Mehmet Akif'ten Yine Çok Hoş Bir Şiir

Görümsetmeler (klipler) burada

Mehmet Akif'ten Yine Çok Hoş Bir Şiir

İletigönderen drJecco » Pzr Oca 27, 2008 13:45

Metinden Takip Etmek İsteyenler İçin;

"Nizâr evlâdı: Yetişin ey Nizâr oğulları! Yemenliler de:
Yetişin ey Kahtan oğulları! dedi mi, hemen tepelerine felâket iner;hemen Allah´ın nusreti üzerlerinden kalkar; hepsine birdende kılıç musallat olur."

Üç beyinsiz kafanın derdine, üç milyon halk
Bak nasıl doğranıyor? Kalk, baba, kabrinden kalk!

Diriler koşmadı imdâdına, sen bâri yetiş...
Arnavutluk yanıyor... Hem bu sefer pek müdhiş!

Tek kıvılcım kabarıp öyle cehennem kustu:
Ki hemen kol kol olup sardı bütün bir yurdu.

O ne yangın ki: Ocak kalmadı söndürmediği!
O ne tûfan ki: Yakıp yıktı bütün vâdîyi!

Âşinâ çehre arandım... O, meğer, hiç yokmuş...
Yalınız bir kuru çöl var ki, ne sorsan: Hâmûş!

Âşinâ çehre de yok hiçbirinin yâdı da yok;
Yakılan bunca hayâtın, hani, ecsâdı da yok!

Yoklasan külleri, altından, emînim, ancak
Kömür olmuş iki üç parça kemiktir çıkacak!

Baba! En sevgili annen, o senin öz vatanın
Olacak mıydı fedâ hırsına üç kaltabanın?

Dedemin sürdüğü, can ektiği toprak gitti...
Öyle bir gitti ki hem: Bir daha gelmez ebedî!

Ne olurdun bunu kalkıp da göreydin acaba?
"Meşhed"in beynine haç saplanacak mıydı baba!

Ne felâket: Dönüversin de mesâcid ahıra,
Hırvat´ın askeri tepsin çıkıp üstünde hora!

Bâri bir hâtıra kalsaydı şu toprakta diri...
Yer yarılmış, yere geçmiş, şühedâ türbeleri!

Nerde olsam çıkıyor karşıma bir kanlı ova...
Sen misin, yoksa hayâlin mi? Vefâsız Kosova!

Hani binlerce mefâhirdi senin her adımın?
Hani sînende yarıp geçtiği yol "Yıldırım "ın?

Hani asker? Hani kalbinde yatan Şâh-ı Şehîd?
Ah o kurbân-ı zafer nerde bugün? Nerde o iyi?

Söyle, Meşhed, öpeyim secde edip toprağını;
Yok mudur sende Murâd´ın iki üç damla kanı?

Âh Meşhed! O ne? Sâhandaki meyhâne midir?
Kandilin, görmüyorum, nerde? Şu peymâne midir?

Ya harîminde yatan ,şapkalı sarhoşlar kim?
Yoksa yanlış mı? Hayır, söyleme, bildim... Bildim!

Basacak mıydı, fakat, göğsüne Sırb´ın çarığı?
Serilip yerlere binlerce şehîdin sarığı,

Silecek miydi en alçak neferin çizmesini?
Dürtecek miydi geçen, leş gibi her lîmesini?

Ya şu üç parçalı bayrak dikilirken tepene,
Niye indirmedi, kim çıktı bu halkın önüne?

Hani, milletlere meydan okuyan kavm-i necîb?
Görmedim bir kişi, tek bir kişi meydanda...Garîb!

Hani, haysiyyetinin gölgesi çiğnense eğer;
-Olmadan üç kişinin, beş kişinin, hûnu heder-

Kahraman gayzı yatışmaz, kanı coşkun efrâd?
İşte haysiyyet-i kavmiyye muhakkar, berbâd!

Hani "Nâ-mahreme ben söyliyemem kızlarımın,
Karımın ismini... Hem öldürürüm, sorma sakın!

Diye, tahrîr-i nüfûs istemiyen er kişiler!
Hani, göstermediler eski celâdetten eser;

Fuhşu i´lâya koşan bir sürü nâ-merd öteden,
Ne selâmlık ne harem dinlemeyip çiğnerken!

