"Kıbrıs’ta esir düştüm Yunanistan dönüş paramı bile ödemedi"

Kıbrıs Meselesi

"Kıbrıs’ta esir düştüm Yunanistan dönüş paramı bile ödemedi"

İletigönderen KutluTürk » Cmt Eyl 05, 2009 16:43

"Kıbrıs’ta esir düştüm Yunanistan dönüş paramı bile ödemedi"

Türkiye’nin 1974’de yaptığı Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan bir gün önce adaya sevkedilen, savaşta esir düşen ve 14 ay 22 gün hapis yatan Yunan askeri Lambros Plitsis, 35 yıl gizlediği bir sırrı açıkladı.

Plitsis, Etnos Gazetesi’ne verdiği demeçte “Savaş esiriydim. Yaklaşık 15 ay Küçükkaymaklı’da (KKTC’de) hapis yattım. Serbest bırakıldığımda Yunanistan dönüş için bilet paramı bile ödemedi” dedi.

Asker kaçağı sayıldı

Serbest kaldıktan sonra ülkesine döndüğünde geri kalan 3 aylık askerliğini yapmadığı için “asker kaçağı” olarak askeri mahkemeye sevkedildiğini de belirten Plitsis, mahkemede beraat ettiğini söyledi.

“Yunanistan hiçbir zaman Kıbrıs’ta savaştığımı ve esir düştüğümü resmen kabul etmedi” diyen Plitsis, “Kıbrıslı Rumlar o dönemde bizi adada istemiyorlar, cuntacı sayıyorlardı. Kıbrıs’ta Türk müdahalesinden bizi suçlu tutuyorlardı. Oysa biz askerler sadece verilen emirleri yerine getiriyorduk” ifadesini kullandı.

Deli numarası yapmış

Halen Yunanistan’ın Larisa şehrinde yaşayan 3 çocuk babası Plitsis, Türk askerlerine esir düştükten sonra firar etmek için, topsuz olduğu halde futbol oynuyormuş gibi davranarak çeşitli “deli numaraları” yaptığını, bir çatal kullanıp hücresinden kaçtığını ancak tekrar yakalandığını belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/strateji/12289496.asp?gid=200
...
“ Kalleşlik meydanı tutmuş neyleyim
Tanıyıp bilmem kime şikayet eyleyelim
Bizim çektiğimiz adamlığın bedeli
Yolumuz diken olsa da biz gül derleyelim ”
Kullanıcı küçük betizi
KutluTürk
Üye
Üye
 
İletiler: 17
Kayıt: Prş Eyl 03, 2009 23:39
Konum: K.K.T.C.

Şu dizine dön: Kıbrıs Mücadelesi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x