Kıbrıs'ı sarsan Kur'an Kursu baskını

Kıbrıs Meselesi

İletigönderen KutluTürk » Cmt Eyl 05, 2009 16:58

Yavru vatan Kıbrıs'ta bir süredir din dersi kurslarına yapılan baskı konuşuluyor. Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'nın (KTÖS) yasal mevzuata uygun açılan din kurslarına baskın yapıp eğitimi engellemesi tepki görüyor.

Tartışmalara KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ta dün Milliyet'e yayınlanan bir röportajında dolaylı olarak katılmıştı. Talat Milliyet'e verdiği demeçte Kur'an Kurslarıyla ilgili olarak şöyle konuşmuştu:

"Son derece rahatsız edicidir. Ve bu ülkede ilk defa çıkmıştır. Bunun olmaması lazım. Bunun doğru olanı da, din eğitiminin okullarda verilmesidir. Okul zamanı verilmesidir. Yaz tatillerinde değil. Gidişatı kötü görüyorum. Kıbrıs'ta olmayan şeyler oluyor."

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'nın (KTÖS), yasal mevzuata uygun olarak açılan üç din dersi kursuna düzenlediği baskın tartışması sürüyor . Sendikacılar, öğrencileri ve öğretmenleri dışarı çıkarıp, okulların kapılarını kilitleyerek eğitimi engellemişti. Bu girişime tepki gösteren 100'e yakın aile, çocuklarının psikolojilerinin bozulmasını ve eğitimlerinin engellenmesini gerekçe göstererek KTÖS hakkında suç duyurusunda bulundu. KKTC Din Görevlileri Sendikası da ailelere avukat desteğinde bulundu.

Kıbrıs halkının din eğitimi konusundaki sıkıntıları sürüyor. Önceki yıllarda polislerin bastığı din dersi kursları bu sefer bir öğretmen sendikasının hedefinde. Kursların, laikliğe ve Atatürkçülük'e aykırı olduğu iddiasıyla KTÖS mensubu bir grup öğretmen, Din İşleri Başkanlığı (Kıbrıs Müftülüğü) ile Milli Eğitim ve Spor Bakanlığı'nın imzaladığı protokolü görmezden gelerek kursları bastı. Bu girişim adadaki tansiyonu yükseltti.

Din Görevlileri Sendika Başkanı Mehmet Dere, kursların yasal mevzuata uygun olduğunu vurgulayarak, KTÖS'ün kanunlara aykırı hareket ettiğini söyledi. Ailelerin yaz dönemlerinde çocuklarını din bilgileri derslerini almak için kurslara göndermek istediklerini anlatan Dere, bu talebi yerine getirmek için mevzuata uygun müfredat hazırlandığını açıkladı. Kurslara ilk başta karşı çıkmayan KTÖS üyelerinin 'Camiler eğitim yeri değildir' diyerek, din bilgileri kursunun okullarda verilmesini isteğini vurguladı. Dere, "Bunun üzerine kurslar okullarda verilmeye başlandı. Ama bu sefer de din eğitiminin okullarda verilmesine de karşı çıktılar." ifadelerini kullandı. Baskınlar sonucu çocukların psikolojilerinin bozulduğunu dile getiren Dere, ailelerin çocuklarını kurslara göndermeye artık çekindiğini kaydetti. Anayasada belirtilen temel hak ve özgürlükler çerçevesinde din eğitimine karşı herhangi bir açıklamanın yer almadığını anlatan Dere, ailelerle birlikte KTÖS hakkında açtıkları davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurguladı.

KKTC Din İşleri Başkanı Yusuf Suiçmez de kurslara baskın yapanların ideolojik takıntılar içinde olduğunu öne sürdü. Kurslara karşı çıkanların yanlış ve eksik bilgi sahibi olduğunu belirten Suiçmez, ders müfredatının Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından onaylandığını dile getirdi. Uygulamanın ilahiyat mezunu öğretmenler tarafından yapıldığının altını çizdi. Kurslara karşı eylemlerin öğretmenler tarafından yapılmış olmasının kabul edilmez olduğunu kaydeden Suiçmez, şöyle devam etti: "Bilimin öncülüğünü yapan öğretmenlik gibi kadim bir meslekte olanlara yakıştırılacak bir davranış değil. Birileri sadece yasakçı bir mantıkla olaya baktığı için olayın gerçek yüzünü göremiyor."

