“Kapitalizm Kriz Yaşıyor” / (Çeviri: Erkan GÜÇİZ)

“Kapitalizm Kriz Yaşıyor” / (Çeviri: Erkan GÜÇİZ)

İletigönderen Erkan Güçiz » Pzr Tem 10, 2016 5:18

CFR (Council on Foreign Relations – Dış İlişkiler Konseyi) yayın organı Foreign Affairs dergisi Temmuz/Ağustos 2016 sayısında, “Kapitalizm Kriz Yaşıyor” başlıklı yazıdan kısa bir alıntı.

Burada kilit tümce: “Bugün, demokratik hükümetlerin izlemeleri gereken kuralları sermaye piyasaları ve kapitalistler belirliyor.”“Kapitalizm ile demokrasinin çatışması ve zamanla karşılıklı olarak verdikleri tavizler günümüzün siyaset ve ekonomi dünyasına şekil verdi.

II. Dünya Savaşı sonrasındaki otuz yıllık sürede işçi haklarını koruyan yasalar çıkararak, finans dünyasını kısıtlayan düzenlemelerle Pazar Ekonomisini gemleyerek, sosyal yardımlaşmayı genişleterek, kurallar demokrasi tarafından belirlendi.

Fakat 1970’lerde kuralları kaldırılmış, ulusal sınırların engellerini tanımayan küresel bir kapitalizm gücünü göstermeye başladı.

Bugün, demokratik hükümetlerin izlemeleri gereken kuralları sermaye piyasaları ve kapitalistler belirliyor.”

________________________________________
https://www.foreignaffairs.com/reviews/ ... ism-crisis
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x