Kusursuz (!) Enerji Planı - Bir Melanetin Anatomisi - Yurttaş Mazlum Çoruh - Çevirimiçi

Kusursuz (!) Enerji Planı - Bir Melanetin Anatomisi - Yurttaş Mazlum Çoruh - Çevirimiçi

İletigönderen Antiörümcek » Çrş Eyl 14, 2011 14:23

Bu kitabın çevirimiçi görüntülenebilen biçimidir. PDF biçiminde ne yazık ki elimde yok. Yazarla görüşüp edinmeye çalışacağım. http://kusursuzenerjiplani.com/#/anasayfa adresinden kitabı görüntüleyebilirsiniz.. Siteyi görüntüleyebilmeniz için ücretsiz bir yazılım olan Microsoft Silverlight'ı yüklemeniz gerekmektedir. Silverlight indirme ilişimi : http://www.microsoft.com/getsilverlight ... fault.aspx

Kitabın basılı haline ulaşmak isteyenler benimle bağlantı kurarak kitabı ve yazarın katıldığı 5 bölümlük Ekopolitik izlencesinin kayıtlarını ücretsiz edinebilirler.

Yazar ve kitapla ilgili bilgi veren bir köşe yazısı aşağıdadır:

(BAŞBAKANA MEKTUP..)
Üç gündür mazlum Çoruh’u ve yazdığı “Kusursuz Enerji(!) Planı kitabını” anlatmaya çalışıyorum.
1 Nisan 2010 tarihli gazetemizdeki köşemde yazdığım yazımda yazar, Mazlum Çoruh’un İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın danışmanı olarak yazmıştım. Aslında eski danışmanlarından yazacakken danışmanı olarak sehven yazdım. Bunun üzerine Yazar Mazlum Çoruh’tan açıklama geldi. Bu yanlışlık için hem yazar Mazlum Çoruh’tan hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı hemşerimiz Sayın Kadir Topbaş’tan özür diliyorum. Yazar, mazlum Çoruh’un konu ile ilgili açıklaması ise şöyle;

“Ben Sayın Başkan Kadir Topbaş’ın resmi danışmanıyım gibi hiçbir açıklamada bulunmadım. Bu tamamı ile yanlış anlaşılmadan ibaret bir durumdur. Ben Sayın Başkan’a bazı araştırmalarda fikri danışmanlık yaptım. Şu anda böyle herhangi bir danışmanlık görevim bulunmamaktadır. Şimdi ben kitabımla uğraşıyorum Bunu bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istiyorum” dedi…
Konumuza geri dönüyorum. Yazar, Mazlum Çoruh “Kusursuz Enerji (!)Planı” kitabında Çoruh Projelerinin Mühendislik hataları ile dolu olduğunu yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya koyduğunu açıklıyor.
Hedefinin yanlış, hatalı, art niyetli projeler olduğunu vurgulama derdinde. Yazar, bu kitabı ile kimseyi hedef almadığını söylüyor. İlk ve tek hedefinin Mühendislik felaketinin olduğunu belirtiyor. Kendi deyimi ile bu rezalet projelerin durdurulmasını istiyor. Çoruh Enerji Projeleri’nin Buradaki vahametini kitaptaki bilgilerle anlatmanın yetersiz kalacağını düşünerek önemli kişilere mektuplar yazmış. Cumhurbaşkanından, Başbakanına kadar birçok kişiye kurum amirine mektuplar yazmış. Bunları sizine zaman zaman paylaşacağım.
Bugün siz değerli okurlarımızla Yazar mazlum Çoruh’un Sayın Başbakana yazdığı mektubunu yayınlıyorum. İşte mazlum Çoruh’un Başbakana yazdığı mektubu;
Sayın Başbakanım,
2005 yılında helikopterde tanıdığınızı bildiğim değerli bir meslektaşımın size sunduğu kısa raporda imzası olan diğer mühendis benim. Hükümet olarak kararlaştırdığınız ve daha sonra kanunlaştırdığınız Yusufeli’nin yeni yerini haritaya işaretleyen kişiyim.
O raporda başlanmış işlerin, Borçka ve Deriner Barajlarının bitirilmesi, bu tesislerde elektrik üretim maliyet hesapların yeniden yapılması bu değerlendirme neticesinde diğer barajların yapılıp yapılmayacağına karar verilmesini önermiş idik. Daha sonraki aylarda, Yusufeli Kültür derneği’nin açmış olduğu Yusufeli Barajı Projesinin iptali davası derneğin iddiası doğrultusunda neticelendi.