Hani, ey kavm-i esâret-zede, muhtâriyyet?
Korkarım, ,şimdi nasîbin mütemâdî haybet!

Hani, ey unsur-i bî-râbıta, istiklâlin?
Ebediyyen, sanırım, söndü bütün âmâlin!

Hani "Başkım" cıların kurduğu yüksek hülyâ?
Seni yıllarca avutmuş da o mel´un rü´yâ,

Uyumuştun... Ya uyansaydın eder miydi tebâh,
Mülkü, birdenbire âfâka çöken kanlı sabah?

Karadağ haydudu, Sırp eşşeği, Bulgar yılanı,
Sonra Yunan iti, çepçevre kuşatsın vatanı...

Târümâr eyleyiversin de bütün ordumuzu,
Bizi kovsun elimizden alarak yurdumuzu.

Kimsesiz ailelerden kimi gitsin bıçağa
Kimi bin türlü fecâ'atle çekilsin kucağa...

Birinin ırzı heder, diğerinin hûnı helâl...
İşte, ey unsur-i isyan, bu elîm izmihlâl,

Seni tahrîk eden üç beş alığın ma´rifeti!
Ya neden beklemiyordun bu rezîl âkıbeti?

Hani, milliyyetin İslâm idi... Kavmiyyet ne!
Sarılıp sımsıkı dursaydın a milliyyetine.

"Arnavutluk" ne demek? Var mı şerîatte yeri?
Küfr olur, başka değil, kavmini sürmek ileri!

Arabın Türke; Lâzın Çerkese, yâhud Kürde;
Acemin Çinliye rüchânı mı varmış? Nerde!

Müslümanlık´ta "anâsır"mı olurmuş? Ne gezer!
Fikr-i kavmiyyeti tel´în ediyor Peygamber.

En büyük düşmanıdır rûh-i Nebî tefrikanın;
Adı batsın onu İslâm´a sokan kaltabanın!

Şu senin âkıbetin bin bu kadar yıl evvel,
Sana söylenmiş iken doğru mudur şimdi cedel?

Artık ey millet-i merhûme, sabâh oldu uyan!
Sana az geldi ezanlar, diye ötsün mü bu çan?

Ne Araplık ne de Türklük kalacak aç gözünü!
Dinle Peygamber-i Zîşân´ın İlâhî sözünü.

Türk Arapsız yaşamaz, kim ki ’yaşar’ der delidir,
Arab’ın, Türk ise hem sağ gözü, hem sağ elidir.

Veriniz baş başa; zîrâ sonu hüsrân-ı mübin:
Ne hilafet kalıyor ortada billâhi, ne din!

"Medeniyyet!" size çoktan beridir diş biliyor;
Evvela parçalamak sonra da yutmak diliyor:

Arnavutlar size ibret olacakken, hâlâ,
Ne bu şûrîde siyâset, ne bu fâsid da´vâ?

Görmüyor gittiği yanlış yolu, zannım, çoğunuz...
Size rehberlik eden haydudu artık kovunuz!

Bunu benden duyunuz, ben ki, evet, Arnavudum...
Başka bir şey diyemem... İşte perişan yurdum!..

Mehmet Akif Ersoy
Kullanıcı küçük betizi
drJecco
Üye
Üye

İletiler: 23

İletigönderen Ram » Pzr Oca 27, 2008 14:59

drJecco, hayırdır¿? Hilâfeti, saltanatı, Arap'ı mı özlediniz¿?
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen drJecco » Pzr Oca 27, 2008 16:32

Ram-drJecco, hayırdır¿? Hilâfeti, saltanatı, Arap'ı mı özlediniz¿?

Her yazılan-çizilende neden kötülük arıyorsunuz ben anlamış değilim.Mehmet Akif'i koyunca illaki saltanat mı istemiş olacağız,arabımı özlemiş olacağız.Yazılan döneme bakarsan:;Daha Osmanlı Devleti yıkılmamış ve bir çok İslam Topraklarıda kendi sınırları içerisinde.Akif burda Arabların oyuna gelmemesini,tefrika çıkarmamaları için yazmıştır.

