İKİ DAMLA GÖZYAŞI (Kitap)

İKİ DAMLA GÖZYAŞI (Kitap)

İletigönderen Feza Tiryaki » Cum Eyl 03, 2021 12:22

İKİ DAMLA GÖZYAŞI

Resim

“İki Damla Gözyaşı” adlı yeni kitabım 30 Ağustos’ta çıktı. Kitap 582 sayfa. Altmış yedi bölüm. Seçkiyi Güncel Meydan yazılarımdan derledim. Bu yazıları kitaplaştırmakla, bugünümüzü geleceğe aktarmak, gündelik yaşamımızı, geçmişi, olanı biteni anlatan, yol gösterici, düşündürücü, kültürel, yeri geldiğinde öğretici olan belgesel niteliğindeki bu yazılarla, bilgisayar kullanmayanlara da erişmek istedim. Kitapta, birbiriyle ilişkili konuları yan yana getirdim. Aralarda konudan konudan atlayarak, kısa kısa öyküler anlatarak da okurun ilgisini diri tutmayı, anlatılarda bir bütünlük sağlamayı amaçladım. En çok, okuma, okuma sevgisi, Türkçemiz, kitaplarla algımıza saldırı, kitap - film eleştirileri üzerine yazılar…

Kitabın önsözü şöyle:

ÖNSÖZ

On yılı aşkındır düzenli olarak günlük yazı yazıyorum bilgi ağı gazetelerinde, kendi yazı sayfam da var.

Eski bakanımız Rıfat Serdaroğlu, “Türk basınının en güzel abileri / ablaları” arasına katmıştı beni bir zamanlar, aynı adlı yazısıyla, 2013 yılında. Böyle bir övgüyü hak etmiş miyim, yazılarımla topluma ışık olmuş muyum, doğru bildiklerimi eğilip bükülmeden söylemiş miyim, bazı ezberleri bozmuş muyum, bunu siz diyeceksiniz, dokuz yüzü aşkın yazı arasından derlediğim bu altmış yedi yazılık seçkiyi okuyunca.

Bilgi ağı (internet) arşivlerinde uyuyan, günümüze tanıklık eden, gün ışığına çıkmayı bekleyen yazılardı bunlar.

Yazı seçimini kendim yaptım. On bir yıllık bir zaman aralığından seçildiler. Özellikle kitaplarla, izlencelerle yapılan algımıza saldırıları, kimsenin söz etmediklerini, bilmezden gelinenleri öne çıkardım bu seçkide.

Akılları pazara çıkarmışlar, herkes kendi aklını almış derler, bilmem doğru mu derler…

“Göz bir penceredir gönüle bakar.”

Bize dayatılanları bir başka pencereden göstermek istedim burada, “Göz görmez yüz utanmazmış…” Görelim, utanalım…

“Görmedi, gördü, bayıldı, öldü.” demesinler, göz açmaya vakti olmayanlara. “Göz görmemiş” şeyleri görmeye, “kulak işitmemiş” sözleri duymaya hazır olun. Şunu da unutmayın:

“Görünenden görünmez çoktur!”

“Göründü Sivas’ın bağları…” Görmez misin?

Gönlümüzden akan iki damla gözyaşıyla yıkanmış yazıları okumak istemez misin?..

Delilsiz cennete bile girilmezmiş. Yazıların hepsi belgeli, haberleri gazete arşivlerinde, hepsi yazanın söyleyenin kendi dilinden…

Yolcu yolunda gerek…

Yola düşelim, sayfaları tek tek açalım, yolu yordamıyla, kimlere, nerelerde kandık, kandırıldık, kanıyoruz, yolumuzu nasıl şaşırdık, neydik ne olduk, ne ettik, ne edeceğiz, anlatalım…

Aralarda da ders veren gülmecelerimizle, küçük öykülerimizle gülümseyelim, gelecekten umudumuzu yitirmeyelim:

“Dost, dostun ayıbını yüzüne söyler.”

“Ulular öğüdün tutmayan uluya kalır.”

“Görünen köyün uzağı olmaz.”

