Kültür / Sanat

Kültür / Sanat

İletigönderen Son İktidar » Cmt Haz 04, 2011 0:58

KÜLTÜR / SANAT
Son İktidar

Türkiye'de toplam bütçenin binde 5'i, 1 milyar 560 milyon TL kültür bakanlığına ayrılıyor.

Avrupa ülkelerinde kişi başı kültür harcaması 100 euro iken Türkiye'de devletin kişi başı kültür harcaması 10 euro.

Türkiye;

Kültür Bakanlığı bütçesi: 690 milyon euro
Devletin kişi başı kültür harcaması: 10 euro
Sahne sanatlarına ayrılan pay
Devlet Tiyatroları: 62 milyon euro
Opera Bale: 76 milyon euro

Almanya;

Doğrudan kültür harcamaları: 8.3 milyar euro
Devletin kişi başı kültür harcaması: 101 euro
Hükümetin kültür harcamaları içindeki payı: 14.6 (%)
Sahne sanatlarına ayrılan pay (tiyatro/müzik): 3 milyar euro

Fransa;

Doğrudan kültür harcamaları: 12 milyar euro
Devletin kişi başı kültür harcaması: 197 euro
Hükümetin kültür harcamaları içindeki payı: 51 (%)
Sahne sanatlarına ayrılan pay (tiyatro/müzik): 4.2 milyar euro

İtalya;

Doğrudan kültür harcamaları: 6.7 milyar euro
Devletin kişi başı kültür harcaması: 112 euro
Hükümetin kültür harcamaları içindeki payı: 26 (%)
Sahne sanatlarına ayrılan pay (tiyatro/müzik): 1 milyar euro

İspanya;

Doğrudan kültür harcamaları: 5.1 milyar euro
Devletin kişi başı kültür harcaması: 119 euro
Hükümetin kültür harcamaları içindeki payı: 15 (%)
Sahne sanatlarına ayrılan pay (tiyatro/müzik): 150 milyon euro

İngiltere;

Doğrudan kültür harcamaları: 8.8 milyar euro
Devletin kişi başı kültür harcaması: 143 euro
Hükümetin kültür harcamaları içindeki payı: 34 (%)
Sahne sanatlarına ayrılan pay (tiyatro/müzik): 416 milyon euro

Rusya;

Doğrudan kültür harcamaları: 4.4 milyar euro
Devletin kişi başı kültür harcaması: 30 euro
Hükümetin kültür harcamaları içindeki payı: 30 (%)
Sahne sanatlarına ayrılan pay (tiyatro/müzik): 200 milyon euro

Yunanistan;

Devletin kişi başı kültür harcaması: 32 euro
Sahne sanatlarına ayrılan pay (tiyatro/opera): 42 milyon euro

Türkiye'de türkçe tabela, marka ve tv program adları azınlıkta kaldı.
Tam olarak manası bile bilinmeyen ingilizce sözcükler ve cümleler günlük dile yerleşti.

Türkiye'de İngilizceyi orta ve ileri derecede bilen insan sayısının 500.000 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Japonya'da toplumun %14, Amerika'da %12, İngiltere ve Fransa'da %21'i düzenli kitap okurken Türkiye'de bu oran on binde 1

Bir Japon yılda ortalama 25, bir İsviçreli 10, bir Fransız 7, bir Türk ise 10 yılda 1 kitap okuyor!
Türkiye'de okuma alışkanlığına sahip 70.000 kişi bulunuyor

Kitap için bir Norveçli 137, Alman 122, Güney Koreli 39 $ ayırırken ve Dünya ortalaması 1,3 $ iken Türkiye'de bir kişi kitaba yılda ancak 0,45 $ harcıyor

İngiliz the Sun gazetesi Türkiye'deki gazetelerin toplam tirajı kadar satıyor

Türkiye'de gazete okuyucularının %85'i yalnızca spor ve magazin okuyor

Türkiye'de bir kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın; bir Norveçli 300, Amerikalı 210, İngiliz ve Japon 87 katını ayırıyor

Türkiye'de en çok basılan yerli kitaplar; Keloğlan masalları, Nasrettin Hoca fıkraları, Karadeniz fıkraları, cinsel içerikli kitaplar ve dini bilgiler içeren ilmihal kitapları

Türkiye'de en çok basılan yabancı kitaplar; La Fontaine'in fablları, Ezop masalları, Andersen masalları, Çocuk Kalbi ve cinsel konulu kitaplar

Günde ortalama 5 saat televizyon seyreden Türk halkı, kitap okumaya yılda 6 saat ayırıyor

2011 yılında Türkiye'de ilk defa basılmamış bir kitap bütün nüshalarıyla beraber toplatıldı,
kitabın yazarı gazeteci Ahmet Şık ve yayınevinin sahibi Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandı.

