Kuzey Kutbu'nda savaş hazırlığı

İzlem (Strateji) - Bazen barışın, bazen de savaşın sanatı...

Kuzey Kutbu'nda savaş hazırlığı

İletigönderen Türk-Kan » Sal Haz 24, 2008 22:23

Kuzey Kutbu'nda savaş hazırlığı

Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerinden General Vladimir Şamanov, el değmemiş maden kaynaklarının bulunduğu Kuzey Kutbu'ndaki çıkarlarını korumak için gelecekteki olası savaşlara karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

Savunma Bakanlığı Savaş Eğitimi Bölümü Başkanı Şamanov, Rus Krasnaya Zvezda (Kızıl Yıldız) dergisine yaptığı açıklamada, "Birkaç ülkenin Rusya'nın Kuzey Kutbundaki yer altı zenginliklerine göz koyması üzerine, biz de anında Kuzey Kutbuna gönderilebilecek güçlerimize savaş eğitimi vermeye başladık" diye konuştu.

Amerikalıların Alaska'da 12 günlük geniş çaplı bir tatbikat düzenlediğini belirten Şamanov, "Bu geniş çaplı tatbikata 120 uçak ve birkaç savaş gemisi de katılmıştı. Rusya Kuzey Kutbu yakınlarında böylesi bir askeri güç şovunu görmemezlikten gelemez" dedi.

Şamanov, Savunma Bakanlığı'nın Leningrad, Sibirya ve Uzak Doğu bölgesindeki olası profesyonel çatışmaya katılacak askeri birliklerin savaş eğitimine yönelik yaklaşımını radikal şekilde değiştireceğini belirterek, "Yabancı ordular tarafından uygulanan yöntemin aynısı olan bilgisayar simülasyonlu yeni savaş modelleri üzerinde, bakanlığımız bünyesinde oluşturulan iki uzman grup çalışıyor. Savunma Bakanlığı'ndan, eski tatbikat alanlarındaki bir bölgede tamamen bilgisayarlarla donatılmış üst düzeyde bir eğitim merkezi oluşturmasını isteyebiliriz" ifadesini kullandı.


Rusya'ya ait 2 mini denizaltı, geçen yıl ağustos ayında 8 saatlik bir dalış sonunda Rusya'nın bölgesi olduğunu belirtmek amacıyla Kuzey Kutbu'nda denizin altına sembolik olarak Rus bayrağı dikmişti.

Rusya bölgenin kendisine ait olduğunu ilk olarak 2001 yılında iddia etmiş, ancak BM bu konuda Moskova'dan daha fazla delil sunmasını istemişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Donanmasının Kuzey Kutbu da dahil olmak üzere okyanuslardaki varlığını genişletme amacında olduğunu açıklamıştı.


Kaynak
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen Egeli » Çrş Haz 25, 2008 1:28

ABD ve Rusya,savaşmaz.

İki ülkeden birinin kaybetmesi,diğerinin gerileme sürecini başlatır.İki ülke her ne kadar birbirine düşman görünse de,dünya dengelerini kurma konusunda,bu dengeden(dengelerden)pay alma konusunda anlaşmalılar,müttefikler.
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye
 
İletiler: 1724
Kayıt: Cum Mar 09, 2007 17:40

İletigönderen tuba » Pzr Tem 13, 2008 0:41

Rusya, Kanada kararlılıklarını gösterdi...
Kutupta kaynak savaşı

Enerji kaynaklarındaki savaş artık Kuzey Kutbu'na yansımış durumda. Rusya bölgedeki ekonomik çıkarlarını korumak için gerekirse askeri yola başvuracağı mesajını verdi. Kanada ise aynı konuda çalışmalarını sürdürüyor.