Ne arıyorsunuz açıkça söyleyin.?
Gizli kapalı laf sokmayın...
Kullanıcı küçük betizi
drJecco
Üye
Üye

İletiler: 23

İletigönderen Ram » Pzr Oca 27, 2008 16:43

drJecco, üstü kapalı lâf sokmuyorum, açıkça sordum cevaplaman için. Mehmet Akif'i koyunca illâ saltanat istemiş olmazsın, ama Mehmet Akif'in saltanatı, Arap'ı öven temalar taşıyan bir şiirini, hem de bu devirde koyarsan sana da bu soruyu sorarım. Mehmet Akif, milli şairimizdir. Amma velâkin herkes de bilirki, Mustafa Kemâl Paşa'nın en yakın arkadaşlarından bazıları dahi, yıllarca saltanatçı-hilâfetçi-Arap hayranı olarak kalmış, zaman zaman bunu dile getirmeye çalışmışlardır. Duygusal davrandıkları için onları pek suçlayamayız, ama bu tür şeyler hâlâ bugün dile getirilebiliyorsa bunda bir fitne vardır. Mehmet Akif'i özellikle Fetullahçılar çok kullanır.

Elbette sorarım; Hilâfeti, saltanatı, Arap'ı mı özlediniz¿? diye...
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen xxxfenerlixxx » Prş Şub 05, 2009 18:03

Kardeşimiz olan bir şiirii bir gerçeği söylemiş yazmış ama yanlış yönlere çekiliyo ayrıca varsayalım ki salatanatı savunuyo bunda ne kötülük var Osmnalı Devlet'i saltanatla yönetildi ve çok parlak zaferler kazanıp millletimizi yüceltmedi mi Türkler en güçlü yıllarını saltanatla yaşamadı mı ayrıca hilafete neden bu önyargı var ki bizim Türkiye Cumhuriyet'imizin yüzde 90 nından fazlası Müslüman olan bir ülkede hilafeti yani Müslümanların başı lideri olmayı kötülemek hiç kimsenin değil de senin mi haddine düşmüş Hilafet'i kötülemek karalamak sana mı düşmüş veyahut ben Arap hayranı değilim ama özgür bir ülkede yaşamıyor muyuz Araplar çok köklü bir millettir ve PEYGAMBER EFENDİMİZİ ve DÖRT BÜYÜK HALİFE'yi çıkarmış bir milllete hayran olunamaz mı özgür bir ülkede yaşıyoruz ve istiyen istediği millete hayranlık duyabilir ve Hoca Efendi'ye yani sein tabirinle Fethullah Gülen'in ne zararını gördün sana veya Türkiye Cumhuriyet'ine ne zararını gördün onun yetiştirdiği insanlar onun okullarında okuyan insanlar dünyanın dört yanında ülkemizi milletimizi başarıyla temsil ediyor ve başarıyla ülkemizi tanıtıyor ayrıca kullandığın büyük şahsiyetlerin isimlerini yazarken doğru yazmaya dikkat et Fetullah değil Fethullah
Kullanıcı küçük betizi
xxxfenerlixxx
Üye
Üye

İletiler: 7

İletigönderen Türk-Kan » Prş Şub 05, 2009 18:22

Vallahi özlemistim :kikirik: Kelebek gelmis, malum ömürleri bir günlük... Uc fetullahin kelebegi uc, fetos sana terlik pabuc alacak.

Sahsiyetsizlerin ismine aslinda pek dikkat etmeyiz ama o senin CIA'nin kucaginda oturmaktan büyük zevk alan hoca efendinin asil ismi fetullah.

Sen istedigin millete hayranlik duyabilirsin. Ama Türkiye Cumhuriyeti'nde yasiyorsan yasalara uyacaksin.

Hoca efendini de alip hayranlik duydugun araplarin yanina gidebilirsin, ama zat-i muhterem oturdugu kucaktan biraz zor iner kanimca :hmm:
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen AlpereN » Prş Şub 05, 2009 18:27

Mustafa Kemalin Milletinden başka hiçbir millete hayranlık duymuyorum.Hele hele Araplara hiç duymuyorum.Atalarımız ne güzel demiş "Ne Şamın şekeri Ne Arapın yüzü"...
Eğer Araplara çok hayransan git,Arap Diyarında yaşa,Saltanat meraklısıysanız,Hilafet meraklısıysanız.Orada Saltanatınızda kurun,Hilafetinizide.Binlerce yıllık Türk Toprağında Arap Devşirmelerinin Milletimiz üzerinde Diktorya kurmaya hakkı yoktur.
Kullanıcı küçük betizi
AlpereN
Üye
Üye