Kitabın toplatılması konusunu soran Avrupalı bir parlementere Recep Tayyip Erdoğan;
“Bombayı kullanmak suçtur ama bombanın hazırlanmasındaki malzemeleri kullanmak da suçtur. Diyelim ki bir yerde bombanın kullanılmasında ne varsa, fitilinden ta diğer maddelerine varıncaya kadar ne varsa bunun ihbarı gelmişse, güvenlik güçleri gidip bunları toplamaz mı, almaz mı? Çünkü bu da bir suç teşkil etmektedir. Gider onları alır."

Kasım 2006'da, 74 bin Sümer tableti üzerinde çalışmış olan 93 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ kanıtlanmış tarihsel bulgular yüzünden sanık sandalyesine oturtulup, yargılandı.

Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi tadilat yapılacak diye hiçbir şey yapılmayarak 2007 yılından bu yana çürümeye bırakıldı.
AKM'nin açık olması halinde opera, tiyatro, bale, senfoni, Türk müziği, sinema ve yabancı konukları da dahil olmak üzere yaklaşık 1.500 temsil yapılacaktı ve bu temsilleri yaklaşık 100 bin seyirci izleyecekti.
Sadece opera ve senfoninin rutubetten hasar gören enstrümanları milyonlarla ifade ediliyor.
AKM bünyesinde kurulan devlet tiyatroları tarihinin ilk ve tek birim tiyatro uygulamasının yapıldığı mekan Aziz Nesin Sahnesi de AKM ile aynı kaderi paylaşıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin 29 yıl 6 aylığına kiralandı.
İBB Akp Grup Başkan Vekili Ergün Turan, Muammer Karaca tiyatrosunun deprem riski var diye yıkılması hususunda;
“Binanın güvenli olmadığına dair raporlar var. Mevcut bina yerine aynı ölçekte yeni bir bina yapılacak. Bina kapsamına turizm fonksiyonu da eklendi. Otel olabilir, kültür tesisi olabilir. Tiyatro yer alabilir ama olmayabilir de. Tiyatronun eklenip eklenmeyeceği sonraki karar. Ama Muammer Karaca ismi aynı yerde olmasa da yaşatılmak zorunda”

İstanbul'da en eski ve simge olmuş tiyatrolardan sadece Ses Tiyatrosu kaldı.

2011 Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, 177 kere kapalı gişe oynayan tiyatro oyununda Sümeyye Erdoğan'ın tiyatro izlerken sakız çiğnemesine destek verip, bunu eleştiren oyuncu Tolga Tuncer'e;
"Densiz"
"Hiç kimse kendisini halktan üstün görmeyecek"
'Ama seyirciler karanlıkta oturuyor, sahne aydınlık bir tek; oyuncu da seyircilere bakmayıversin'
"Sanatçı seyirciye ağız burun işareti yapamaz. ülkem adına dehşetle karşılıyorum"

2011 Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, devlet tiyatrolarının kapatılması ve o paranın özel tiyatrolara verilmesi hakkında;
"Devlet hala bu kurumu taşımak zorunda mıdır? Bugünkü Türkiye'de devletin kadrolu sanatçısı olması gerekir mi?
Bunu bütünüyle özel kurumlara terk etsek harcadığımız cari gideri doğrudan sivil toplumun bu organizayonlarına mı versek? sanatın yoğunluğu bu şekilde artar.
Özel tiyatrolara yardım veriyoruz. cari giderlerden kurtulsak sivil toplumun faaliyetlerine destek versek daha faydalı olur.
Yılda 100 milyon tl cari masraflar var oysa 50 milyon tl'yi özel tiyatrolara dağıtsak her yer tiyatro sahnesi olur. Devletin sanata asıl desteği böyle olur"

İstanbul 2010 yılında bir alışveriş merkezine dönüştürülmesi planlanan Emek sinemasının yıkılmasını öngören proje açıklandı
Sinemaseverlerin "Emek Sinemasını Yaşatalım" başlıklı bir platform kurarak imza kampanyası başlatması üzerine mahkeme Mayıs 2010 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi.

