İsrail Meşrulaşmak için Türkiyeyi Kullanıyor!?

Güney Yayı: Ortadoğu adı verilen, bölgemiz coğrafyasının da bir bölümünü içine alan bölge.

İsrail Meşrulaşmak için Türkiyeyi Kullanıyor!?

İletigönderen Egeli » Cmt Şub 02, 2008 5:41

Suriyeli gazeteci yazar Hüsnü Mahalli, geçtiğimiz günlerde İsrail’in Türkiye’yle ilgili iki iddiasını yazdı. İsrail, Filistin’le yaşadığı sorunlardan yola çıkarak, Hamas’la PKK’nın aynı olduğu düşüncesinde. İsrail’in yıllardır süren Filistin zulmünü ve amaçlarını Hüsnü Mahalli ile konuştuk.

İsrail'in Türkiye üzerinden kendini meşrulaştırmaya çalışıtığını yazan Akşam Gazetesi yazarı Hüsnü Mahalli'yle, İsrail'in Türkiye'ye karşı tutumunu, PKK ve Hamas arasında bir ilişki olup, olmadığını konuştuk.

iyibilgi: İsrail’in, kendisini Türkiye gibi göstermeye çalıştığını yazdınız. İsrail devletinin Filistin’i işgalini, Türklerin Anadolu’yu işgaline benzettiğini söylediniz. İsrail’in bunu yapmaktaki amacı nedir?

Hüsni Mahalli: İsrail, bölgede tek işgalci ülke. Devlet olarak, dışarıdan gelen Yahudiler tarafından geldiği için ve bunun kompleksini yaşadığı için, bölgede kendine benzer imaj olarak ülke arıyor. Bu noktada kendisine göre en uygun imaj.

İsrail'e göre; Türkler, Orta Asya’dan gelerek Anadolu’yu ele geçirdiler. Bu toprakların gerçek sahipleri de Kürtler ve Ermeniler. Tarihte de bunu yazdığı için. Dolayısıyla asgaride de olsa, Türkiye’yi psikolojik olarak kendi benzeri gibi yansıtmaya çalışıyor. Bunu başkalarına da yansıtıyor. İsrail kurulduğu 1948’den bugüne, bölge Kürtleriyle iyi ilişkiler kurmuştur. Dolaylı dolaysız… Onların hakkını ‘savunmuştur’!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bu psikolojiyle davrandığı için, Türkiye’ye böyle bir ‘imaj’ içinde tepki göstermiştir.

iyibilgi: PKK ile Hamas bir tutulabilir mi?

HM: PKK bir terör örgütü. Filistin halkının yüzde 70’inin desteğini alan Hamas dışarıdan terör örgütü gibi algılanabilir ama işgale karşı bir mücadele veriyor. Ayrışma bu noktada.

iyibilgi: PKK’yı Hamas’la bir tutmak ne anlama geliyor?

HM: Bu söyleme prim verirseniz, PKK’nın Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu’yu işgaline karşı mücadele ettiğini söylemiş olursunuz.

Hamas ise, İsrail’in işgaline karşı mücadele veriyor. Çünkü uluslar arası hukuka bakıldığında, Gazze, Batı Şeria ve Golem bölgesi (Lübnan’ın güneyi) İsrail işgali altında. 35 yıla yakın bir süredir. Uluslar arası hukuk bunu söylüyor yüzlerce karar var İsrail’in çekilmesi ile ilgili…

İsrail, kendini teröre karşı mücadele veren bir ülke olarak görüyor ve Türkiye’ye bunu hatırlatıyorsa, o zaman demek ki İsrail’e göre, PKK’nın mücadelesi, işgale karşı…

İsrail Hamas lideri Türkiye’ye geldiğinde de bunu söyledi. Hamas terör örgütü dendi. “Eğer Hamas’la temas kurulursa, İsrail de Abdullah Öcalan’la ilişki kurar” denildi. O dönem böyle söyleyenler vardı Türkiye’de de

iyibilgi: Hamas lideriyle Öcalan’ı aynı kefeye koymak da yine aynı sonuca götürmüyor mu?

HM: Evet. Hamas lideriyle Abdullah Öcalan’ı aynı kefeye koyarsanız, yine az önce söylediğim sonuca ulaşırsınız. Bunu söylerseniz, “Türkiye Güneydoğu Anadoluyu işgal etmiş bir ülke. Ona karşı mücadele eden terörist PKK ise işgalcilere karşı savaşan bir örgüttür” demiş olursunuz.

iyibilgi: Bu yaklaşımla İsrail neyi amaçlıyor?

