Katil Amerika / Erol BİLBİLİK

Katil Amerika / Erol BİLBİLİK

İletigönderen NİLGÜN BAŞTUĞ » Pzr Oca 20, 2013 18:32

Katil Amerika

Erol BİLBİLİK, Araştırmacı-Yazar

11 Eylül 2001 saldırısını yaşamış ve bu konuda yoğun olarak kafa yormuş West Point Asker Akademisi ve Harvard mezunu general olarak David Petraus; bütün saldırıları önleyecek gizli bir doktrini adım adım şekillendirmekteydi.
"Amerikan Ordusu"nun üst düzey kilit kadrolarında komutanlık yapmış ve üstün başarılar göstermiş olan Petraus; "doktrini"nin hayata geçirilmesi için CIA Başkanlığı’nı hedeflemişti.

Pentagon ve CIA’da bu konudaki çalışmaları sürecinde çok ciddi engelleri , direne direne aşmıştı. Son ve en zor engeli ise bu göreve atanmasını onaylama yetkisine sahip kongre idi. Onu da aşarak ABD, Irak ve Afganistan savaşlarından sorumlu ABD Merkez Komutanlı’ndan CIA‘nın başına geçmeyi başarmıştı. Doktrin esas itibarıyla, bir Güvenlik Devleti ABD’nin güç kaybını önlemek amacıyla, CIA’nın çok kilit sivil bir bölümünü Pentagon’un komuta kontrolu’na bağlayacak bir yapılandırmaya gitmesi ve bu yolla CIA’nın askerileştirilerek kirli savaşlara (operasyonlara) katılmasına yönelik bir yasayı ABD Başkanı’nın yürürlüğe sokmasıydı. Nitekim Petraus CIA başkanı olur olmaz sözü edilen yapılanmaya gitti ve kafasında oluşturduğu kilit kişilerin bu kadrolara atanmalarını sağladı. Kısa sürede ve hızlı operasyonlara başladı.

Petraus Doktrini

Doktrin şöyle tanımlanmaktadır :

“ ABD Başkanı’ndan doğrudan çok gizli emir alan ve Birleşik Özel Operasyonlar Komutanlığı (İSOC ) olarak yapılandırılan bu komutanlık “ Operasyon Timleri”ni harekete geçirerek kendisine tehdit teşkil eden kişiler başta Afrika olmak üzere dünya’nı n her yerinde “Suikast”lar düzenlemek, bu yolla ABD’nin küresel gücünü sürdürmektir. Bu bağlamda ABD ; bu doktri’ne dayalı olarak gücünün devamı için “katilleşme’’ dışında bir seçeneği’nin olmadığını görmüştür. Bu nedenle dünya’nın katilliğine soyunmuştur.

Petraus 2010’da Bingazi saldırısı’nda ABD Büyükelçisi ve üç diplomatın öldürülmesiyle ilişkili olarak Beyaz Saray’da sorgulandı aynı nedenle Kongre İstihbarat Komitesi’nde ifade vermeden önce “ Evlilik dışı “ ilişki nedeniyle istifa etti. Böylece tasfiye edilmiş oldu.
Pulitzer ödüllü gazeteci Diana Priest ve William M.Arkın “ Çok Gizli Amerika : Yeni Amerika Güvenlik Devleti’nin Yükselişi “ adlı ve 2011 basımlı yeni kitabı’ nda ABD ordusu’nun en az bilinen organizasyonu olan jSOC Komutanlığı’nın sırlarını açığa çıkardı ve "jSOC"un 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra ABD ‘nin düşmanlarını her yerde bulup ortadan kaldırmak” olduğunu ortaya koydu.

Erol BİLBİLİK, 20 Ocak 2013
Güncel Meydan
Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur.
Ya istiklal, ya ölüm!
Kullanıcı küçük betizi
NİLGÜN BAŞTUĞ
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 694
Kayıt: Çrş Eki 26, 2011 12:44

Şu dizine dön: Erol BİLBİLİK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x