Meteor Yağmuru Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Uzay hakkıdan bilgiler gelişmleri burdan takip edebilirsiniz

Meteor Yağmuru Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

İletigönderen Gunce » Cmt Ara 31, 2016 8:58

Resim

Son yıllarda birçok alanda gelişmeler yaşanmışken; birçok gelişme de bilim ve teknoloji alanında yapılmıştır. İnsanlık tarihinin ilk zamanlarından beri merak uyandıran konular arasında bulunan astronomi de son zamanlarda araştırmalar hız kazanarak, ilerleme kaydedilmiştir. Araştırmalar neticesinde uzayda yaşanan olaylar, var olan sırlar çözülmeye başlanmış ve uzayda yer alan cisimlerin detayları tespit edilmeye başlanmıştır. Uzay olayları arasında en sık görülen olay meteor yağmurlarıdır.

Sebebi ise sonsuz evrende milyonlarca gök cisminin bulunması ve bunların sürekli olarak hareket etmesi, koparak ayrılmasıdır. Zaten bu olaya da meteor yağmuru adı verilir. Meteor yağmurlarını tetikleyen en temel olaylardan birisi kuyruklu yıldızların Dünya yörüngesinde yarattığı hareketliliktir. Kuyruklu yıldızlar bazı zamanlarda Dünya’nın yörüngesine girdiği gibi Güneş’in yörüngesine de girebilir. Böyle zamanlarda oluşan meteor yağmuru devam ettikçe şiddetini artırarak ilerler.

Meteor Yağmuru Nedir?

Resim

Meteor ve meteorların neden olduğu çeşitli uzay olayları, gelişme gösteren bilim sayesinde keşfedilmiştir. Meteor yağmurları da bu olaylardan biridir ve astronomi bilimi açısından önemlidir. Halk arasında yıldız kayması olarak da bildiğimiz bir gök olayıdır.

Meteor Yağmuru Nasıl Gerçekleşir?

Resim

Meteor gökyüzünde konumlanmış cisimlerden kopmuş küçük küçük birçok parçadır. Halk arasında gök taşı olarak da bilinir. Kopan gök taşları, boşluk alanda bulunan diğer gök cisimlerinin etkisine girer. Bazı zamanlarda da atmosferin çekim alanı içinde bulunurlar. Bu aşamaya geldiğinde gök taşları uzayda çok hızlı şekilde ilerlerken; ışıklar bırakarak giderler. Bu hızla ilerlerken hava ile sürtüşme yaşarlar ve kızışma meydana gelir. İşte bu olaya meteor yağmuru adı verilir. Gece vakitlerinde gerçekleşirse; Dünya’dan çıplak gözle görülebilir. Bu duruma halk arasında yıldız kayması da denir. Halbuki meteor yağmuru gök taşları düşerken arkasında bırakmış olduğu ışıklara denir. Yeryüzüne ulaşmış olan meteorlar siyah renktedir çünkü yanma evresi geçirmişlerdir. Ayrıca atmosferden geçerken yaşadığı olaylar nedeniyle cilalanmış gibi bir görüntüsü vardır.

Meteor Yağmuru Nerede Gerçekleşir?

Resim

Dünya’yı çevreleyen atmosferin katmanları bulunur. Kendi aralarında belirli mesafelerde sıralanmışlardır. Meteor yağmurları bu katmanlardan biri olan termosfer katmanında gerçekleşir. Termosfer yeryüzüne 80-640 km kadar uzaklıkta bulunur. Meteor yağmurları ise Dünya’ya 80-110 km kadar uzaklıkta meydana gelir. Bazı meteorlar çok parlak ve ışıklı olabildiği gibi bazıları daha sönük olabilir. Parlak ve çok ışıklı meteorlara ateş topu ismi verilmiştir.

Dünya üzerinde herhangi bir noktaya meteor düşmesi olayları daha önce yaşanmıştır ve ihtimaller hala devam etmektedir. Yeryüzüne düşen bu meteorların türü; ateş topu olanlardır. Yeryüzüne doğru ilerleyen meteorların çok az bir bölümü zemine ulaşır. Kalan birçoğu ise atmosferde parçalanarak ya da buharlaşarak toz haline gelir, yok olur. Yapılan son gözlemlere göre bil yıl içinde yeryüzüne düşen ateş topu sayısı binlercedir. Uzay görüntülerinde binlerce meteor düşerken görülürken; yeryüzünden bakıldığında görüntüde tek bir noktadan meteorlar geliyor gibi görünür.

Kuyruklu Yıldızların Neden Olduğu Meteor Yağmurları

Resim

Uzay bilimi ile ilgilenen birçok bilim adamı; meteorlar dışında özellikle kuyruklu yıldızlara da dikkat çeker. Kuyruklu yıldızların da meteor yağmuruna sebep verebileceği son araştırmalar sayesinde belirlenmiştir. Kuyruklu yıldızların kendilerine özel bir yörüngeleri vardır. Bu yörünge üzerinde hareket eden yıldızlar; arkalarında bir enkaz bırakarak ilerlerler.

Dünya’nın da kuyruklu yıldızlar gibi kendine ait bir yörüngesi vardır. Dünya’nın yörüngesi ile herhangi bir kuyruklu yıldızın yörüngesi bir noktada denk gelirse; kuyruklu yıldızın arkasında kalan enkaz; Dünya’nın yörüngesince çekime girer. Bu olay da bir meteor yağmurudur. Bu yağmurun geldiği noktada yer alan takımyıldızı neyse onun adı ile bilinir. Bu tür meteor yağmurlarının bazıları şunlardır; Perseidler, Loenidler, Germinidler.


Kaynak: www.BilgiHanem.com
Kullanıcı küçük betizi
Gunce
Üye
Üye
 
İletiler: 53
Kayıt: Prş Kas 17, 2016 10:37
Konum: İstanbul

Re: Meteor Yağmuru Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

İletigönderen Toprak123 » Pzt Ara 10, 2018 14:35

Gene asla şahitlik edemeyeceğimiz bir iş.
Kullanıcı küçük betizi
Toprak123
Üye
Üye
 
İletiler: 49
Kayıt: Cmt Kas 19, 2016 15:31


Şu dizine dön: Uzay

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x