Pentagon’un Gizli Ordusu - 4 / Erol BİLBİLİK

Pentagon’un Gizli Ordusu - 4 / Erol BİLBİLİK

İletigönderen bezgin » Pzt Mar 05, 2012 19:42

Pentagon’un Gizli Ordusu - 4

3 - Caspian Guard - Hazar Birliği:

ABD Savunma Bakanı Rusfeld, Nisan 2005’in ikinci haftasında Irak’a, oradan da Afganistan’a geçerken, üç saatliğine Azerbaycan’a uğradı. Burada Azerbaycan Savunma Bakanı General Safar Abiyev ile Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattının güvenliğini konuştu. Bu hattın güvenliği, “Caspian Guard - Hazar Birliği” olarak adlandırılan ve Azerbaycan’da konuşlandırılmış olan bir özel ABD kuvveti tarafından sağlanmaktaydı.

Görünürde görevi Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının güvenliğini sağlamak olan bu kuvvet, Azerbaycan’a konuşlandırılmıştı. Fakat aynı zamanda ABD’nin, terörizmle savaş birliği ve Kafkasya’da, acil durumlarda kullanılabilecek bir “Hızlı İntikal Birliği” idi. ABD bu birlik için ilk elde100 milyon dolar ayırmıştı.

Nitekim Rumsfeld, bu birliğe Azerbaycan’da özel bir görev verdi. Birliğin operasyon için harekete geçmesi Rusya’nın tepkisi ile karşılaştı. Operasyon durduruldu. Fakat birlik Azerbaycan’daki Amerikan üssünde kalmaya devam etti.

4 - SOCOM - Amerikan Ordusu Özel Operasyonlar KomutanlığıCumhuriyet’ten Zuhal Kalkandelen, Nation Enstitüsü’nden araştırmacı yazar Nick Turse’nin yeni yayınlanan “ 120 Ülkede Gizli Savaş ” başlıklı yazısına dikkat çekerek şu satırları aktarmıştır:

“ Amerikan Ordusunun içinde yer alan gizli bir kuvvet, Amerikan halkının bilgisi dışında, yabancı ülkelerde operasyonlar yapıyor. Bu yeni ve seçkin Pentagon gücünün büyüklüğü ve kapsamı şu ana kadar hiç bir şekilde açıklanmayan bir küresel savaşı yürütüyor.”


Turse; Bu güne kadar Amerika’nın açıkça askeri operasyonlar yaptığı Irak ve Afganistan gibi ülkelerin yanında, Yemen ve Somali’de askeri güç bulundurduğunu belirtiyor. Ancak 2011 yılı itibarıyla ABD ordusunun dünyanın ne kadarına yayıldığı tam olarak açıklanamıyor. Turse; geçen yıl bu sayının 75 olarak medyada yer aldığını, oysa bu sayının 2011 yılı sonuna kadar 120 ye ulaşacağını yazdı. Bu bilgiyi dayandırdığı kaynak ise, Amerikan Ordusu Özel Operasyonlar Komutanlığı’ndan (SOCOM) Albay Tim Nye.

Tim Nye, “Elbette operasyon yürüttüğümüzü tam olarak açıklayamayacağımız yerler de var. Bunları söylemek bizim için avantajlı olmayabilir. Operasyon yürüttüğümüz ülkeler iç sebepler ya da bölgesel nedenlerle bunun bilinmesini istemiyor.” diyerek özel kuvvetlerin tam olarak hangi ülkelerde yer aldığını açıklamıyor.


Turse, Dünya nüfusunun %60’ını kapsayan bir bölgede ki ABD askeri gücünün varlığı, Pentagon’da iktidarı elinde tutanların, dünyanın dört bir yanında gizli savaşlar yürüttükleri anlamına geldiğini belirtiyor.

SOCOM, özel operasyonlar adı altında, önemli kişilere suikast düzenleme, daha düşük profilli hedeflerin öldürülmesi, adam kaçırma, kont-gerilla baskınları, yabancı güçlerle ortak hareket ve eğitim gibi çeşitli gizli faaliyetler yapıyor. Bunların %85’i Büyük Ortadoğu Projesi kapsamındaki 20 ülkede gerçekleştiriliyor.


1980 yılında İran’daki Amerikalı rehinelerin kurtarılamaması üzerine, 1987 yılında kurulan SOCOM, bu gün artık kendi özel bütçesi olan her türlü olanağa sahip bir güç.

1990’larda 37.000 personeli varken, bu gün sayıları 60 bine ulaştı. 2,3 milyar dolarlık bütçeleri, 11 Eylül 2001 sonrasında neredeyse 3 katına çıkarak 6.3 milyar dolara ulaştı.”


Erol BİLBİLİK, 23.11.2011
Güncel Meydan
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 1394
Kayıt: Prş Eki 30, 2008 1:35

Şu dizine dön: Erol BİLBİLİK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x