Nedenini bir türlü bilemediğim bir anlayış ve kararla, mahkemenin iptal kararı, düzeltilmek üzere D.S.İ. ve Enerji Bakanlığı tarafından temyize gönderildi. Temyizde 2,5 yıllık yargılama sonucunda varılan, doğru olduğu yönündeki bu karar,’el kaldıranlar tarafından bozuldu.
Şimdi size sunup anlatmaya çalıştığım ÇORUH HAVZASI ENERJİ planının iç yüzü ile planın en vahşi, en acımasız, en akıl dışı projesi olan Yusufeli Barajı ve H.E.S nın yapımı önündeki akıl ve ahlak dışılığı, mühendislik onurunu ayaklar altına alan, ülkemizin geleceğini karartan engelleri, bir kere daha bilginize sunuyorum. Bu işlemi izninize müracaat etmeden, kendime düşen sorumluluktan kaçmadığımı göstermek için milletin önünde yapıyorum.
Sayın Başbakanım,
Daha önce de yardım isteyenler marifeti ile size ulaşamaya da çalıştım. Çoruh Nehri Enerji Planının uygulanmasındaki ısrarınızdan, yanıltılmış halinizin devam ettiğine inanmak durumunda kaldığım için, kendimi sizi tekrar bilgilendirmekle yükümlü görüyorum
.
40 yıllık iş hayatı serbest çalışarak geçirmiş bir mühendis olarak 3,5 yıllık çalışmalarımın sonunda vardığım neticeleri, milletimle paylaşmak üzere yazmış olduğum bu kitabı size gönderiyor ve diyorum ki;
Sayın Başbakanım;
Çoruh enerji planı yabancıların önerileri doğrultusunda yapılıp önümüze getirilmiştir. Bu plan asla bir elektrik üretme planı değildir.
Çoruh Enerji Planı diye sunulan bu plan:
Ülkemizi elektriğe kavuşturmama planıdır.
Ülkemizin borca batırılma planıdır.
Ülkemize diz çöktürme planıdır.
Ülkemizi edilgen etme planıdır.
Havzanın insandan boşaltılması planıdır.
Maden yağmasının önündeki engelleri kaldırma plandır.
Sayın Başbakanım, çok muhtemeldir ve ben inanıyorum ki; bu plan yıllardır yapılan ve Nato toplantısında subaylarımızın önüne pervasızca haritası konan BOP planının kuzey hattının teşkili içim coğrafyamızı parçalama planıdır.
Sayın Başbakanım, tarih ve talih isinin önünüze iki seçenek koymuştur. İki yolunuz ortaya çıkmıştır.
Bu planı uygulamaya devam etmeniz halinde;
Ülkemizi yıllarca elektriğe hasret bırakacaksınız. Altından kalkamayacağı bir borca batırmaya devam edeceksiniz. Bu plan ülkeyi en az 50 milyar dolar borca daha sokacak, yakın zamanda her türlü talebe boyun eğer, diz çökmüş hale getirecek ülkeyi elektrik adı altında refah değil, faiz yani borç kuzulayan fabrikaların sahibi edecek. Ayrıca havzayı boşaltıp büyük şehirlerdeki gettoları büyütecektir.

Bu planın uygulamasına devam ederseniz, uluslararası maden yağmasının önündeki olası engelleri ortadan kaldırıp, pek muhtemeldir ki BOP’sinin en büyük yardımcısı olacaksınız. Bunlar yetmeyecek; Bir havzada binlerce yılda meydana gelmiş, oluşmuş başta endemik kültür bitkileri, Yusufeli zeytini, Yusufeli pirinci, Yusufeli üzümünün diğer endemik bitlilerin ve birçok bitki ve hayvan türünün yok olmasına, yaşam sahalarının kaybolmasına sosyal ve fiziksel bütün kültürel varlıkların yok edilmesine sebep olacaksınız.