Stratejistlerin yeni senaryoları çok değil 2015-2020'lerdeki olası kaynak savaşlarının yeni sahnesinin Kuzey Buz Denizi olacağını ve burada gerçekleşebilecek gerginlikleri ele alıyor. Buna göre Kuzey Kutbu'nun altında milyarlarca ton petrol ve doğalgaz rezervi bulunduğu ve gelecekte bugünün barış içinde yaşayan ülkelerinin bile söz konusu kaynaklar üzerinde hak iddia edip birbirleriyle gerginlikler yaşayabilecekleri söyleniyor. Kuzey Kutbu'nu çevreleyen Kanada, Rusya, Danimarka, Finlandiya, İsveç, İzlanda, Norveç ve ABD'nin bu kaynaklar üzerinde hak iddia etmek için şimdiden hukuksal zemin hazırladıkları ve hatta Kuzey Kutbu'ndaki askeri gerginliklere karşı ordularını eğittikleri biliniyor.

2 Ağustos 2007'de Rusların daha da ileri gidip "Mir -1" dalış kapsülü ile 4200 metre derinlikte Kuzey Kutbu altına Rus bayrağı dikmiş olmaları onların da gelecekteki kaynak gereksinimlerini garantilemek istediklerini gösteren bir örnek. Rusların Kuzey Kutbu'nda 1.2 milyon kilometre karelik bir alan üzerinde hak iddia etmeleri dünyada gelecekteki kaynak savaşlarının denizlerin altı için olacağını göstermesi açısından önemli ise de konu Türkiye için de özel bir önem arz ediyor. Çünkü Yunanlıların AB'yi arkalarına alarak Adalar Denizi'ne sahip çıkmak istemeleri, yine aynı şekilde Kıbrıslı Rumların ve Atina'nın Akdeniz'in çeşitli ve uluslararası kurallar gereği Türkiye'ye ait olması gereken bölgelerine sahip çıkacak oldubittileri ciddi ölçülerde arttırmaları geleceğimiz için hayati önem taşıyor. Bu noktada Adalar Denizi'ndeki bir kaya parçasının bile önemi ortadayken, Kıbrıs'ın önemi de çarpan etkisiyle ortaya çıkıyor. Çünkü BM'ye göre kıta sahanlığı ve kıyılardan uzanan iktisadi sınırlar ülkelere, bunların içindeki alandaki doğal ve deniz ürünleri gibi kaynakları işletme hakkı tanımakta. Kıyılardan 200 deniz mili olan kıta sahanlığının coğrafi nedenlerden dolayı bunun da ötesinde uzandığının kanıtlanması durumunda da açık denizlere doğru bu 200 milin 350 mile kadar uzanması talebinde bulunmak ülkelerin hakkı.

Petrol ve doğalgazın kıtlaşması, talebin ve bunun sonucunda fiyatların artması bugün denizlere kıyıları olan devletleri daha önce Afrika kıtasının paylaşıldığı Berlin Konferansı'ndan bu yana tekrar ve ikinci kez yeniden bir paylaşım sürecine getirmiş. Kuzey Kutbuna sınırdaş bütün ülkelerin bölgede birbirinin içine girecek şekildeki kıta sahanlığına sahip olmaları iktisadi kullanım alanlarının aidiyetinin belirlenmesinde ciddi sorunlara gebe.


DEĞİŞEN HARİTALAR

Dünyanın keşfedilmemiş petrol rezervlerinin yüzde 25'inin Kuzey Buz Denizi'nde bulunduğu söyleniyor. Bu miktar Ortadoğu rezervleri ile boy ölçüşemeyecek olsa bile ciddi ölçüde takviye unsuru ve bir süre daha fosil yakıt sağlaması açısından yararı olacağı açık. Bu rezervlerin önemli bölümünün Barents Denizi altında olması bunun da Rusya ile Norveç arasında sorun yaratacağının sinyallerini vermekte. Küresel ısınmadan en hızlı etkilenen bölgenin Kuzey Kutbu olması, eriyen buzdağlarının ve ülkelere ait karasal bağlantılı buzulların hatta adacıkların haritalarının değişecek olması gerçeği, bunların altındaki doğal rezervlerde hak iddia etme konusunu da karmaşık bir hale getirecek. Burada en somut örnek Kanada Kutup Bölgesi'ni Asya'ya bağlayan Kuzeybatı geçişinin artık buzkıran gemileri olmadan yılın hemen 12 ayında geçişe uygun hale gelmesi. Yine geçmişte Sibirya'nın kıyılarındaki Kuzey Denizi hemen hemen hiç geçişe uygun değilken şimdi yaklaşık bir ay süresince ulaşıma açık olması da haritaların değişimine örnek hususlardan. Geçmişte hava sıcaklığı Ocak ayında ortalama -15 derece olan Norveç'e ait bir kutup istasyonunun bu yıl 7 dereceyi görmesi kutupların iklimsel değişimini ve artık kullanıma açılabileceğini gösteriyor.

