Amerika'nın Gizli Tarihi

Belgeseller buraya

Amerika'nın Gizli Tarihi

İletigönderen Başkomutan » Çrş Şub 11, 2015 6:09

Amerika'nın Gizli Tarihi


İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI

Oliver Stone’un yönettiği ve İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkan Amerikan İmparatorluğu’na yeni bir bakış sunan on bölümün ilki Roosevelt ve Stalin’e odaklanıyor.Amerikalı Henry Wallace gibi ismi duyulmadık kahramanları ve Sovyetler’in nasıl şeytanlaştırıldığını keşfediyoruz.


www.dailymotion.com Video from : www.dailymotion.comROOSEVELT, TRUMAN VE WALLACE

İkinci bölüm Roosevelt’in başkanlıktaki dördüncü döneminde, başkan yardımcı olarak Henry Wallace’ın yerine geçen Harry Truman’ın yarattığı tarihsel çalkantıya odaklanıyor. Liderlikteki bu önemli değişim, ABD’nin imparatorluğa doğru gidişini hızlandırdı.

Roosevelt, Stalin ve Churchill arasındaki ilişkiler, savaş sonrası Avrupa’nın Yalta Konferansı’yla bölüşülmesinin ayrılmaz bir parçasıydı. Bu bölüm ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki ilişkileri derinlemesine bir incelemeye tabi tutarak Soğuk Savaş’ın başlangıcını aktarıyor.


www.dailymotion.com Video from : www.dailymotion.comATOM BOMBASI

Üçüncü bölümde Birleşik Devletler’in Japonya’ya atom bombası atmasının arkasındaki stratejiler ve savaşın ortaya çıkardığı yeni mitoloji araştırılıyor. Bombalamanın Sovyetler üzerindeki etkisi büyük oldu ve müttefiklere duyulan güvensizlik hızla arttı. Bu bölümde gezegen üzerindeki hayatı sona erdirebilecek bir sürecin başlangıcının doğurduğu sonuçlar inceleniyor.


www.dailymotion.com Video from : www.dailymotion.comSOĞUK SAVAŞ: TRUMAN, WALLACE, STALIN, CHURCHILL VE ATOM BOMBASI

Denklem değişir: Soğuk Savaş’ın doğuşunun ay ay incelenişi; üstelik bu süreci kimin başlattığı da tamamen net değil. Bu bölüm Churchill’in Demir Perde konuşmasını, Yunanistan’daki iç savaşı ve Joseph McCarthy’nin yükselişine neden olan Komünizm Korkusu’nu, Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi’ni ve FBI’ı ele alıyorwww.dailymotion.com Video from : www.dailymotion.com

50’ler: EISENHOWER, ATOM BOMBASI VE ÜÇÜNCÜ DÜNYA

Eisenhower ve John Foster Dulles Truman’ın yerini alır. Stalin ölür fakat Sovyetler Birliği’yle ilişkiler daha da kötüye gider. Bu bölümde hidrojen bombası, nükleer imha doktrini, Kore Savaşı ve Birleşik Devletler’in yeniden silahlanması inceleniyor. McCarthycilikle birlikte Birleşik Devletler’in Üçüncü Dünya’ya karşı yürüttüğü siyasetin gaddarlığı da artar. Eisenhower oyunu değiştiren bir güç olarak yükselir


www.dailymotion.com Video from : www.dailymotion.com

JFK: UÇURUMUN KENARINA DOĞRU

Başlangıçta bir Soğuk Savaş dönemi savaşçısı olan Kennedy, endişe verici Küba Füze Krizi’nin kolaylaştırdığı önemli bir dönüşüm geçirdi. Kennedy ve Kuruşçev, Soğuk Savaş’ı bitirecek bir yola girdi ancak bu süreç trajik bir suikast nedeniyle kısa sürdü.www.dailymotion.com Video from : www.dailymotion.com


JOHNSON, NIXON VE VİETNAM: TALİHİN DÖNÜŞÜ

Johnson ve Nixon’ın ihanetleri ortaya çıkar. Vietnam kibirli ve tehlikeli bir imparatorluk bağlamında değerlendirilir. Birleşik Devletler Brezilya, Endonezya, Şili ve daha başkalarına saldırarak ortalığı kan gölüne çevirir ve popüler reform hükümetlerini alaşağı eder. ABD, sivil isyanlarla boğuşur


www.dailymotion.com Video from : www.dailymotion.com


REAGAN, GORBACHEV VE ÜÇÜNCÜ DÜNYA: SAĞIN YÜKSELİŞİ

Carter ve Brzezinski, Ronald Reagan’ın askeri harcamalar, askeri müdahaleler, ölüm mangalarına ve diktatörlere verilen destekler, sağ kanat düşünce kuruluşlarının ve medya kurumlarının yükselişi ve ülkede ‘New Deal’a saldırıyla özdeşleşen, hem yurt içinde hem de yurt dışında gerçekleşen sağ kanat devriminin yolunu açarlar. Reagan öngörülü Sovyet lideri Mihail Gorbaçov’la nükleer silahsızlanma konusunda neredeyse uzlaşmaya vararak hem dostlarını hem de düşmanlarını şaşırtır.


www.dailymotion.com Video from : www.dailymotion.com


BUSH VE CLINTON: AMERİKANIN ÜSTÜNLÜĞÜ SİYASETİ – YENİ DÜNYA DÜZENİ

Sovyet İmparatorluğu çöker fakat yeni-muhafazakâr gündem Sovyetlerin yerine yeni düşmanlar koyarak zafere ulaşır. NATO Rusya sınırlarına kadar genişlerken ABD’nin danışmanları Rus ekonomisinin çöküşüne yardımcı olur. 9/11 ülkeyi daha da ekstrem bir rotaya sokar.


www.dailymotion.com Video from : www.dailymotion.com

BUSH VE OBAMA: AMERİKAN ÜSTÜNLÜĞÜ SİYASETİ – YENİ DÜNYA DÜZENİ

George W.Bush ülkeyi bir savaş rotasına sokar; belirsiz bir hapis ve kontrolsüz bir gözetleme ortamı yaratır. Irak ve Afganistan’ın işgali ülkeyi neredeyse ekonomik çöküşe sürükler. Barack Obama ciddi biçimde yara almış bir küresel güvenlik imparatorluğunu yönetir. Gelecek: Umutlar ve korkular.


www.dailymotion.com Video from : www.dailymotion.com
Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler!

Eğer bir milletin kurtarıcıya gereksinimi yoksa artık millet olmuştur
Sakın kurtarıcı bekleme‚ yoksa sana karşı olan vazifemi yapamadım sayarım

Türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır

Beni hatırlayınız
Kullanıcı küçük betizi
Başkomutan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 2297
Kayıt: Pzt Eki 12, 2009 23:24

Şu dizine dön: Belgesel Filmler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x