İsviçre Ve Lihtenştayn’dan Sıfır Gümrükle Süt Ürünü İthal Edilecek, Çiftçi Tepkili: "bu Mu Çiftçiyi Kayırmak"

Genel & Güncel Konular

İsviçre Ve Lihtenştayn’dan Sıfır Gümrükle Süt Ürünü İthal Edilecek, Çiftçi Tepkili: "bu Mu Çiftçiyi Kayırmak"

İletigönderen İlteriş Kağan » Cum Eki 01, 2021 21:51

Cumhurbaşkanı Kararı ile İsviçre ve Lihtenştayn Prensliği’nden sıfır gümrükle süt ürünleri ithal edilecek. Süt üreticisi Mehmet Kani, “Süt verdiğimiz yerler 3 lira 10 kuruştan hesap görüyorlar. Kendi çiftçini arayıp sorma, İsviçreli çiftçilerin süt ürünlerini değerlendir. Bu mu çiftçiye sahip çıkmak, kayırmak” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise “Bütün süt üreticileri adına sormak istiyorum, Türkiye Yalova’dan daha küçük olan ismini bile telaffuz edemediğimiz bu ülkeden daha mı az üretiyor?” dedi.
Resim
Türkiye’nin en küçük yüzölçümüne sahip ili Yalova’dan bile küçük olan ve Avrupa’nın dördüncü küçük ülkesi Lihtenştayn Prensliği’nden ve İsviçre’den ithal edilecek bazı süt ürünlerinde gümrük vergisi sıfırlandı.

Bugün Resmî Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda; tereyağı, katı ve sıvı yağlar, ekmeğe sürülebilen süt ürünleri, peynir ve peynir çeşitleri ürünlerinde gümrük vergileri sıfırlanırken sebze meyve ve bazı kurutulmuş ürünlerin ithalatında yüzde 50 ile yüzde 85’e varan gümrük indirimi yapılmasının önü açıldı.

"GEL MEMNUNİYETİ TARLADA, HAYVAN ÇİFTLİĞİNDE GÖR"
İzmir’in Kiraz ilçesinde besicilik yapan Mehmet Kani; Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen 3 lira 20 kuruş süt alım fiyatının altında süt satmak zorunda kaldığını söyleyip, sıfır vergili ithalat kararına şu tepkiyi gösterdi:

“Bizler elimizdeki sütü değerlendirmek için uğraşırken, hükümet İsviçreli çiftçilere para kazandırıyor. 3 lira 20 kuruşa Ulusal Süt Konseyi fiyat açıkladı. Süt verdiğimiz yerler 3 lira 10 kuruştan hesap görüyorlar. Bunun içinden verileri çıkınca süt fiyatı geliyor 3 liraya. Kendi çiftçini arayıp sorma İsviçreli çiftçilerin süt ürünlerini değerlendir. Bu mu çiftçiye sahip çıkmak, kayırmak ne yapmak istiyorsunuz Tarım Bakanlığı.”

Gübre fiyatlarından da yakınan besici ektiği patatese 1 kilo gübre bile atamadığını söyledi. Çiftçi Kani, iktidar yetkililerine, “Çiftçi halinde çok memnun diyorsunuz. Gel memnuniyeti tarlada gör. Hayvan çiftliğinde gör” dedi.

KARACA: "TÜRKİYE YALOVA’DAN DAHA KÜÇÜK OLAN ÜLKEDEN DAHA MI AZ ÜRETİYOR?”
“Türkiye Yalova’dan daha küçük bir ülkeden daha mı az üretiyor?” sözleri ile iktidarı eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi:

“Bütün ülkede süt üreticileri, süt üretimi sağlayan yurttaşlarımız ciddi şekilde sorun ve sıkıntı yaşarken Yalova kadar bile etmeyen ismini telaffuz dahi edemediğimiz Avrupa’nın en küçük dördüncü ülkesinden sıfır gümrük ile bir prenslikten sıfır gümrük ile ithalatın önü açılıyor. Bütün süt üreticileri, tarımsal esnafımız adına sormak istiyorum Türkiye Yalova’dan daha küçük olan ismini bile telaffuz edemediğimiz bu ülkeden daha mı az üretiyor. Bizim çiftçimiz bu prensliğin esnaflarından iktidar gözünde daha mı az değerli?”

SARIBAL: "BU ÜLKEDE HER TÜRLÜ SÜT ÜRÜNÜ ÜRETİLMEKTE AMA İKTİDAR ÇİFTÇİSİNİ DESTEKLEMİYOR"
CHP Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, Türkiye’nin gıda ihtiyacının ithalat üzerinden yürütüldüğünü ifade edip, ANKA’ya şunları söyledi:

“Bugün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre İsviçre’den sıfır süt ve süt ürünleri ile yem katkı maddeleri Türkiye’ye getirilecek. Aynı zamanda bazı kurutulmuş meyve ve diğer bazı meyve ve bitki çeşitlerinde yüzde 50 ile yüzde 85 varana kadar gümrük indirimleri uygulanıp ithalat yapılacak.

Türkiye son 19 yılda 60 milyar dolar yeme para vermiş durumda. Bu ülkede her türlü süt ürünü üretilmektedir. 400’ün üzerinde peynir ve peynir çeşidi vardır. Ne yazık ki iktidar kendi çiftçisini desteklemek, üretimi arttırmak yerine dışarıdan bu ülkeye her türlü ürünü getirmek için elinden geleni yapıyor. İhracatı değil, ithalatı teşvik eden bir sistem ortaya koyuyor. İktidar yavaş yavaş bu ülkenin tarımından da etinden sütünden meyvesinde de elini ayağını çekip, bu ülkenin bütün gıda ihtiyacını ithalat üzerinden yönetmeye çalışıyor.”

Haberin Videosu : https://www.dailymotion.com/video/x84l6f5
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır. http://bc.vc/gObxOsm
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 962
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Kurtlu Adalet ve 2 konuk

x