İletiler: 628

İletigönderen xxxfenerlixxx » Prş Şub 05, 2009 19:07

laflarına dikkat et bir iyiy oku sözlerimim demişim ki ben Arap hayranı değilim ama Arap'a hayran olana da saygı duyarım demişim laflarımı iyi oku bi yerlerinden anlama keşke sizin düşüncelerinize saygı gösterdiğim kadar saygı görebilsem ama gösterdiğim saygı medeniyetten gelir eğer çağdaşlık çağdaşlık dersin eğer çağdaşsan biraz başkalarının fikirlerine saygı duyacaksın
Kullanıcı küçük betizi
xxxfenerlixxx
Üye
Üye

İletiler: 7

İletigönderen maydonos » Prş Şub 05, 2009 19:23

ben bu kelebekleri hic ozlememisim tam tersine cizirti yapan radyo kanallari gibiler..ortaya ciktiklarindan beri ne din ne kultur ne dil nede ahlak kaldi..iki kurusa satin alinacak meta yerine konulan insanlar.. olmayan iktidarlarini korumak icin kurduklari kirli yalan dalevere duzeninden baska nesi kaldi bu toplumun...
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen baragakal » Prş Şub 05, 2009 22:28

DrJecco,,

Mehmet Arif'in kendini once Osmanli, sonra Arnavurt tanimladigi bir siirini bulmussun.
Turk'u almis, Arabin sag gozu ve sag eli yapmis. Forma bu kadar Ortadogu
meseleleriyle Araplariyla ilgili mesajlar atan biri olarak ustume alindim.
Attigin nesriyatla Arapliga açikça yaltaklaniyosun?

xxxfenerlixxx in gittigi yoldan ilerliyosan bile bu konuda onurlu ol,
Efendiniz Hazretleri dahi Arap yalakasi degildir, sattigi sey icabi ole zannedilir,
sizin mertebeniz çok anlamaz. Neticede Hocaefendinin para eden mali mulku sinirsiz sayida
bildigi Sahabe hikayesidir. Çok degerli sahsinin yansimalarina degil, aslina bakma onuruna
erisen faniler; malin kokusunun bi sekilde saticisina sinmesi meselesini çok iyi bilir.

Ogretilenlerle ancak kuçulursunuz, ogrenerek buyunur.

-
Kullanıcı küçük betizi
baragakal
Salık Takımı
Salık Takımı

İletiler: 377

İletigönderen İlteriş » Prş Şub 05, 2009 22:58

George Washington'un 17Eylül 1796 tarihli siyasete veda Konusmasi
(Ataturk'u deccal bildiklerinden, biraz da YeniVatan'larinin kurucu Ata'larindan ornek verelim, belki anlarlar)

‘‘Belirli bir millete sevgiyle bağlanmaktan kaçınınız. Başka bir ülkeye nefret yahut sevgi beslemeyi adet edinenler köleleşirler,kendi görev ve çıkarlarını unuturlar.Zira bir millet ortaklık hayaline kapılarak başka bir millete bağlandı mı bu ikincisinin kavgalarına boşu boşuna karışır.
(Bu kisim bizim yoneticilerimizin Arap Yahudi kavgasina, kendi halkinin kavgalarindan daha fazla onem verislerini anlatiyor gibi)

Üstelik ona imtiyazlar tanır.Bu ise kendisinin sömürülmesine yol açmakla kalmaz, başka ülkelerin düşmanlığını ve misillemelerini de üstüne çeker. (Gereksiz yere Israil'in dusmanligini kazanmak gibi) Büyük ve güçlü bir ülkeyle öyle bir ilişki kuran küçük yahut zayıf bir millet ,ötekisinin uydusu olmaktan çıkamaz. (Turk Amerikan iliskileri, maalesef!)

Yabancı entikalarının aleti durumunda ki kişiler, (Fethullahci Gladyo ve destekcisi AKP) güvenini ve alkışlarını kazandıkları halkı aldatarak, onun çıkarlarını başkalarına (AB ve ABD'ye) teslim etmesini sağlarken, bütün bunlara karşı çıkan gerçek yurtseverler şüpheli duruma düşürülüp lanetlenebilirler.’’ (Ergenekon Tertibi).

