Millet, muhalefet için görev başında!

Millet, muhalefet için görev başında!

İletigönderen Alp Ergenekon » Pzt Kas 12, 2012 18:14

Millet, muhalefet için görev başında !


29 Ekim ve 10 Kasım tarihleri çok çok önemli bir gerçeği görmemizi sağladı.

Sayıları iktidar partisi belirlemeye yetecek sayıda olan emekli insanlarımızın nerede ise tüm gün boyunca yaptıkları ikili sohbetler ya da kahve, cami gibi ortamlardaki sohbetlerinde ağırlıklı olarak memleket sorunları masaya yatırılır ve çözüm bulmaya çalışılır.

İktidarın yanlışları, muhalefetin silikliği ya da iktidara namzet olmadaki yetersizlikleri enine boyuna konuşulan konular arasındadır.

Ancak ne yazık ki yapılan tüm bu konuşmalar hep “ne yapalım başka alternatif mi var” hükmü ile sonlandırılır ve AKP iktidarının çaresiz olarak devam edilmesi gerektiği, KADER olarak görülür !...

29 Ekim ve 10 Kasım hareketleri, iktidarın eleştirilerek kendisine gelmesini sağlayan tek adresin muhalefet partilerinden ibaret olmadığını göstermesi bakımından son derece önemlidir.

Ziya Gökalp, Türkçülüğün Esasları adlı eserinde millet tanımını, alışılmışın aksine “aralarında toplumsal mutabakat sağlanmış insan topluluğu” olarak yapar.

Türk Milleti, 29 Ekim ve 10 Kasım hareketleri ile Devletin geleceği ve ülkenin bağımsızlığının tehlike altında oluğu noktasında toplumsal mutabakat oluşturmuş ve ellerinde bayrakları ile meydanlarda toplanarak iktidarın dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Muhalefet partilerinin silikliği ya da iktidara namzet olmadaki yetersizlikleri nedeniyle AKP iktidarının KADER olarak sunulmasının alternatifi, işte hep birlikte şahidi olduğumuz 29 Ekim ve 10 Kasım hareketleridir.

29 Ekim kutlaması ve 10 Kasım anması dışında başka demokratik tepki gösterilebilecek gelişmelerde var.

Mesela emperyalizmin Türkiye’ye dikte ettirdiği Suriye düşmanlığı.

Mesela insanımızı canımızdan bezdirme noktasına gelen benzin ve doğalgaz zamları.

Mesela devletin üniter yapısını bozup federatif bir yapıya doğru sürüklemeyi hedeflediğini düşündüğümüz belediye yasaları.

Mesela Başbakan’ın ikide bir BOP Eşbaşkanı olduğunu gururla ilan ediyor olması.

Örneklendirmeye çalıştığım bu hususlar milletimiz tarafından mutlaka anlaşılması gereken son derece hayati öneme sahip konulardır.

Bu konularda 29 Ekim kutlaması ve 10 Kasım anma hareketlerinde olduğu gibi demokratik haklar kullanılarak iktidardan gerekli açıklamaların yapılması talep edilmeli ve bu hususların ülkemiz geleceği için son derece hayati konular olduğu üzerinde toplumsal mutabakat oluşturulduğu açık açık ilan edilmelidir.

Böylesi bir reaksiyon kesinlikle dikkat çekici olacaktır.
Başbakan’ın her ay düzenli olarak anketler yaptırdığı ve politikalarını da bu anket sonuçları uyarınca oluşturup devreye soktuğu herkes tarafından bilinen bir durum. Bu tespitten hareketle yukarıda örneklendirmeye çalıştığım hayati konular üzerinde, 29 Ekim kutlaması ve 10 Kasın anma hareketleri gibi millet tepkisi oluşturulması gerçekten son derece etkili ve caydırıcı olacaktır.

İfade etmeye çalıştığım millet muhalefeti yönlendirilmeye muhtaçtır. Muhalif siyasi partilerin silikliği nedeniyle demokratik sivil toplum örgütleri bu bağlamda da görev almalıdırlar.

29 Ekim kutlaması ile 10 Kasım anma törenlerini organize eden TGB, ADD ve çok şükür ki adlarını saymakta zorlandığım diğer demokratik sivil toplum örgütlerimiz rehavete kapılmamalı ve özlemini çektiğimiz millet muhalefetini istikrarlı şekilde devam ettirecek dinamizmi mutlaka sergilemelidirler.
Bu memleket, dünyanın beklemediği bir müstesna mevcudiyetin tecellisine sahne oldu. Bu sahne, 7 bin senelik bir Türk Beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgârlarıyla sallandı; beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı, o çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvelâ korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı, onların oğlu oldu. Bir gün o tabiat çocuğu tabiat oldu, şimşek, yıldırım, güneş oldu. Türk oldu. Türk budur. Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.
ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
Alp Ergenekon
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 41
Kayıt: Cmt May 02, 2009 14:42
Konum: Ankara

Şu dizine dön: Alp Ergenekon

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x