Feza Tiryaki, Haziran 2021

*
Kitap, Gece Yayınlarından çıktı. Kitap kapağı kendi tasarımımız. Elma Attım Pınara masal kitabımdaki gibi elişlerimizle bezeli, sandıklarımızdan çıkan eski örtüleri dile getirtme, konuşturma… Kadınlarımızın (annelerimizin - büyük annelerimizin) iş işlerken anlattıklarını, yüreklerinden gelen simgeleri yeniden kültür dünyamıza katmak istedim. Diğer kitaplarım da aynı tarzda sürecek.

Kitap geliri (eğer gelir getirirse) köy okullarına çocuk kitapları bağışı olarak kullanılacak, yapılabilirse uygun köylerde gezici - açık kitaplık (telefon kulübesi tarzında, okuyup geri getirmeli) açılacaktır.

Feza Tiryaki, 3 Eylül 2021

Ek bilgi: Kitap bilgi ağından ısmarlanıyor. İsteme adreslerinden bazıları:

https://www.ilknokta.com/feza-tiryaki-w167875.html
https://www.pandora.com.tr/kitap/iki-da ... asi/798599
https://www.bkmkitap.com/iki-damla-gozyasi
https://www.fidankitap.com/iki-damla-gozyasi
https://www.sozcukitabevi.com/Kitap/fez ... la-gozyasi
Kullanıcı küçük betizi
Feza Tiryaki
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 889
Kayıt: Sal Kas 09, 2010 14:12

Re: İKİ DAMLA GÖZYAŞI (Kitap)

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Çrş Eyl 08, 2021 12:02

Muhteşem ve büyüleyen bir yapıtın muhteşem ve büyüleyen bir tanıtımı. Üstün ve özgün, ünlü ve duayyen siyaset adamı ve dahi yazar, Çoban Ateşleri Hareketi Lideri ve Doğru Parti Başkanı sevgili Rifat SERDAROĞLU'nun tamamen haklı ve temelli olarak, "TÜRK BASINININ EN GÜZEL ABLALARI/ABİLERİ ARASINA KATMIŞ OLDUĞU" fenomenal yazar sevgili Feza TİRYAKİ'nin o emsalsiz ve rakipsiz güzel ve öznel "GÖNLÜNDEN AKAN İKİ DAMLA GÖZYAŞIYLA YIKANMIŞ YAZILAR VE ÖNSÖZÜ", seçkisi ve demeti. Her yaştan kız ve kızan, kadın ve erkek okuyucuyu çok derinden etkileyecek olan bu İKİ DAMLA GÖZYAŞINI okumak gerçek bir onur, büyük bir zevk ve haklı bir gurur olacaktır. Çok değerli yazarı ve tanıtımcısı sevgili Feza'nın gerçek ve en içten Atatürk'cü kalbine, derin bilge ve üstün yurtsever beynine, usta ve zarif ellerine, altın gibi pak ve parlak kalemine ben Gönül'den özel tebrikler, teşekkürler, selamlar, saygılar, en iyi dilekler, yeni başarılar ve kocaman öpücükler. Çok değerli yayıncıları Güncel Meydan'a ve Gece Yayınları'na da aynı dilekler. Tüm "GELİRİNİN KÖY OKULLARINA ÇOCUK KİTAPLARI BAĞIŞI OLARAK KULLANILACAK" olması ise bu gerçekten muhteşem yapıtın ek ve ikinci çok önemli ve değerli bir özelliği ve güzelliğidir.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 1099
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02

Re: İKİ DAMLA GÖZYAŞI (Kitap)

İletigönderen Feza Tiryaki » Prş Eyl 09, 2021 11:35

Değerli Gönül Pınar Atacı'ya;

“ Feza Tiryaki’nin gönlünden akan iki damla gözyaşıyla yıkanmış, yazılar ve önsözü, seçkisi ve demeti…”

Kitabımı böyle diyerek tanıtmış, kitap için, “Her yaştan okuyucuyu çok derinden etkileyecek olan…” diye yazmışsınız.

Yüreklendirici sözleriniz, sizin yüreğinizin güzelliği…

Yazılarımı bilen, okuyan biri olarak umarım dedikleriniz gerçekleşir, her okunan kitap köy okullarında çocuk kitaplarına dönüşür…

Selam ve sevgiler...
Kullanıcı küçük betizi
Feza Tiryaki
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 889
Kayıt: Sal Kas 09, 2010 14:12


Şu dizine dön: Feza TİRYAKİ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x