Hasan Pulur yazdı, meclis tartıştı

Genel & Güncel Konular

Hasan Pulur yazdı, meclis tartıştı

İletigönderen alp » Çrş Nis 04, 2007 22:14

CHP’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ticari ortaklığıyla ilgili araştırma önergesinin görüşülmesine ilişkin önerisi, TBMM Genel Kurulunda reddedildi.

TBMM Danışma Kurulunda uzlaşma sağlanamaması üzerine CHP, istemini grup önerisi olarak Genel Kurula getirdi.

Öneri lehinde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "cibilliyet sözünü diline pelesenk eden bir Başbakan, bize siyasi ahlak dersi veremez" dedi.

Eski başbakanlardan Adnan Menderes’in, ticarete atılmak isteyen oğluna, "Sana iş teklifinde bulunanlar bana veriyor aslında. Sen ticaret yapamazsın, gir sınava Dışişlerine memur ol" dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, kendisine, "Niye o zaman idam ettiniz?" diye laf atan AK Parti’li milletvekillerine, "Yakın tarihi de bilmiyorsanız, ben ne yapayım. CHP, siyasi idamlara her zaman karşıdır.

CHP’nin demokrasi anlayışından kimse kuşku duyamaz" karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın oğlunun sünnetinde gelen altınları bozdurduğu kuyumcusunun, doğalgaz işine girdiğini kaydederek, bunun için yasal düzenleme bile yapıldığını ileri sürdü. Samsun-Ceyhan boru hattının ihalesiz bir gruba verildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Başbakan, kendisiyle röportaj yapan bir gazeteciye, başbakanlık maaşıyla geçinemediğini ve şirketlerini başbakan olmadan önce kurduğunu söylüyor. 3 şirketle geçinemeyen, 4. şirketle mi geçinecek? Başbakan’ın çocuklarını başkası okutuyor, uçağının, arabasının yakıtını devlet ödüyor. Ama yine de 8.5 milyar lirayla geçinemiyor. Oğlu gemi satın alıyor. Gemiyi, çocuklarını okutan Remzi Gür’ün kayınbiraderi çok uyun fiyatla satıyor. Bu kişi kuyumcusuyla da ortak aynı zamanda... Oğlu 1979 doğumlu. Allah, yürü ya kulum diyor, o da yürüyor. Bu işinden önce de şirketleri vardı. Ama bugüne kadar 5 kuruş vergi ödemedi.

Başbakan’ın tüm ticari ilişkileri karanlıktır; açık, saydam değildir."

İşte tartışılan yazı...

"KİMSE MALVARLIĞI ŞAİBELİ BAŞBAKAN İSTEMEZ"
CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu da öneri üzerindeki konuşmasında, "Erdoğan hakkındaki yolsuzluk iddiaları ve şaibeli malvarlığı" hakkında konuşmaktan üzüntü duyduğunu ifade etti.

"Kimse malvarlığı şaibeli bir başbakan istemez bu ülkede" diyen Kumkumoğlu’na, CHP Lideri Deniz Baykal’ın da çocukları olduğunun söylenmesi üzerine, kamuoyunun onların sıradan birer yurttaş olması dışında hiçbir şey duymadığını kaydetti.

"GELECEĞİ GÖRMÜŞSÜNÜZ..."
DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan, önerinin lehinde yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın seçimler öncesinde kürsü dokunulmazlığı da dahil olmak üzere tüm dokunulmazlıkları kaldırma sözü verdiğini söyledi. AK Parti’li milletvekillerinin, "Hayır, böyle bir söz vermedi" demesi üzerine Kandoğan, elinde televizyon programının bant çözümünün olduğunu belirterek, "Getiririm onları utanırsınız, yüzünüz kızarır" dedi.

Deniz taşıtlarına yakıtın ucuz verildiğini hatırlatan Kandoğan, çiftçi ve köylü mazotu normal fiyatından satın alırken, gemi alan Başbakan Erdoğan’ın oğlunun mazotu ucuza alacağını söyledi. AK Parti’li milletvekillerine, "Siz geleceği gören insanlar olarak, bunun zamanlamasını hazırlamışsınız. Ama 70 milyonun ucuz mazotta hakkı var" diye konuştu.

Eski Başbakan Menderes’in ticaret yapmak isteyen oğluna söylediklerini hatırlatan Kandoğan, "İşte 1950’deki başbakan, işte 2007’deki bir başbakan...

Kıyaslayın" dedi.
Erdoğan’ın damadının Çalık Grubuna Genel Müdür olduğunu ifade eden Kandoğan, "Bu grup, Samsun-Ceyhan hattını ihalesiz aldı. Yarın devletin bu grupla ilişkisi olduğunda Başbakan damadına ne diyecek? Öyle girift ilişkiler var ki bu, bizi rahatsız ediyor" görüşünü kaydetti.

"ALLAH’IN HESABI HEPSİNİN ÖTESİNDEDİR"

AK Parti İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar, öneri aleyhindeki konuşmasında, Erdoğan’ın 1970’lerden beri siyasi ve ticari faaliyetlerinin ortada olduğunu, hakkında ortaya atılan dosyalardan dolayı tutuklamayanların, şiir okuduğu için kendisini cezaevine gönderdiğini söyledi.

Muhalefetin bugünkü tavrıyla ancak kendisini yıpratacağını ileri süren Bayraktar, Erdoğan’ın bütün şirketlerini devrettiğini ve yeni bir şirket de kurmadığını söyledi.
Konuşmaların ardından CHP’nin önerisi, reddedildi.


Kaynak lütfen...nurdi
Kullanıcı küçük betizi
alp
Üye
Üye
 
İletiler: 335
Kayıt: Sal Nis 03, 2007 18:33

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x