Mars’ta hayat olduğu kesinleşti !

Uzay hakkıdan bilgiler gelişmleri burdan takip edebilirsiniz

Mars’ta hayat olduğu kesinleşti !

İletigönderen sessiz sedasız » Cmt Kas 28, 2009 13:47

NASA, 13 bin yıl önce Mars’tan Dünya’ya düşen meteorda bakteri fosili buldu

Antartika'ya 13 bin yıl önce düşen bir meteor üzerinde yapılan incelemeler bilim dünyasında büyük heyecan yarattı. Meteor üzerindeki incelemelerini tamamlayan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) uzmanları, Mars’ta bakteri boyutlarında da olsa hayatın olduğuna inandıklarını açıkladı. Johnson Uzay Merkezi’nden yapılan açıklamada, bakterilerin bio-morf adı verilen dış yaşam bakterisi olduğu açıklandı.

Kızıl gezegende su da varmış

NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nden uzman David Mackay, meteor üzerinde yaptıkları incelemelerde, meteorun alt kısmında bulunan şekillerin bakteri fosilleri olduğuna ve bu bakterilerin hâlâ Mars’ta yaşadıklarına emin olduklarını söyledi. Uzmanlara göre ayrıca bu meteor Mars’ta bir zamanlar hayat için elverişli su kaynaklarının da göstergesi.. Mars’ın yüzeyine bir astroit çarpması sonucu kopan bir parça olduğuna inanılan bu meteor, 16 milyon yıl boyunca uzayda dolaştıktan sonra 13 bin yıl önce dünyaya düştü.

İlk açıklamayı Clinton yaptı

Aslında bu meteor 1996’da bulunduğunda Mars’ta eskiden yaşam olduğunu kanıtlayan fosiller olduğu iddiası hemen yayılmış, zamanın ABD Balkanı Bill Clinton da bu yönde bir basın açıklaması yapmıştı. Ancak daha sonra, meteorun Dünya’ya düşmesinden sonra geçen 13 bin yılda Dünya kaynaklı organizmaların meteorda fosilleştiği iddia edilmişti. Bakteri fosillerinin 3.5 milyar yaşında olabileceği söyleniyor. NASA, bulgularla ilgili resmî açıklamasını pazartesi günü yapacak.

Kaynak
Sen ne kadar bilirsen bil,Senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır.
Kullanıcı küçük betizi
sessiz sedasız
Üye
Üye
 
İletiler: 988
Kayıt: Cum Mar 28, 2008 1:55
Konum: istanbul

Re: Mars’ta hayat olduğu kesinleşti !

İletigönderen derinnacar » Prş Kas 29, 2018 16:12

Olabilecek iş. O kadar yaşama en elverişli gezegense vardır bir şeyler elbet :D
Kullanıcı küçük betizi
derinnacar
Üye
Üye
 
İletiler: 59
Kayıt: Pzt Tem 25, 2016 14:03
Konum: Ankara


Şu dizine dön: Uzay

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x