Kerkük Türklüğü ve Irak'taki Son Gelişmeler Paneli

(Basın Açıklaması-Röportaj-Konferans-Panel)

Mühim basın açıklamalarının, çeşitli röportajların, Türkiye ve dünya gündemi ile ilgili konferanslar ve paneller (açık oturum) bu bölümdedir.

Kerkük Türklüğü ve Irak'taki Son Gelişmeler Paneli

İletigönderen Ram » Çrş Şub 27, 2008 0:40

Türkiyem Topluluğu - TUSAM - Türk Metâl Sendikası - Türkçe Yaşam Dergisi - Dil ve Tarih Derneği'nin, 24 Şubat 2008 tarihinde Eskişehir'de ortaklaşa düzenlediği, Kerkük Türklüğü ve Irak'taki Son Gelişmeler başlığı altında, Irak'ın kuzeyine yapılan kara harekâtından Kıbrıs sorununa, Ermeni iddialarından hükümetin icraatlarına kadar, birçok tartışmalı konunun konuşulduğu toplantı.

ART Haber/ Panel - Kesit

Görüntüyü İndir
Resim

Açılış Konuşmacıları

Engin TAŞKIN
Ali KÜLEBİ
Yılmaz BÜYÜKERŞEN
Mustafa ÖZBEK


Açık Oturum Konuşmacıları

Mustafa BALBAY
Erdal SARIZEYBEK
Ali GÜLER
Ahmet MURATLI


Panel Başkanı

Cemalettin TAŞKIRAN


Kısım I

Görüntüyü İndir


Kısım II

Görüntüyü İndir


Kısım III

Görüntüyü İndir


Kerkük Türklüğü ve Irak’taki Son Gelişmeler konulu panel dün Taşbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bir hayli ilgi gören panelde bölgenin ekonomik, stratejik ve askeri konuları ele alındı. Panele konuşmacı olarak Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, TUSAM Terör Uzmanı Erdal Sarızeybek, ART Program Yapımcısı Dr. Ali Güler, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı katıldı. Panelistler Ortadoğu Projesi’nin bölgedeki etkilerinden, Uluslar arası hukuk ve Türkmenlerin son durumuna kadar pek çok konuda görüş belirttiler.

KÜRTLER YALNIZ KALACAK

Panelin öncesinde bir konuşma yapan Türkiye Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi Başkan Vekili Ali Külebi, bölgede gelecekte çok farklı durumlarla karşılaşılacağını söyledi. Kürtlerin şu anda şımarmış bir halde olmalarına karşın gelecekte böyle olmayacağını söyleyen Külebi; "Hedef Barzani’yi güçlendirmek ama şimdilik. Tarihin hiçbir döneminde bir araya gelerek devlet kuramamış olan Kürtleri yine sorunlar bekliyor. ABD ömür boyu Irak’ta kalamayacağına göre, Kürtler bölgesel güçlerle karşı karşıya kalacaklardır. Bu gücün etkisiyle yalnız kalacaklar ve birbirlerine düşeceklerdir" diye konuştu. Tusam Başkan Vekili Ali Külebi ayrıca Türkiye’nin ABD’ye karşı sert bir duruş sergilemesi gerektiğini de belirterek, Kürdistan’ın resmiyet kazanmaması için her türlü direnişin yapılması gerektiğini savundu.

ARTIK UYANACAĞIZ

Panelde bir konuşma yapması için kürsüye davet edilen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’de, bölgedeki gerçekler üzerine artık uyanmanın zamanının geldiğini söyledi. Salondan epey alkış alan Büyükerşen konuşmasında şunları söyledi; "Ayvaz ve hatalarından caymazlara karşı bir panel olsun. Çünkü Kerkük Türkleri mevcut yöneticilerin hataları ve ilgisizliği nedeniyle Kürtlerin arka planına atılmış durumdadırlar. AB düşkünlüğü nedeniyle Türkmenler bölgede itilmiş bir haldeler. Konuyla ilgili bilgileneceğiz, öğreneceğiz ve artık uyanacağız."

KUZEY IRAKTA BİZİM NAMUSUMUZ

Daha sonra kürsüye gelen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek kuzey Irak’ın Atatürk’ten bir vasiyet olduğunu hatırlattı. Özbek yaptığı konuşmada; "Atatürk bize iki kuzeyi vasiyet etti. Birisi Kıbrıs’ın kuzeyi, diğeri de Irak’ın kuzeyi. Bu yüzden Kıbrıs bizim için ne kadar namusumuzsa, Kuzey Irak’ta o kadar namusumuzdur. Bu coğrafyanın hamisi Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bunun tekrar hatırlatıyoruz. Bu bölgenin hakimi de gücüde Türkiye’dir. Bizi diz çökertemeyecekler.
13 bin yıllık tarihi olan Türkler, 3-4 çapulcunun önünde diz çökmez, çökmeyiz
" şeklinde konuştu.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Şub 27, 2008 2:11

Cok tesekkürler mirim, eline saglik. Sabitledigin cok iyi olmus....
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen altinkopru » Cmt May 24, 2008 21:45

Bunları belki vaktiniz olduğunda yükleyebilirseniz çok iyi olur.
Teşekkürler.
...Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır.
Genç, �Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir� diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Onu hapse atacaklar. Diyecek ki, �Ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.�
İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği.
Kullanıcı küçük betizi
altinkopru
Üye
Üye
 
İletiler: 77
Kayıt: Pzr May 18, 2008 17:52

Re: Kerkük Türklüğü ve Irak'taki Son Gelişmeler Paneli

İletigönderen arazi » Cum Eki 23, 2009 3:49

rapid linkleri koyabilirmisiniz?
Kullanıcı küçük betizi
arazi
Üye
Üye
 
İletiler: 28
Kayıt: Sal Ağu 18, 2009 23:31


Şu dizine dön: BARKOP

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x