Kutadgu Bilig - Yusuf Has Hacip

Kutadgu Bilig - Yusuf Has Hacip

İletigönderen Asena Bozkurt » Çrş Haz 24, 2009 21:35

[img]http://www.maariponline.org/uyghur/2009/hewer/06/kutatgu-bilik.jpg[/img]

KİTABIN ADI VE MÂNÂSI

Bu kitabın adını Kutadgu Bilig koydum; okuyanlara kut versin (baht ve mutluluk yolunu göstersin) diye.

Önce hükümdar Gündoğdu'dan bahsettim.Gündoğdu, doğru kanun ve töredir (adalet ve kanundur).Aydoldu ise kut'tur(baht ve mutluluktur).Sonra Öğdülmüs'ü anlattım; o, insanı yücelten aklın adıdır.Sonra Odgurmus'tan bahsettim.Ben onu akıbet olarak yorumladım.

Ey sevinç içinde ömür süren genç adam! Sözümü yabana atma, gönülden dinle.Gençlik azizdir, çabuk geçer; gayret et, doğruluk yolundan sapma, gençliği heder etme, ondan faydalanmasını bil.Gençlik kuvveti elinde iken ibadetle mesgul ol, sonra gençliğin hasretini çekersin.Bak, kimin yası kırkı geçerse gençliğe elveda eder.Benim yasım ise elliye ulastı.Kuzgun tüyü gibi kara olan basım, kuğu gibi ak oldu.Altmıs bana el uzatmıs, gel gel, diyor.Eğer ecel pususuna düsmezsem, altmısa gideceğim.

Ey kır saçlı, uyan, ölüme hazırlan! Bari bu kalan günlerini tövbe ve istiğfar ile geçir.Ey ebedi olan rabbim!Bu canlıları hep ölüm için yarattın; simdi senden diliyorum, beni biraz daha yasat, ömrümü uzat; sana sığınarak bu kitaba basladım, ey Rabbim, bunu tamamlamak için bana kuvvet ver! Ey dilim, durma! Yaratan ve beni kötülüklerden uzak tutana hamd ve sena et.O beni seçti ve yarattı; karanlıkta idim, aydınlattı; sapmıs idim yol gösterdi; gönlümü aydınlık ile, dilimi kelime-i sehadetle süsledi; gönül, göz, akıl, zeka ve bilgi verdi; dilimi açarak bana ifade kuvvetleri verdi.

Ey Rabbim, ben senin isyankâr bir kulunum, günâhım çoktur.Beni fazlın ve keremin ile bağısla; bütün müminlere mağfiret et!

Kutadgu Bilig || Yusuf Has Hacip || İndirmek için tıklayınız
En son Asena Bozkurt tarafından Cmt Oca 02, 2010 12:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.
Kullanıcı küçük betizi
Asena Bozkurt
Üye
Üye

İletiler: 34

Re: Kutadgu Bilig - Yusuf Has Hacip

İletigönderen doujan » Prş Kas 12, 2009 5:26

link ölü yenilemeniz mümkün mü eşsiz bir eser lütfen yardımcı olun . . .
Kullanıcı küçük betizi
doujan
Üye
Üye

İletiler: 1

İletigönderen solucan » Çrş Ara 16, 2009 14:24

EVET LİNK MALESEF ÖLÜ... bu link kelimesinin Türkçesi var mı arkadaşlar...
Hamuş... Yakışmaz sana söz söylemek... Ağyar ne der sonra? Haydi, çığlıklarında boz bütün sükûnetini... Haykır... Kimsesizliğini, garipliğini... Yanmışlığını söyle... Kanamışlığını..
Kullanıcı küçük betizi
solucan
Üye
Üye

İletiler: 4

İletigönderen kkulaoglu » Çrş Ara 16, 2009 17:34

Bağlantı diyebiliriz.
Kullanıcı küçük betizi
kkulaoglu
Üye
Üye