İngiltere’de rengini bukalemun gibi değiştirebilen cilt geliştirildi

Genel & Güncel Konular

İngiltere’de rengini bukalemun gibi değiştirebilen cilt geliştirildi

İletigönderen İlteriş Kağan » Pzr Ağu 15, 2021 15:14

İngiltere’de ışığa veya ısıya maruz kaldığında rengini değiştirebilen kamuflaj veya dev ekranlar gibi birçok farklı alanda kullanılabilecek yapay deri üretildi.
Resim
Yapay deriyi geliştiren Cambridge Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, yapay derinin yağın içindeki küçük su damlalarının sıkıştırılmış polimer maddeyle kaplı nanoparçacıklardan oluştuğunu söyledi. Bu nanoparçacıklar ışığa veya ısıya maruz kaldığında ise kendilerini saran polimer kılıf içinde çözülerek renk değiştiriyorlar.

DPA’nın haberine göre bu çalışmanın sonuçları, Advanced Materials adlı bilim dergisinde yayınlandı.

Bukalemunlar gibi doğadaki bazı canlılar ve bazı balık türleri, cilt hücrelerinde bulunan pigmentlerle renklerini değiştirebiliyorlar. Bu canlılarda bulunan cilt katmanları, pigmentlerin cildin altına taşınması için elastik lifler içeriyor. Buradaki pigmentler, renk değiştirmek üzere yayılıyor veya eski doğal rengine dönmek için cilt katmanlarından geri çekiliyor.

Cambridge araştırmacıları tarafından geliştirilen teknik de aynı temele dayanıyor. Fakat araştırmacılar, elastik lifler yerine ışığa duyarlı olarak renk değişimi sağlayan çok hassas teknikler kullandı.

ScienceDaily adlı bilim ve teknoloji sitesinin haberine göre cildin sıcaklığı 32 santigrat dereceye yükseldiğinde nanoparçacıklar milisaniyeler içinde büyük miktarda enerji depoluyorlar. Polimerden yapılan kılıf patlıyor ve içinde bulunan su dışarı çıkıyor. Bu da moleküllerin birleşmesini ve böylece yapay derinin rengini değiştirmesini sağlıyor.

Madde soğuduğunda ise polimer kılıflar suyu tekrar emiyor ve nanoparçacıklar bölünüyor. Böylece cilt orijinal rengine geri dönüyor.

Cambridge Üniversitesi'nin Cavendish Laboratuarı araştırmacılarından Dr. Andrew Salmon, yaptıkları çalışmayla ilgili olarak, “Nanoparçacıkları küçük damlacıklara yerleştirmek, malzemenin boyutunu ve şeklini kontrol etmemize, önemli renk değişiklikleri yapmamıza izin veriyor” ifadelerini kullandı.

https://practical-methods.blogspot.com/ ... -like.html
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır. http://bc.vc/gObxOsm
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 962
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x