Himalayalar nasıl oluştu?

Küresel Isınma ve Ekoloji sorunları, tartışmaları

Himalayalar nasıl oluştu?

İletigönderen Panzehir » Cmt Kas 17, 2007 0:57

İnce Hint plakasının Avrupa-Asya plakasına yüksek hızla çarptığı düşünülüyor... Bilim adamları, diğer kıta plakalarından daha ince olan Hint plakasının, 50 milyon yıl önce Himalayalar ve Tibet’in oluşmasına yol açan Avrupa-Asya plakasına çarpmasında, hızının da diğer plakalara göre daha yüksek olduğunu tespit ettiler.

Hindistan’ın Haydarabad kentindeki Ulusal Jeofizik Araştırmaları Enstitüsü ile Alman araştırmacıların ortak çalışmasında, Afrika, Antarktika, Avustralya ve Hindistan arasında 140 milyon yıl önce bulunan eski Gondwana süper kıtasından kopan Hint plakasının Avrupa-Asya plakasına yılda 18 ila 20 cm hızla yol aldığı belirlendi.

Hint enstitüsünden Prakash Kumar’ın hesaplamalarına göre, Hint plakasının hızı, yılda 2 ila 4 cm ilerleyen Avustralya ve Afrika plakalarına oranla 5 ila 10 kat yüksekti.

Almanya’nın Potsdam kentindeki araştırma merkezi GeoForschungsZentrum’dan Rainer Kind de “Bu çarpışma sayesinde, 8844 metre yüksekliğindeki Everest’in bulunduğu Dünya’nın en büyük dağ zinciri Himalayalar oluştu” dedi.

Bilim adamları, Hint plakasının Yerküre’nin mantosundan gelen aşırı sıcak kayaların yükselmesinin etkisiyle kalınlığını 250 kilometreden 100 kilometreye düşürerek, hızını artırmış olabileceğini düşünüyorlar.

Kaynak

Gün gelir devran döner
Adımıza türküler söylenir bu şehirde!..
...
Kullanıcı küçük betizi
Panzehir
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İletiler: 3483
Kayıt: Pzr Şub 18, 2007 20:02

Şu dizine dön: Küresel Isınma / Ekoloji

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

cron

x