Bu arada KTÖS üyeleri, baskının ardından kursların kapatılması için Kıbrıs Başsavcılığı'na başvuruda bulundu. Ancak bu talep reddedildi. KKTC'de din eğitimi dersleri, okulların ilköğretim bölümlerinde haftada bir saat seçmeli veriliyor. Derslere farklı branşta öğretmenler girdiği için verilen eğitim aileler tarafından yetersiz bulunuyor. Öğrencilere din dersini seçmemeleri için yönlendirme yapıldığı da ileri sürülüyor. Bu sebeple aileler çocuklarını yaz aylarında kurslara gönderiyordu. Vatandaşların taleplerini dikkate alan KKTC hükümeti, Milli Eğitim Bakanlığı ve Din İşleri Dairesi arasında imzalanan protokol ile yaz döneminde okullarda dini bilgiler kursları açılmasına müsaade etmişti.

http://www.turksoylaipekyolu.com/Detaylar.aspx?item=14942
...
“ Kalleşlik meydanı tutmuş neyleyim
Tanıyıp bilmem kime şikayet eyleyelim
Bizim çektiğimiz adamlığın bedeli
Yolumuz diken olsa da biz gül derleyelim ”
Kullanıcı küçük betizi
KutluTürk
Üye
Üye

İletiler: 17

Re: Kıbrıs'ı sarsan Kur'an Kursu baskını

İletigönderen KutluTürk » Cmt Eyl 05, 2009 17:03

Kıbrıs'ta İslam'ın öğrenilmesine karşı çıkan zihniyet, kadın pazarlanmasına ve Rum'un Güzelyurt'ta düzenlenen ayinine neden ses çıkarmaz?
...
Kullanıcı küçük betizi
KutluTürk
Üye
Üye

İletigönderen alamancı » Cmt Eyl 05, 2009 17:57

KutluTürk yazdı:Kıbrıs'ta İslam'ın öğrenilmesine karşı çıkan zihniyet, kadın pazarlanmasına ve Rum'un Güzelyurt'ta düzenlenen ayinine neden ses çıkarmaz?

Kuran kurslarinin çogunda Islam ögretilmiyor. küçük beyinler yikanip Atatürke ve bu ülkenin aydin insanlarina kinle nefretle bakan siyasi islamin mücahitleri yetistiriliyor. Yoksa okulda din ve islam neden ögretilmesin? yok olmaz, onlarin dertleri baska. onlarin vermek istedikleri mesajlar okulun açik ve denetimli ortaminda verilemez.
Kullanıcı küçük betizi
alamancı
Üye
Üye

İletiler: 241

İletigönderen KutluTürk » Cmt Eyl 05, 2009 18:20

alamancı yazdı:
KutluTürk yazdı:Kıbrıs'ta İslam'ın öğrenilmesine karşı çıkan zihniyet, kadın pazarlanmasına ve Rum'un Güzelyurt'ta düzenlenen ayinine neden ses çıkarmaz?

Kuran kurslarinin çogunda Islam ögretilmiyor. küçük beyinler yikanip Atatürke ve bu ülkenin aydin insanlarina kinle nefretle bakan siyasi islamin mücahitleri yetistiriliyor. Yoksa okulda din ve islam neden ögretilmesin? yok olmaz, onlarin dertleri baska. onlarin vermek istedikleri mesajlar okulun açik ve denetimli ortaminda verilemez.

Türkiye gündemine göre düşünmemelisiniz bu konuyu...
Kıbrıs Türk Halkı'nda, Rumcularla-aşırı solcularda görürsünüz Türkiye, Atatürk ve K.K.T.C. düşmanlığını;
size şöyle örnek verebilirim ki, bu sürece karşı gelenlerin başında Cumhurbaşkanı Mehmet Ali TALAT, Toplumcu Demokrasi Partisi (Rumcu), Birleşik Kıbrıs Partisi (Rumcu) var.
Bu yüzden, hükümetin din derslerini okullarda öğretilme kararı alması oldukça önemli ve güzel bir adımdır.

Daha ayrıntılı bilgi için bakabilirsiniz:
http://www.guncelmeydan.com/pano/el-atina-binen-cabuk-dusmez-mi-t22095.html
http://www.volkangazetesi.net/koseyazisi2.asp?id=25109&image.x=46&image.y=4
...
Kullanıcı küçük betizi
KutluTürk
Üye
Üye