HM: İsrail’in iki amacı var. Biri Türkiye üzerinden Filistin’deki işgallerini meşru kıldırmak, diğeri ise Hamas’ın bir terör örgütü olduğunu kabul ettirmek.

iyibilgi: Hamas’ın terör örgütünden farklı görülme sebebi nedir?

HM: Çünkü Hamas sonuçta dünyanın en demokratik seçimiyle yüzde 65 oyla seçildi 2006’da. Bunu ben söylemiyorum, AB gözlemcileri söylüyor. Filistin halkının yüzde 65’i terörist mi? Önceki seçimlerde Arafat’ı yüzde 80 seçmişti. Mahmut Abbas’ı yüzde 70 seçti. Bu insanların hepsi terörist o zaman. Öyleyse tüm Filistin halkı terörist.

Türkiye’de terör örgütüne destek vermiş oluyor bu noktada. Oysa İsrail'in söylemine bakılırsa Türkiye işgalciydi!.. Bunu kabul ederseniz, PKK’yı da meşrulaştırmış oluyorsunuz.

Lübnan’daki Hizbullah, Lübnan halkının yüzde 40’ını temsil ediyor.

Lübnan savaşında da aynı şeyler yaşanmıştı. İsrail Lübnan’a saldırıyor. Çünkü Hizbullah Lübnan topraklarını kullanarak, İsrail’e saldırıyor. Tıpkı, K.Irak’ı kullanarak Türkiye’ye saldıran PKK gibi. Pek çok Türk yazar böyle yazdı.

iyibilgi: Bir dönem bu örnekten yola çıkarak Musul ve Kerkük’ü alalım diyenler vardı.

HM: PKK, Türkiye’den gidip K.Irak’a yerleşmiş. Nasıl bir tutabilirsiniz ki? Hizbullah Lübnan’ı temsil ediyor. Türkiye’de köşe yazarları oldu bunları söyleyen. ‘Efendim, İsrail Lübnan’a giriyor, biz de K.Irak’a girelim’ dediler. Musul’u Kerkük’ü alalım dediler.

Demogojiyi çok iyi beceriyorlar.

Devam edecek...

[img]http://img215.imageshack.us/img215/9686/iyibilgibe0.jpg[/img]

......................................

Önemli ve yoruma açık bir röportaj.
Yorumlarınızı bekliyorum
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye
 
İletiler: 1724
Kayıt: Cum Mar 09, 2007 17:40

İletigönderen Ram » Cmt Şub 02, 2008 7:36

HAMAS göz boyaması bunun içindi demek...

İsrail, AKP'ye HAMAS'ı davet ettirdi. Bunun üzerine İsrail, yıllardır inkâr ettiği MOSSAD-PKK ilişkisini ve Kürdojudaik devlet oluşumuna verdiği desteği, bu bağlamda meşrulaştırma çabası içerisine girdi.

Ayrıca; "siz HAMAS'ı davet ederseniz, biz de PKK'yı HAMAS gibi gördüğümüzü beyan ederiz." düşüncesinin doğurduğu sonuçlar olarak şunlar sıralanabilir:

İsrail: PKK=HAMAS
AKP: Dış politikada, İsrail'e darbe.
Kaba Ampûl Zihniyeti: Yahudilere ölüm!
Ilımlı Ampûl Zihniyeti: Gerekirse HAMAS'ı dahi çağırırız, İsrail hiçbir şey diyemez.
Şalomcular: AKP teröristlerle buluştu.
Cumhuriyete bağlı az düşünen zihniyet: AKP şeriat istiyor.
Liboşlar: Şeriat istemiyorlar.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

İletigönderen Egeli » Cmt Şub 02, 2008 17:51

Devamı....

iyibilgi: İsrail, Türkiye’yi kendiyle bir tutarak meşrulaşmaya çalıştığını söylediniz. İsrail bunu sadece işgalci olması sebebiyle mi yapıyor?

Hüsnü Mahalli: İsrail gibi bir tek ülke var dünyada, o da ABD. O da İsrail gibi devşirme bir ülkedir. 230 yıl önce yoktu ABD. Dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla bir devlet kurdular. İsrail gibi… İsrail’de 48’de, dünyanın dört bir yanından gelen Yahudilerle İsrail’i kurdular ABD desteği ve BM kararıyla.

