Kar tanelerindeki mucize

Bilim, teknoloji ve genel ağ (internet) hakkında her türlü yazıyı burada paylaşabilirsiniz. Alt bölümler şunlardır: Uzay, Küresel Isınma / Ekoloji, Bilim ve Toplum, Tutum (Ekonomi)

Kar tanelerindeki mucize

İletigönderen CessA » Pzt Oca 21, 2008 17:43

Kar tanelerindeki mucize

Prof. Kenneth Libbrecht kar tanelerinin gerçek resimlerini laboratuvarda çekti.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü fizik profesörü Kenneth Libbrecht kar tanelerinin gerçek fotoğraflarını çekti. Kar tanelerinin gerçek resimlerini laboratuvarında ve arazide görüntüleyebilen Profesör Libbrecht çok sayıda kar kristali olmasına rağmen hepsinin de altı köşeli olup yapılarının birbirinin aynısı olmadığını gözler önüne serdi.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar içinde kar tanecikleri arasında aynı büyüklükte, aynı şekilde ve aynı sayıda su molekülü ihtiva eden iki kristal bile bulunamadığını ifade eden Libbrecht teknolojik cihazların yardımıyla çekilen kar tanelerinin fotoğraflarını "açıları, dokuları ve renkleri" arasındaki harika düzeni detaylarıyla ifade etti.

SİMETRİK, AÇILI VE RENKLİ

Kar tanelerinin kristal yapıları birbirinin tıpa tıp aynısı değildir. Mikroskopla büyütülen kar taneleri üzerinde yapılan araştırmalarda kristal yapıları birbirinin aynı olan iki kar tanesine rastlanmamıştır. Kar kristalleri üzerinde ilk araştırmaları yapan Amerikalı Wilson Bentley, gördüğü muhteşem sanat karşısında adeta büyülenmiş ve elli yıl boyunca sürekli kar kristali resmi çekmiştir.

[img]http://img180.imageshack.us/img180/2738/kartanesi1sj8.jpg[/img]

Resim
Kullanıcı küçük betizi
CessA
Üye
Üye

İletiler: 1164

İletigönderen Türk-Kan » Pzt Oca 21, 2008 20:09

CessA, cok güzeller :D
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen sessiz sedasız » Sal Nis 22, 2008 20:25

peki sorarım size bu kar taneleri neden havada birleşip düşmüyorda hep tane tane düşüyor :?: :r
Sen ne kadar bilirsen bil,Senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır.
Kullanıcı küçük betizi
sessiz sedasız
Üye
Üye

İletiler: 988

İletigönderen Pınar » Çrş Nis 23, 2008 7:15

sessiz sedasız, yoo birleşiyolar ben gördüm :P
Halk tarafından devlete "Sen bana hizmet etmek için varsın, bunun ötesinde senin bir anlamın yok" dendiğinde herşey yoluna girecektir...

(Osman Pamukoğlu)
Kullanıcı küçük betizi
Pınar
Üye
Üye

İletiler: 1380

İletigönderen sessiz sedasız » Çrş Nis 23, 2008 15:32

Pınar sende bütün fiziği kimyayı alt üst ettin valla :kikirik:
Kullanıcı küçük betizi
sessiz sedasız
Üye
Üye

İletigönderen Pınar » Çrş Nis 23, 2008 15:36

sessiz sedasız, sen de dirseğini yalamaya çalıştın :kikirik: :kikirik: çaktırma :mrgreen:
Halk tarafından devlete "Sen bana hizmet etmek için varsın, bunun ötesinde senin bir anlamın yok" dendiğinde herşey yoluna girecektir...

(Osman Pamukoğlu)
Kullanıcı küçük betizi
Pınar
Üye
Üye

İletigönderen sessiz sedasız » Çrş Nis 23, 2008 16:06

ohoo sen belden aşağı çalışıyosun ama :r iyi rezil olduk valla :oops:
bu arada kar taneleri de aynı cins moleküllerin birbirlerine itme uygulaması sebebiyle tane tane düşüyorlarmış.bi yerden duymuştum; döne döne düşmelerinin de sebebi buymuş... :roll:
Kullanıcı küçük betizi
sessiz sedasız
Üye
Üye

İletigönderen Pınar » Çrş Nis 23, 2008 16:11

sessiz sedasız, eveeet :lol: ben biliyodum zaten :P

(Osman Pamukoğlu)
Kullanıcı küçük betizi
Pınar
Üye
Üye

Şu dizine dön: Bilim ve Teknoloji

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x