Kürtçe’yi Avrupa Dili de Yaptılar!

ARI, TESEV, Açık Toplum Vakfı, HYD, Genç Siviller, GTP, SODEV, Bianet, STGM, TÜSEV, MAZLUMDER, STEP, LGBTT, Barış ve Kardeşlik Forumu, Türk Demokrasi Vakfı, LDP, Küresel BAK vesaire...

Kürtçe’yi Avrupa Dili de Yaptılar!

İletigönderen Deli Haydar » Cum Haz 25, 2010 0:20

Resim

Kürtçe’yi Avrupa Dili de Yaptılar!
Yeniçağ Gazetesi / 24 Haziran 2010


Bu yıl İstanbul’da altıncısı toplanacak Avrupa Sosyal Forumu’nun tanıtım afişleri olay yarattı. 1-4 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek forum için hazırlanan ve toplu taşıma araçlarına asılan afişlerde "Avrupa Sosyal Forumu" yazısı Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca’nın yanı sıra Kürtçe olarak da yazıldı.

Organizasyonun bundan önce düzenlendiği ülkelerdeki uygulamanın aksine İstanbul’da düzenlenen forumun afişinde 5 dile yer verilmesi dikkat çekerken, Türkçe’den sonra Kürtçe’nin ikinci dil olarak yer alması büyük tepki gördü.

Sivil Toplum Örgütleri Kullanılıyor

"Afiş açılımı"nı değerlendiren Avukat Vural Ergül, düzenlenen forumun Avrupa Birliği ve "renkli devrim ithalatçısı" George Soros’un desteklediği Toplum Gönüllüleri Vakfı, Alman vakıfları Friedrich Naumann, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye temsilciliği benzeri yapılanmalar tarafından fonlandığını iddia etti.

ABD ve AB’nin Türkiye’yi bölmek istediğini kaydeden Ergül, “Bu hedefleri doğrultusunda gelinen noktada Türkiye’de Kürtçe’yi ikinci bir resmi dil haline getirmek istiyorlar. Bu noktada da 'demokratikleşme, ayrımcılığa karşı diyalog, savaş ve milliyetçilik, darbe karşıtlığı' gibi sloganlar adı altında sivil toplum örgütlerini kullanıyorlar” ifadelerini kullandı.

Flamanca Neden Yazılmamış!

Organizasyona ev sahipliği yapan diğer ülkelerde "ikinci dil" uygulamasının söz konusu olmadığını belirten Ergül, yapılan çifte standartla ilgili şöyle konuştu: “İlk ASF’nin yapıldığı İtalya’nın çeşitli bölgelerinde çeşitli diller konuşuluyor, ama tanıtım afişlerinde bu dillere yer verilmemiştir. Daha sohra yapılan Fransa, İngiltere, Yunanistan ve İsveç gibi ülkelerde de bir çok dil konuşulmakta. Niçin Flamanca, Katalanca gibi dilleri bu şekilde ön plana çıkarmıyorlar? Yunanistan’da Türkçe uluslararası anlaşmalarla azıınlık dili olarak tanınmış. Orada neden Türkçe kullanılmamış? Sormak lazım.” Toplu taşıma araçları ve birçok kamusal alanda bu afişlerin boy göstermesine de tepki gösteren Ergül, “Bu da AKP’nin yerel yönetimlerdeki Kürt açılımı olsa gerek” şeklinde konuştu.

Avrupa’ya Başka, Türkiye’ye Başka Tarife

İstanbul’da toplanacak forumun ana gündem maddesinin Filistin ve Kürt sorunu olduğunu hatırlatan avukat Vural Ergül, afişlerde Kürtçe’nin yer alıp, Türkiye’de de konuşulan Filistin’in resmi dili Arapça’nın yer almamasının da dikkat çekici olduğunu bildirdi. Afiş skandalının, enine boyuna düzünülmüş bir komplonun eseri olduğunu söyleyen Ergül, “Bu düpedüz bölücülük ve Kürtçeyi ikinci bir resmi dil olarak yerli-yabancı kamuoyunda benimsetmek gayretidir. Türkiye’de Arapça, Ermenice, Rumca’da konuşuluyor. Bunların hiç birisine yer verilmezken, yarı resmi ikinci dil olarak Kürtçe’ye yer verilmesinin amacı çok açık ortada. Bunlarda cesaretlerini hükümetten almakta. Avrupa’daki göçmenler dışında Kürtler sadece Türkiye’de yaşıyor. Katılımcı ülkeler arasında İran, Irak, Suriye yok. İngiltere, İtalya, İsveç, Yunanistan böyle bir şeye izin verir mi? Sosyal Forumu düzenleyenler oralarda yaşayan kendi halklarını ve dillerini neden yok sayıyor” şeklinde konuştu.

36 Dil Afişte Niye Yok!

Türkiye’de konuşulan dilleri dünya dilleri üzerine kapsamlı çalışmalara yer veren ethnologue.com’un Türkiye raporuna göre Türkiye’de Türkçe’yle birlikte 36 dil konuşuluyor. Bazıları şunlar: Abazaca, Abhazca, Adigece (Çerkesçe), Arapça, Arnavutça, Azerice, Boşnakça, Pomakça, Bulgarca, Çingene Dilleri (Domari ve Romani), Ermenice, Gagavuzca, Gürcüce, Kabartayca (Çerkesçe), Kazakça, Kırgızca, Kırım Türkçesi (Balkan Tatarcası), Kumukça, Kürtçe (Zazaca, Dimlice ve Kırmançi ile Kırmançi’nin lehçeleri sayılan Şikaki ve Herki), Ladino, Lazca, Osetçe (Digor lehçesi), Özbekçe, Rumca (Yunanca), Süryanice: (Turoyo ve Hertvince lehçeleri), Tatarca, Uygurca.


Salim Yavaşoğlu
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi
 
İletiler: 714
Kayıt: Çrş Eki 14, 2009 11:21

Şu dizine dön: Türkiye Ağı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x