Kuzey Kutbu bölgesinde, Kanada, ABD, Rusya, Norveç, Danimarka, İsveç, İzlanda ve Finlandiya olmak üzere 8 ülkenin yaklaşık 4 milyon vatandaşının yaşıyor olması bu ülkeleri bu bölgede doğal kaynaklar üzerinde hak sahibi ederken küresel ısınma ile birlikte ortaya çıkan sorunları da gündeme getiriyor. Ülkeler, küresel ısınma ile Kuzey Kutbu'ndaki kaynaklara erişebilir duruma gelirken öte yandan değişebilecek haritalar, onları bir an önce kendi çıkarları doğrultusunda kıyılardaki ekonomik kullanım alanlarının belinlenmesi, sınırların tespiti ve denizaltı kaynakların keşfi ile ilgili çalışmalara zorluyor.

Rusya denizaltı çalışmalarına hız verirken Kanada 8 yeni silahlı buzkıran araştırma gemisi edineceğini açıkladı. Yine Kanada'nın Kutup Bölgesi'ndeki çalışmalarını geliştirmek, yer altı kaynaklarını tespit etmek ve işlemek için 5.3 milyar dolar harcama kararı aldığı söyleniyor. Yaklaşık 3 milyar dolar bedelindeki bu 8 silahlı geminin yanı sıra Kanada'nın Kuzey Denizi'ndeki eski madencilik şehri Nanisivik'de 100 milyon dolara bir derin deniz limanı inşa etme ve Resolute Körfezi'nde Kutup koşullarında harekâtlara hazırlanabilecek askerleri yetiştirmek amacıyla bir eğitim merkezi kurma kararı alması önemli gelişmeler. Çünkü Kanada yeni dış politika çizgisi olarak Kuzey kutbu ile ilgili bir bağımsızlık konseptini hedeflemiş görünüyor. Bu bağlamda da söz konusu bölgelerdeki ekonomik kaynakları "ya kullan ya kaybet" prensibine odaklanmış. Bu konuda Kanada, özellikle Rusya, Danimarka ve hatta ABD ile ilişkilerinde farklı yaklaşımlar gösterebilir.

Kanada'nın Kutup Bölgesi'ndeki artan askeri manevraları, geçmişten bu yana savunma harcamaları konusunda kendini zorlamayan ve ABD'nin savunma gücüne güvenen bu ülkenin bundan böyle ABD ile bile çıkar çatışmalarına girebileceği olasılığını gündeme getiriyor. Kanada'nın bu nedenle kendi savunma gücünü geliştireceği bunu özellikle Kutup bölgesine uygun şekilde yapacağı düşünülüyor. Hatta bu ülkenin yakın geçmişte Danimarka ile Hans Adası konusunda gerginlik yaşaması NATO üyesi ülkelerin giderek ekonomik çıkarlarına öncelik vereceklerini ve haklarını korumada sertlikten kaçınmayacaklarını da gösteriyor.

Batılı ülkelerin aralarındaki olası anlaşmazlıkları bilgi alışverişi ve karşılıklı görüşmelerle çözecekleri beklenirken konunun Rusya ile ortaya çıkabilecek boyutları farklı olasılıklar içerebilir. Küresel güç konumundan düşen ama yeniden toparlanma ve güçlenme belirtileri gösteren Rusya'nın ekonomik bölgeler üzerinde hak iddia etmedeki aceleciliği bu bağlamda farklı boyutlarda ortaya çıkma istidadı göstermekte. Rusların Kuzey Kutbu'nun altında denize bayrak dikmelerinin ötesinde, Rus General Vladimir Şamanov'un, Kutup Bölgesi için özel askeri birlikler yetiştirdiklerini ve bu bölgede denizaltıları ve bombardıman uçaklarını devriye görevine soktuklarını söylemesi; Rusya'nın askeri açıdan da olaya önem verdiğini ve gerekirse güç kullanmaktan kaçınmayacaklarını gösteriyor.

