İngiliz gazetesinin manşetindeyiz: Türkiye Batı’nın çöplüğü

Genel & Güncel Konular

İngiliz gazetesinin manşetindeyiz: Türkiye Batı’nın çöplüğü

İletigönderen İlteriş Kağan » Çrş Tem 13, 2022 18:16

İngiliz Daily Mirror gazetesi, Greenpeace ile birlikte Adana’ya gelerek çöpleri inceledi. Gazetenin haberine göre 2020 yılında 200 bin ton, 2022 yılının ilk çeyreğinde ise 150 bin ton plastik çöp İngiltere’den Türkiye’ye gönderildi.
Resim
İngiliz Daily Mirror Gazetesi, bugünkü manşetini Türkiye’deki çöplere ayırdı. Greenpeace ile birlikte Adana’ya gelen gazete ekibinin amacı İngiltere’den Türkiye’ye ihraç edilen plastik çöpleri araştırmaktı. Ekip çöplüklerde İsrail, Almanya, Fransa, Kanada ve İngiltere menşeli ürün ambalajları ve süpermarket poşetleri keşfetti.

Haberde Çin’in İngiltere’den plastik çöp alımını durdurmasının ardından Türkiye’ye ihracatın arttığı vurgulandı. Sadece İngiltere’den 2020 yılında 200 bin ton plastik çöp alan Türkiye, bu yılın ilk üç ayında 150 bin ton aldı.

İngiltere’de geri dönüşüme tabi tutulmayan çöplerin yurtdışına satılması yasak. Bu nedenle gazete, Türkiye’ye yönelik satışların yasadışı olduğunu belirtti. İngilizlerin geri dönüşüm için ayırdıkları plastiklerin çöp dağlarına atıldığını ve Türkiye’deki insanlara, çevreye zarar verecek şekilde yakıldığını vurguladı.

Gazetede Adanalı bir çiftçinin “Biz Batılı ülkelere vitamin yolluyoruz, onlar da bize zehir yolluyor” sözlerine de yer verildi. Daily Mirror’a konuşan Çukurova öğretim görevlisi Sedat Gündoğdu ise İngilizleri uyardı ve “Çöplerini ayıran İngilizler bilmeli ki plastik çöpleriniz geri dönüştürülmeyecek" dedi.
Resim
Türkiye’nin plastik çöplerle imtihanı
Türkiye Avrupa’nın en çok plastik çöp alan ülkesi. Bu çevreye büyük zararlar veriyor. 18 Mayıs 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile Türkiye plastik atık ithalatını yasaklamıştı. Ne var ki aradan sadece 45 gün geçtikten sonra plastik atık yasağı geri çekildi.

Eurostat konuyla ilgili kapsamlı bir rapor yayımlamıştı. Rapora göre AB tarafından ihraç edilen atıkların en büyük hedefi Türkiye. 2019 yılında Türkiye AB’nin atık ihracatının 11,4 milyon tonluk hacmini karşılarken, bu rakam 2004 yılının neredeyse 3 katını oluşturuyor.

Raporda Türkiye’yi 2.9 milyonla Hindistan, 1.9 milyonla Birleşik Krallık, 1,6 milyonla İsviçre ve 1.5 milyonla Norveç takip ediyor. Türkiye’nin AB ülkelerinden ithal ettiği atık hacmi, raporda ikinci sırada yer alan Hindistan’ın neredeyse 4 katı durumunda.

Yeni açıklanan istatistiklere göre ise Türkiye 2021'de de Avrupa Birliğinin en fazla katı atık gönderdiği ülke oldu. 2021 yılında AB üyesi ülkelerden Türkiye'ye ihraç edilen katı atık miktarı 14,7 milyon tona ulaştı. Bu rakam 2004 yılından bu yana üç kattan fazla artışa işaret ediyor.

Birlik ülkelerinden çıkan toplam atık miktarı ise 33 milyon ton.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1790
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x