen Gilda » Prş Tem 19, 2007 12:27

:mrgreen: Ram...

Annem de sey der, iyi birsey olsa adi KoCa olmasdi,alip da netceksin filan :kikirik:

neyse bilahire konuyu kaynatirük...Ahh eskiler ne güsel demisler bircok zaman diliminde anlayana helal olsun tabii.
yalakalar cok oldukca aydinlik tabiki los isikta nazli kiz gibi olur....
Kullanıcı küçük betizi
Gilda
Üye
Üye

İletiler: 1078

İletigönderen HayaLet » Prş Tem 19, 2007 12:43

Türk-Kan, sağol abla. :r

Allah'tan han-ım yok

Bigün belki olur. :twisted:
Kullanıcı küçük betizi
HayaLet
Üye
Üye

İletiler: 969

İletigönderen lafebesi » Pzt Kas 10, 2008 23:57

ogrendıgımız ıyı oldu
Kullanıcı küçük betizi
lafebesi
Üye
Üye

İletiler: 32

İletigönderen maydonos » Sal Kas 11, 2008 6:23

eski cagdaki turk erkekleri dahi simdikinden centilmenmis.
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen İlteriş » Sal Kas 11, 2008 8:20

Cok harika bir paylasim, Iste Turk dili boyle birsey, icinde gurur duyabilecegimiz bir tarih de gizli.

"Turk Milleti ecdadini tanidikca daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."
Gazi Mustafa Kemal ATATURK

Paylasim icin Tesekkurler Turk-kan hanim.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

Sonraki

Şu dizine dön: Kültür & Sanat Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x