Yetmeyecek; tarihi eserlerin bir kısmının suların altında kalmasına, diğerlerinin ulaşımının imkânsız kılınmasına, gelişmekte olan turizmin yok olmasına, yeni turizm imkanlarının engellenmesine bölge insanın yerlerinden sökülüp süründürülmesine, kendi işinin, santralının sahibi olmasının engellenmesine, havzadaki değerlerin yok edilmesine havza insanının emrinden alınmasına yol açacaksınız.
Bunlarla beraber, yerli finans organizasyonlarının, yerli sanayinin gelişmesine engellemiş olacaksınız
Yetmeyecek Sayın Başbakanım, elektriğe kısa zamanda kavuşulmasına aynı gücün 3-5 senede 4,5 milyar dolarla kurulmasına mani olacaksınız.
Çok kıymetli Çoruh tipi tarım alanlarının yok edilmesine yol verecek, yeni Çoruh tipi tarım alanlarının kazanılmasına mani olacaksınız. Hiç bir zaman dolmayan barajlara çok zorlanmış iyimser bir yorumla, hesaplanmış hayali enerjiye kavuşmaya, akıl noksanlığının bilgisizliğin, aymazlığın eseri işlere imza atacaksınız.
Unutmayınız ki sayın başbakanım bu plan 40-60 yıl öncesinin rasatlarına göre planlandığı iddia edilen bir plandır. Küresel ısınma dolayısı ile yağış rejimleri değişmiş, yağış rejimlerine bağlı olarak akım rejimleri de değişmiştir. Özü, temeli değişmiş bir planın uygulanmasında ısrar eden akılların peşinden gitmiş olacaksınız.
Veya sayın başbakanım,
Başkalarının hazırladığı, en hafif’inden gafillerin bir anlık gafletinden yararlanarak, uygulamaya konulan bu planı tartışmaya açınız. Göreceksiniz… O zaman gerçek bir devlet adamı gibi.” Zararın neresinden dönülse kardır” diyecek ülkeyi büyük bir ekonomik, kültürel çevre ve siyasi felaketten aşağılanmaktan kurtarıp, milletin huzurunda bir kahraman gibi yaşayacaksınız. Tekrar ediyorum sayın başbakanım;
Sizi yanıltıyorlar.Sizin Partim zarar görebilir ama ülkem asla” sözünüzün arkasında olmadığınızı, sözünüzün eri olmadığınız imajını yaymaya çalışıyorlar..
Ben sizin, bu ülkenin ümidi olarak görüp arkanızdan gelmiş en yakın çalışma arkadaşlarınızdan birinin fikri çalışma arkadaşı olmakla mutluluk duyan biriyim. Eğer bu planı uygulamakta ısrar eder, karşı çıkanlara yafta asanların safında görünürseniz, büyük günaha gireceksiniz. Bilmenizi isterim ki ülkemizin elektriğe kavuşmasını en çok isteyen bizleriz. Onun için çözüm öneriyoruz ve onda ısrar ediyoruz. Elektriğin erkenden nasıl, ne şekilde kaça üretilebileceğini biliyor, ortaya koyuyoruz. Aksini iddia edenlerin gerekçelerini iyi inceleyiniz. İnceletiniz. Arkasındaki karanlığı göreceksiniz.
Durdurun sayın başbakanım bu ihanet projelerini!
Durdurun bu melanetleri. Kamuoyu önünde tartışmaya açın, vahametin boyutlarını milletle beraber sizde görmüş olacaksınız.
Bu işin sonu yoktur sayın başbakanım. Bu planın elektrik üretmekle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bu kitabı güvendiğiniz bir mühendise iktisatçıya, okutturmanız halinde büyük oyunu birçok yönü ile görmüş olacaksınız. Ben, sadece yurttaşlık görevimi yapmaya çalışıyorum
Yurttaş MAZLUM
Kullanıcı küçük betizi
Antiörümcek
Üye
Üye
 
İletiler: 27
Kayıt: Çrş Şub 03, 2010 9:55

Re: Kusursuz (!) Enerji Planı - Bir Melanetin Anatomisi - Yurttaş Mazlum Çoruh - Çevirimiçi

İletigönderen BHKBHKBHK » Cum Tem 13, 2012 23:58

pdf linkini yenileyebilirmisniz
Kullanıcı küçük betizi
BHKBHKBHK
Üye
Üye
 
İletiler: 5
Kayıt: Cum Haz 01, 2012 21:12

Re: Kusursuz (!) Enerji Planı - Bir Melanetin Anatomisi - Yurttaş Mazlum Çoruh - Çevirimiçi

İletigönderen onur ogul » Pzt Eki 15, 2012 17:01

bu kitaba hiçbiryerde ulaşamıyorum toplattılar galiba..nasıl ulaşabilirim yada indirme linki varsa söylemisin..
Kullanıcı küçük betizi
onur ogul
Üye
Üye
 
İletiler: 1
Kayıt: Prş Şub 10, 2011 0:12Şu dizine dön: E-Kitap

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x