"Küçük Adamlara Büyük Oyunlar" / Banu AVAR

Banu AVAR haftalık yazıları ile yaşanan gelişmelere, gündeme ışık tutuyor.

"Küçük Adamlara Büyük Oyunlar" / Banu AVAR

İletigönderen Güncel Meydan » Cum Şub 08, 2013 23:09

"Küçük Adamlara Büyük Oyunlar"

Sanal hapı yutan çocuklar, bir ekranın önünde Hristiyan batı medeniyetinin yarattığı ‘idol’lerle hayata başlarlar.. Taze beyin hapı yutar ve kendini BenTen , Süpermen, Bakugan zannederek yaşar.. İç dünyasını ele geçiren karakterler, oluşmakta olan bir kimliği baskılar!

İşte sevgili kardeşim Ömür Kurt tüm örnekleriyle bilgisayar kahramanlarının akıttığı zehiri yazdı.. Tüm gençler, öğretmen ve aileler bu kitabı okumalı..


Emperyal güçlerin yarattığı, çocukluktan itibaren bizi ele geçiren sanal kahramanlara karşı nasıl bir kalkan oluşturabiliriz, KÜLTÜREL SOYKIRIM araçlarının en etkilisiyle nasıl başa çıkabiliriz, okumalı, farketmeli ve çözüm üretmeliyiz.

Ömür Kurt’un bu konuda Türkiye’de bir ilk olan araştırması, temel tehlikeyi olanca açıklığıyla ortaya koyuyor.. Hristiyan kültüründe temel olan ‘ İyiler ve Kötüler’ kavramlarıdır.. Asyatik toplumlarda , İslamda iyi kötü basitleştirmesi yoktur..

Sanal kahramanların bir kısmı İYİ bir kısmı KÖTÜ’dür.. Ve ne hikmetse kötü olan hep Batı karşıtları, doğulu, Müslüman, iyiler hep batılı Hristiyan emperyalizme aşkla bağlı olanlardır.

Artık ne Keloğlan ne Nasreddin Hoca ne Hacivat ne karagöz çocuklarımızın dağarcığında değildir.. Onlar Miki fare, Kayu, Süpermen etkisine çoktan girmiş, onsuz bir giysi bile düşünemez haldedir.

İlk eğitim sonrası, genç beyinler, ‘tek dünya düzeni’ için hazırlanmaya başlarlar.. Voltran adlı filmde kahraman, ‘evrenin koruyucusudur’! Galaksi Birliği’nde ‘barış’ı tesis eden ‘güç’tür...

Ninja kahramanları ABD'nin dünyanın merkezi olduğu işlenir. Tüm süper kahramanlar, Amerikan tiplidir ve kimsenin başa çıkamayacağı güce sahiptir.. Bu kusursuz bir beyin yıkama şeklidir..

Ve tiryaki edicidir. Bir kez çizgi filmler ve bilgisayar oyunlarına bulaşan çocuk ya da gençten etkiyi silmek mümkün değildir..

Ömür sadece çizgi film ve bilgisayar oyunlarından sözetmiyor, tv ekranlarından yayılan zehiri geniş bir örneklemeyle size aktarıyor. Bizi biz olmaktan çıkaran, robotlaştıran süreci akıcı bir dille anlatıyor. Ve en önemlisi çözümler öneriyor.

Bu teknolojik yıkıma karşı hepimizin uyanık olması, çareler bulması ve uygulaması had safhada önemli..

KÜÇÜK ADAMLARA BÜYÜK OYUNLAR tüm eğitim kurumlarında okutulmalı, aileler ve öğretmenler ve ana hedef gençler kitabı dikkatle incelemeli ve bu gibi çalışmalara hız verilmeli.. Bu ve benzer çalışmalar emperyalizme karşı söylenensoyut sözlerden çok daha etkili…

Eline sağlık Ömür Kurt kardeşim..


Banu AVAR, 8 Şubat 2013
banuavar@superonline.com
Kullanıcı küçük betizi
Güncel Meydan
Üye
Üye
 
İletiler: 584
Kayıt: Pzr Eki 12, 2008 23:12

Şu dizine dön: Banu AVAR

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x