İletigönderen KutluTürk » Cmt Eyl 05, 2009 18:22

ATATÜRK, DİN VE DENKTAŞ

Günlerdir bir din eğitimi tartışmasıdır gidiyor. Bu konudaki fikirlerimi daha önce bu köşe açıkça beyan etmiştim. Ancak tartışmaların ardı arkası kesilmeyince bir kez daha yazmak gereğini hissettim….
Geçen gün Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaşın da okullarda verilen din eğitimi konusunda Milli Eğitim Bakanına yaptığı ziyaret oldukça önemliydi. Denktaşın Atatürk, Din ve Laiklik üzerine yazdığı kitap, aslında bu günlerde tam da okunması gereken bir eser niteliğinde. İşte Denktaşın 1989da kaleme aldığı "Atatürk, Din ve Laiklik" kitabından sizin için seçtiğim bazı bölümleri ve yazının son bölümde Atatürkün söyledikleri…
"Atatürk, Din ve Laiklik adını verdiğim kitabı 1989da yazıp yayınlamak ihtiyacını bir idareci olarak, gençler arasında yaptığım tespitlerden sonra duymuştum. Öğretmen okulundan mezun olan gençlerimiz arasında Fatiha süresini bilmeyen gençler vardı. Bunlar ne Kuran-ı Kerimi ne de Atatürkün nutkunu okumuşlardı…
Bizim dinimiz evrensel bir dindir; Katoliklik, Ortodoksluk gibi şekli değildir; kalbidir, doğduğu yere ve tarihe saplanıp kalmış değildir, Allahın verdiği akıl gücü ile gelişen, ilerleyen, değişen bir dünyada bilgiyi, ilerlemeyi, gelişmeyi benimseyen bir dindir. Kuranı Kerimde ne varsa, esası değişmeden, bugünün şartlarına uyar ve bu nedenle evrensel ve son din olan bir niteliği vardır. Dinimize giysi giydirmek dine saygı değildir, dinimizin evrensel bir din olduğunu, kadının başına, saçına, giysisine bakarak dindar olduğuna karar verilemeyeceğini, aksi taktirde ayni giysiyi giymeyenlerin dinsiz olduğu sonucuna varılacağını; bunun çok yanlış olduğunu söyledim…Atatürkün yolu aziz Anavatanı yüceltecek yegâne yol olduğuna göre, gençlerimizi bu yoldan başka yollara çekmek için Atatürkü dinsiz, laikliği de dinsizlik ilan eden bu çevrelerin oyunlarını bozmak ve Atatürkün hiçbir zaman güzel dinimiz hakkında tek bir kötü söz söylemediğini, tam tersi, dinimizi övdüğünü gençlerimize duyurmak, laikliği anlatmak ATATÜRKÇÜYÜM
diyen herkese düşer…
Laikliği korumak hepimizin görevidir. Bunu yapabilmek için de Atatürkü çok iyi bilmek gerekir. Atatürkü ve dinimizi. Din ile devlet işlerinin ayrılması dini hor görmek değildir. Ve her dini olayın karşısında irtica geliyor diye hayıflanan Atatürkçülerin (!) irticanın din olmadığını, dinin kötüye kullanılışı olduğu, temiz dinimizi öven Atatürkün, dini istismar eden bu din cahilleri ile uğraştığını bildiklerini sanmıyorum…"
Rauf Denktaş…
"Bizim dinimiz en akla uygun ve en doğal bir dindir. Ve ancak bundan dolayı son din olmuştur. Bir dinin doğal olması için akla, fenne, bilime ve mantığa uyması gerekir. Bizim dinimiz bunlara tam olarak uygundur. İnsanoğlu elektriği buldu, Atomu parçaladı, Aya gidebildi fakat bir serçeyi, bir karıncayı yaratamadı. Niçin Çünkü yaratan Yüce Allahtır. Gündüzü, geceyi, Ayı, GÜNEŞi, yıldızları yaratan odur. Yağmuru yağdıran, mevsimleri değiştiren Odur. O her yerde vardır.
Her şeyi görendir, bilendir. Bir ananın be babanın sevdiği çocuklarının haylazlıklarını affettiği gibi o da hayata düşen ve bağışlamak isteyen insanları bağışlar; onlara doğru yolda kalmaları, yücelmeleri, için yardım eder. Allah, sıkıntı içinde bulunan, zorluklarla karşılaşan kullarının dualarını işitir ve onlara yardım elini uzatır. O bağışlayıcıdır, esirgeyendir, koruyucudur, nur ve rahmet doludur. İnsan oğlunun Allahtan başka kulluk edeceği bir ilah, başka bir Allah yoktur. O eşsizdir. O doğmamış ve doğurmamıştır. O yüce yaratandır. Tektir."-
Mustafa Kemal Atatürk…

06.08.2009
Alihan PEHLİVAN
http://www.volkangazetesi.net/koseyazisi2.asp?id=25152
...
Kullanıcı küçük betizi
KutluTürk
Üye