Dolayısıyla rahatsız oluyor bu iki ülke. Suni ülkeler çünkü.

Türkiye için de siz de bizim gibi dışarıdan geldiniz diyorlar. İyi ama bu bin yıl önceydi. Eğer böyle bakarsak, hiçbir ülke, hiçbir halk o coğrafyanın insanı değil.

Şantaj, soru işaretleri, korkutma ve benzeri bu tür tehditlerle bölgenin en önemli ülkesi olan Türkiye’yi yanlarına çekmeye çalışıyorlar.

iyibilgi: Türkiye’nin bölgenin en önemli ülkesi dediniz, bununla neyi kastediyorsunuz?

HM: Son günlerde yazılan enerji kaynakları ve iş gücü, strateji, siyasi gibi diğer özelliklerinin yanında psikolojik olarak Türkiye’nin en önemli ülkesi.

Kimse Türkiye’nin önemini göz ardı edemez. Türkiye dünyayı şekillendiren beş medeniyetin ortasında bir medeniyet kurmuş. Rus, Acem, Arap, Grek ve Roma imparatorluklarının arasında Osmanlı gelerek bir İmparatorluk kurmuş. Bunun bir anlamı var. Bakmayın siz tarih kitaplarına. Böyle yazılır, böyle çizilir, böyle yorumlanır…

Maalesef Türkiye’deki bazı ‘aydın geçinenler’ değerini bilmiyorlar bu ülkenin.

İsrail Türkiye’ye çok kızıyor. Türkiye bu anlattığım konumundan dolayı, olaylara tavır koymak zorunda. Türkiye ciddi bir ülke. Bunu yapınca, Yahudi lobileri Türkiye’ye tavır koyuyor. Zorluyor. ADL Başkanı Foxman’ın ‘Ermeni soykırımı’na destek vereceğiz demesi bir tehditti.

Bu konu Kongre’de tartışılırken ortaya çıkıp bunu söylüyor. Kendileri kongreye götürüp, geri getiriyorlar.

iyibilgi: İsrail hükümeti o günlerde Foxman’ı desteklemediğini açıklamıştı. Soykırım teorilerini desteklemenin ADL içinde de Foxman’ın kişisel görüşleri olduğunu söyleyenler olmuştu. Yahudi lobileri arasında böyle ayrışmalar yaşanır mı?

HM: Hayır. Yahudiler ayrı düşmezler. Mümkün değil. Roller paylaşılmıştır. Biri küser, kavga eder. Diğeri barış yapar, dost eli uzatır. İki hafta önce Yahudi lobilerinin önde gelenleri Ankara’daydı. Medya bunları yazmıyor ama…

iyibilgi: Ne için gelmişlerdi?

Barrack’ın gelişi tarih çerçevesinde bence. Biz Filistinlileri öldürüyorsunuz diyoruz. Bu emri veren kişi de Savunma Bakanı statüsüyle Barrack. Taviz bekliyorlar. Çelişkiler var tabi. Ama devletler arası ilişkilerde çelişkiler normaldir. Bazı şeyler görmezden gelinir.

Barrack’ın arkasında İsrail var, İsrail’in arkasında ABD var. ABD’nin arkasında Yahudi lobileri var. Yahudi lobilerinin elinde, soykırım meselesi kartı var.

iyibilgi: Peki bu soykırım meselesi bu derece önemli mi?

HM: Bence değil. Bakın Fransa kabul etti. Yasa bile çıkardı. Her hafta ongreye götürüp, haftasonu çekiyorlar. Gerek yok buna. Türkiye kendi tarihiyle hesaplaşabilir. Şu şu oldu, şu şu olmadı. İster inanır, ister inanmazlar. Fransa, Cezayir’de dünyanın en aşağılık katliamlarını yaptı. İtalya, Libya’da farklı bir şey mi yaptı? Avrupa ülkelerinin hepsi emperyalist değil mi? İngiltere, Hollanda, Fransa, hepsinin tarihlerinde var. Hepsi soykırım yapmış, işgal etmiş, talan etmiş ülkeleri ve halkları. Şimdi gelmiş bize insan hakları dersi veriyorlar…

[img]http://img297.imageshack.us/img297/8108/iyibilgibe0rr6.jpg[/img]
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye
 