1994 yılından bu yana estetik kaygı ile çekilen ve sinema sanatına katkıda bulunan filmleri izleyiciyle buluşturmayı amaç edinen Alkazar Sineması uzun süredir yaşadığı zorluklar nedeniyle 1 Mart 2010'da perdelerini kapattı.

Diva lakaplı Leyla Gencer 2008 yılında vasiyeti doğrultusunda külleri İstanbul Boğaz'ına atılınca, Vakit Gazetesi, " Türkiye çöplük mü" manşeti attı, Bugün gazetesi yazarı Nuh Gönültaş'ın 'niye kirletiyorsunuz suyumuzu' diyerek karşı çıktı.

İstanbul Tophane'de sanat galerisi sergi açılışında alkol alınıyor gerekçesiyle, davetliler toplanan 20 kişi tarafından saldırıya uğradı, 3 ayrı galeride maddi hasar meydana geldi.

Kars Belediyesi eski Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun yaptırdığı "insanlık anıtı" heykeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kenti ziyaretinde 'ucube' diye nitelendirildi.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay,

"Ucube heykel" tartışması üzerine;;
"Sanıyorum biraz haksız ve abartılı bir yorum oldu. Ben Kars gezisinde Başbakan ile birlikteydim, Başbakanın
ağzından hiç bir mekanda heykel sözü çıkmadı" ile Recep Tayyip Erdoğan’ın ucube lafı ile Kars'taki gecekonduları kastettiğini ileri sürdü.

Hüseyin Çelik
"Heykelin yapımı, sonradan Chp'ye geçen, dönemin Akp'li belediye başkanının döneminde başlamıştı. şu an sit alanı olduğu için yıkılmak istendiğini iddia ediyorsunuz. peki o zman sit alanı değil miydi?"sorusuna,
"Yav tamam da o zaman başlanmış ama sayın Başbakanımız gidip görmüş müydü o heykeli? Heykel bitmiş miydi o dönemde?"

Recep Tayyip Erdoğan’ın ucube lafını heykel için kullandığını belirtmesi üzerine;
"Basın üzerinden konuşmam, görüşümü Başbakan’a bizzat sunacağım "
"Yapmam gerekeni yaptım"

Bülent Arınç Ertuğrul Günay için;
"Allah kimseyi onun durumuna düşürmesin"

Ressam Bedri Baykam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Ucube" dediği Mehmet Aksoy’un Kars’taki "İnsanlık Anıtı"yla ilgili yürüyüş düzenlemek amacıyla yapılan toplantının ardından bıçaklı saldırıya uğradı.

Kars'taki "insanlık anıtı" heykelinin yıkımına başlandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 2010 yılı vergilendirme döneminde vergi rekortmeni sanatçılar;

1. Acun Ilıcalı, 2.819.388,49 TL
2. Seda Sayan, 2.192.769,08 TL
3. Cem Yılmaz, 1.984.806,83 TL
4. Şafak Sezer, 1.289.000 TL
5- Serdar Ortaç 1.153.000 TL

Atilla Koç – Kültür Bakanı
"Zaman zaman gözüm kayar, herkes uyuduğumu zanneder, siz de öyle sanmayın"

Gazetecilere;
"Beni çekmeye devam ederseniz ben de uyurum"

''Ben tabiatım icabı kötü söz söylemem ama milletvekili olmadan önce çok küfür ederdim.'

"Uyursam beni eşim uyaracak"

"Bizdeki Yunan eserlerini batı ülkelerine verelim, onlarda bize İslam eserlerini versinler"

"Ben şimdiki Türk sinemasına edepsiz demek istemiyorum; ama eski Türk sineması daha edepliydi."

Kutsal sayılan Sakal-ı Şerif''i ayağına getirtmesine yönelik soruya
‘Bürokrat yanlış anlamış, sakalı buraya getirdi... ama ben tarihe geçtim...’