Rusların bombardıman uçaklarını Kuzey Kutbu'na göndermesine karşılık "Nanook Harekatı" adlı bir manevra ile Kanada'nın da iki savaş gemisi, bir denizaltı ve 600 kadar askerini bölgeye gönderip gövde gösterisi yapması, geleneksel barışçı bir ülke olan Kanada'nın bile Rusya'dan sonra Kuzey Kutbu'ndaki ikinci büyük ülke olmasından dolayı ekonomik haklarına sahip çıkma konusundaki kararlılığını gösteriyor.Ali KÜLEBİ - TUSAM Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi Başkanvekili
Kullanıcı küçük betizi
tuba
Üye
Üye
 
İletiler: 1113
Kayıt: Cmt Ara 29, 2007 21:09
Konum: Güneşin doğduğu yerden...

İletigönderen Kata » Pzr Tem 20, 2008 23:00

Egeli yazdı:ABD ve Rusya,savaşmaz.

İki ülkeden birinin kaybetmesi,diğerinin gerileme sürecini başlatır.İki ülke her ne kadar birbirine düşman görünse de,dünya dengelerini kurma konusunda,bu dengeden(dengelerden)pay alma konusunda anlaşmalılar,müttefikler.


Tamamen katiliyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Kata
Üye
Üye
 
İletiler: 23
Kayıt: Pzr Tem 20, 2008 22:55

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Mar 29, 2009 2:02

[quote="mukanorkan"][/quote]

Rusya’nın Kuzey Kutbu stratejisi

Rusya, Kuzey Buz Denizi’ndeki çıkarlarını korumak için özel bir askerî güç oluşturmayı planladıklarını açıkladı. ..

Moskova 2020 yılı itibarıyla petrol ve doğal gaz için ana kaynağının Kuzey Buz Denizi’ni olacağını belirtti. Milli Güvenlik Konseyi’nin internet sitesinde yayımlanan belgede, 2020 yılı itibarıyla petrol ve doğal gaz için ana kaynağın Kuzey Buz Denizi’ni olacağı belirtildi. Oluşturulacak askergücün de, bölgenin güvenliğini sağlayacağı ifade edildi. Moskova’nın Kuzey Buz Denizi stratejisini Eylül ayında onayladığı sanılıyor. Stratejinin, Kuzey Buz Denizi’nde hak iddia eden diğer ülkeleri endişelendirmesi bekleniyor.

Enerji firmaları, Kuzey Buz Denizi’nde şu anda ulaşılamayan alanlara iklim değişikliği sonucunda ulaşılabileceğini ve bu alanlarda da enerji kaynaklarının arama ve keşif çalışmalarının yürütülebileceğini tahmin ediyor.

2007 yılında Rusya’ya ait küçük bir denizaltı Kuzey Kutbu’nun dibindeki deniz yatağına ulaşmış, buraya bir Rus bayrağı dikmişti. Moskova, Kuzey Buz Denizi’nin Sibirya’nın kıta sahanlığının uzantısı olduğunu iddia ediyor.Ancak Kuzey Buz Denizi’ne kıyısı olan ABD, Kanada ve Norveç gibi ülkeler bölgede kendi çıkarlarını koruma niyetinde olduklarını söylüyorlar.

kaynak
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Mar 29, 2009 2:03

sessiz sedasız yazdı:varmı küresel ısınmaya karşı insanlığın galip geleceğini düşünen arkadaşlar ??? işe bak...adamlar eriyecek buzların altındaki petrol yataklarını sahipleniyor.ama küresel ısınmayı da buna fırsat biliyor ki 10 yıl sonrasında ki planlarını bu doğrutuda açıklıyor...
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56


Şu dizine dön: İzlem (Strateji)

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x