İletiler: 1724
Kayıt: Cum Mar 09, 2007 17:40

İletigönderen sessiz sedasız » Cum Nis 11, 2008 0:25

iyide benim anlamadığım israil neden meşrulaşmak istiyor.kime karşı meşrulaşma zorunluluğu var.meşrulaşmak istediği düzen sırf "terörle uğraşıyoruz afganistana gönderecek tek bir askerimiz bile yok" dediğimiz için pkk yı terör listesinden çıkarmış bir düzen.ab yada abd uğraşlarının küçük bir bölümünü harcasa politikalarına ses çıkarmadığı israilin bu politikalarını meşrulaştıramaz mı?
yada israilin meşrulaşmaması hareket alanını mı daraltıyor?lübnana istediği gibi girmedi mi?filistin topraklarında 35 yıldır işgalci olarak sayıldığı halde bir yaptırım mı yapıldı?meşrulaşmaya neden ihtiyacı olsun ki israilin?
bu elbette bir ölçüde sebebidir ama israilin Türkiyeyi yanına çekmeye çalışmasının altında daha can alıcı sebepler aramak gerekiyor...
Sen ne kadar bilirsen bil,Senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır.
Kullanıcı küçük betizi
sessiz sedasız
Üye
Üye
 
İletiler: 988
Kayıt: Cum Mar 28, 2008 1:55
Konum: istanbul

İletigönderen gokdeniz » Cum Nis 11, 2008 1:36

sessiz sedasız yazdı:iyide benim anlamadığım israil neden meşrulaşmak istiyor.kime karşı meşrulaşma zorunluluğu var.meşrulaşmak istediği düzen sırf "terörle uğraşıyoruz afganistana gönderecek tek bir askerimiz bile yok" dediğimiz için pkk yı terör listesinden çıkarmış bir düzen.ab yada abd uğraşlarının küçük bir bölümünü harcasa politikalarına ses çıkarmadığı israilin bu politikalarını meşrulaştıramaz mı?
yada israilin meşrulaşmaması hareket alanını mı daraltıyor?lübnana istediği gibi girmedi mi?filistin topraklarında 35 yıldır işgalci olarak sayıldığı halde bir yaptırım mı yapıldı?meşrulaşmaya neden ihtiyacı olsun ki israilin?
bu elbette bir ölçüde sebebidir ama israilin Türkiyeyi yanına çekmeye çalışmasının altında daha can alıcı sebepler aramak gerekiyor...


sessiz sedasiz kardesim ,,
her kene bir kopek arar ...
israil ortadoguda mesrulasmak zorunda bundan kasit tum ortadogu ulkelerinin israilin bolgedeki varligi tanimasi ..daha otede diplomatik iliskiler kurmasidir . yani savas halinden cikmasidir varliginin devamliligi buna baglidir ..israil bolgedeki bir iki devlet sayesinde ayakta duruyor ama onun en buyuk destekcisi hem ticari hem askeri anlasmalarla turkiye cumhuriyetidir bu iliskiler gun gectikce artiyor sizin de bildiginiz gibi .. yani kene gun gectikce semiriyor catlama asamasina gelinceye kadar
agababalari abd yonetimleri (kim oldugu farketmez) onlarin bolgede tam guvenligini saglayacaktir ..ondan sonra sirtimizdan dusse ne olur?her parazit yasadigi ortama kendi zehirini birakir .. bizim konumumuzda "milli" olan hic birseyin kalmamasi olacaktir bu zehirlenmenin sonucu ...
olayin diger acisi muhtesem derin devletimizin israil yardakcilarinin istedigi sadece onlarin izin verdigi meralara gidip ,onlarin istedigi otlari yiyecek koyun surusu yaratmak ... her iki devlette arti baskentleri new yorkta cirit atacaklar daha ne olsun ?
dunyanin en guzel cografyasinda , size ait olmayan cografyada soz sahibi olmak bundan daha can alici sebep gorebiliyor musun ? gorebiliyorsan yaz bizde ogrenelim ..

asagidaki linkte yapilan anlasmalarin bir kismini gorebilirsiniz

http://www.imamhatip.com/kamusalalan/mi ... 723.0.html
Kullanıcı küçük betizi
gokdeniz
Üye
Üye
 
İletiler: 202
Kayıt: Pzt Kas 19, 2007 2:00


Şu dizine dön: Güney Yayı (Orta Doğu)

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x