Kastamonu da yaşayan Azeri seramik ve minyatür sanatçısı Adalet Bayramoğlu'nun sergisini gezerken sergide Bakan Koç ile üç bayanın resminin bulunduğu seramik üzerine Bakan Koç'un eşi;

"Niye ben yokum, bu kadınlar kim?" diye sorması üzerine;
"Sen minyatür müsün senin ne işin var orda"
"Turşu nihayetinde yenmek içindir"

"Dangoz"

"Büyük sevaplar için büyük günahlar gerekir" sözünün açıklamasını yaparken;
"Önce büyük bir günah işleyip büyük bir tövbe etmek gerek ki büyük sevaplar işleyelim" mantığıyla yapan

"Hasankeyf'te kültürel varlığımız yok"

"Bazı sanatçılar sahnede değil evinde ölmeli"

Kendisinin efe olarak resmedildiği hediye yağlıboya tablo için;
"Efeler gülmez, kıvırtmaz ama gülen bir efe yapmışsın, güzel olmuş. Hem gözlük de var. Hiç gözlüklü efe olur mu?''

Ertuğrul Günay – Kültür Bakanı

Can'lı ana haber;
"Türk halkı kültürsüz"
"Nice yalanlar gördük. Ben bir yıl hatırlıyorum, Zeki Müren Türkiye'nin en büyük erkek sanatçısı, Bülent Ersoy en büyük kadın sanatçısı seçilmişti, böyle bir absürt, dramatik, toplumun aklının karıştırılmaya çalışıldığı dönemlerden geçtik"

"Başbakan demokratik açılım ile nobel alabilir"

Emek Sineması'nın yıkılmasını protesto edenler için;
"Kimi protesto ettiklerini sanırım kendileri de bilmiyorlardı”

"Chp kapatılsın vakıf olsun"

"Bugüne kadar hiçbir siyasetçi bu insanlar için iki damla gözyaşı dökmedi. onların yerine millet ağladı. Şimdi ise sayın Başbakan ağlıyor ki, milletimiz ağlamasın. artık milletimiz gülecek, onun yerine başbakanımız ağlayacak."

"Allianoi konusunda abartılı bir duyarlılık gelişti"

Bireysel özgürlüklerin mahalle adabıyla sınırlandırılabileceğini ifade etti.

Konya Beyşehir Eflatunpınar anıtının bakımsız olması nedeniyle oranın sorumlusunu
"Ben olsam bakan geliyor diye çevre düzeni yapardım"

"Herkes yaptığı işin saygınlığını koruyacak dikkati gösterecek. yani kimse sahnede sanat gösterisi yaparken fıkra yazarlığına soyunmasın"

1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması hakkında;
"Bir günü kutlamak için illa tatil olması gerekmiyor. Şimdiye kadar bunun için adım atılmamış. 1 mayıs bakanlar kurulu kararı ile kutlanacak. Asıl önemli olan budur, bunun görülmesi lazım. Bir şeyden de memnun olun."

Ordu valisi kendisini il sınırında karşılamayınca basın önünde orada bulunan vali yardımcısına;
"Ne demek vali nerede bilemiyorum"

Kürşat Tüzmen;

Ankara'daki Tunus Filmleri Haftası'nın açılışında bir konuşma yaptı. Ancak açılış filmini izlememek bir yana, Tunus büyükelçisinin konuşmasını bile dinlemeden gitti.

Ayşe Arman'ın yaptığı röportajda kendisini "denizlerin farklı barbunyası" olarak tanımladı.

Erkan Mumcu – Kültür ve Turizm bakanı

Arkeologlara;
"Mezar hırsızları sizin mesleğin atası mı?"
Egemen Bağış

"Türkiye'de işkence gören aydın,sanatçı,yazar yok"

Ucube, içki yasağı ve "Muhteşem yüzyıl"a yapılan uyarı Avrupa Parlamentosu’nda konuşulunca;
"Pireyi deve yaptılar"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım:

Marmaray projesinde tarihi eserler bulunduktan sonra;
"1,5 yıl geç kaldık bile arkeologlar bizi daha fazla geciktirmesin"

Recep Tayyip Erdoğan;

"Benim zamanımda nice arkadaşım vardı. Çok okurlardı, hep 10 alırlardı. Şimdi sefilleri oynuyorlar."
Kullanıcı küçük betizi
Son İktidar
Üye
Üye

İletiler: 23

Şu dizine dön: Son İktidar - Ulusal ÖZDEMİR

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x