George Washington
(Tarihteki buyuk devlet kurucularindan biridir, ardillarina degil ama kanimca kendisine saygi duymak gerekir)
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen acacia » Cum Şub 13, 2009 20:26

Bu ülkede dindarlaşmak deyince neden sadece Fettullah Gülen akla geliyor anlamış değilim... Bir imam bir vaiz ne diyorsa neyi istiyorsa toplumda Fettullah Gülen de onu istiyor. Ayrıca arkadaşlar ben burda Fettullah Gülen i anımsatan bir video değil milli şairimizin görüşlerini tamamen yansıtan bir video görüyorum ... lütfen milyonların saygı duyduğu kişi hakkında yorum yaparken en azından ismini doğru telaffuz edelim :!:
Kullanıcı küçük betizi
acacia
Üye
Üye

İletiler: 6

İletigönderen Ram » Cum Şub 13, 2009 20:55

acacia yazdı:Bu ülkede dindarlaşmak deyince neden sadece Fettullah Gülen akla geliyor anlamış değilim... Bir imam bir vaiz ne diyorsa neyi istiyorsa toplumda Fettullah Gülen de onu istiyor. Ayrıca arkadaşlar ben burda Fettullah Gülen i anımsatan bir video değil milli şairimizin görüşlerini tamamen yansıtan bir video görüyorum ... lütfen milyonların saygı duyduğu kişi hakkında yorum yaparken en azından ismini doğru telaffuz edelim :!:

Öyle diyorsun ama burada öyle bir iddia da yoktur. Üstelik, Fetullahçıların Mehmet âkif üzerinden yaptıkları yaymaca ve kışkırtmaların en basit kanıtı da, bu konuda yazan "xxxfenerlixxx" rumuzlu Fetullahçıdır. Mehmet Âkif'in de ileri görüşlü olmadığı bu gibi şiirlerinden bellidir. Millî şairimiz diyoruz, bu da yeterli bir saygı ifadesi olsa gerekir. Ayrıca Mehmet Âkif'in -son kertede- Mustafa Kemâl'in Türkiye'sine özlemini, hayranlığını ve cumhuriyetin doğruluğunu tastik eden ifadeleri de vardır, bunu da biliriz.

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen turcomann » Cmt Şub 14, 2009 0:51

Yu Tub'un tüm şeriatçı münevverleri (bakma sağa sola, evet sen!):

Siz ne zamandır kanamalısınız böyle? Bozuk karbüratör gibi yıllardır tepemizde Mehmet Akif ve Necip Fazıl diye ötüp ötüp nemalanırsınız... Mehmet Akif hakkında 250 kelimelik bir kompozisyon yazın desem, ezbere iki mısra okuyup yorumlayın, desem eblek eblek etrafa bakıp iç geçirirsiniz. Şimdi de çıkıp burada ümmetçilik oynuyorsunuz... Çok biliyorsanız Irak'ta ölen ümmet-i Müslim için savaşın... Oturduğunuz Amerikan kucağından kalkın, boynunuza taktığınız Yahudi tasmalarını çıkarın, ondan sonra İslam'ın adını ağzınıza alın.
Kullanıcı küçük betizi
turcomann
Üye
Üye

İletiler: 40

İletigönderen Ram » Cmt Şub 14, 2009 1:30

turcomann yazdı:Yu Tub'un tüm şeriatçı münevverleri (bakma sağa sola, evet sen!):

Siz ne zamandır kanamalısınız böyle? Bozuk karbüratör gibi yıllardır tepemizde Mehmet Akif ve Necip Fazıl diye ötüp ötüp nemalanırsınız... Mehmet Akif hakkında 250 kelimelik bir kompozisyon yazın desem, ezbere iki mısra okuyup yorumlayın, desem eblek eblek etrafa bakıp iç geçirirsiniz. Şimdi de çıkıp burada ümmetçilik oynuyorsunuz... Çok biliyorsanız Irak'ta ölen ümmet-i Müslim için savaşın... Oturduğunuz Amerikan kucağından kalkın, boynunuza taktığınız Yahudi tasmalarını çıkarın, ondan sonra İslam'ın adını ağzınıza alın.

Bu dediklerini de anlayamazlar; gözleri bağlanmış, kulakları tıkanmış, "zavallı" tabirinin en iyi uyduğu insanlardır zira...

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

Sonraki

Şu dizine dön: Görümsetmeler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x