Milletvekili yemin töreni ertelenmek mi isteniyor? Meclis’te HÜDA PAR krizi

Genel & Güncel Konular

Milletvekili yemin töreni ertelenmek mi isteniyor? Meclis’te HÜDA PAR krizi

İletigönderen İlteriş Kağan » Prş May 18, 2023 20:58

14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimler sonucunda Meclis’teki milletvekili dağılımı da belli oldu. Gündemde sık sık tartışma konusu olan HÜDA PAR’ın AK Parti listelerinden TBMM’ye girmesiyle gözler milletvekili yemin törenine çevrildi. CHP’li Özel ise milletvekili yemininin HÜDA PAR’ın itirazları nedeniyle ertelendiğini iddia etti.
Resim
Cumhurbaşkanı ve Genel Seçim, 14 Mayıs'ta Türkiye'nin sandık başına gitmesiyle gerçekleşti. Cumhurbaşkanı yarışı ikinci tura kalırken siyasi partilerin Meclis'e giren milletvekilleri de belli oldu. Parti programları ve yürüttükleri siyaset nedeniyle sık sık gündeme gelen HÜDA PAR da AK Parti listelerinden Meclis'e vekillerini soktu.

YEMİN TÖRENİNİ ERTELİYORLAR İDDİASI
Önemli açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, milletvekili yemin töreninin Cumhur İttifakı bileşeni HÜDAPAR’ın itirazları nedeniyle ertelendiğini iddia etti.

Sözcü TV canlı yayınında İpek Özbey'e konuşan Özel, "1999’dan bugüne kadar yemin töreni, 10. gün ile 14. gün arasında hep olmuş ki eskiden Anayasa’da resmi sonuçların ilanının 5’nci günü yemin töreni olmalı deniyordu, şimdi 3’üncü günü… Yani 2 gün önce olmasını bekleriz. Yani 8’inci gün ile 12’nci gün arasında yemin töreninin olup bitmesi lazım. Geçen sefer de yine 11. günde yemin törenini yapmıştık. Şu anda yemin törenini ikinci turdan sonraya bırakmaya çalışıyorlar" dedi.

'ANT İÇERİM’ İFADESİNE İTİRAZ EDİYORLAR
Özel "Sebebini şu; HÜDAPAR’lı arkadaşlar, 4 milletvekili, AK Parti’nin Meclis’e taşıdığı o 4 HÜDAPAR’lı… Hani 'Türk bayrağı olmasın' diyen, ‘Türk milleti yoktur’ diyen HÜDAPAR’lılar yemin metnine itiraz ediyorlar. ‘Yemin metni sorunlu’ diyorlar. Çünkü orada ‘Atatürk ilke ve inkılaplarına’ ifadesine itiraz ediyorlar, ‘Türk milleti önünde ant içerim’ ifadesine itiraz ediyorlar, ‘biz Türk milleti önünde ant içmeyiz’… Bu metin değişmelidir diyorlar. Bunu söyledikleri için HÜDAPAR’lılar, yemin krizi yaşanıp da millet AK Parti’nin ne yaptığını göresin diye yemini ileri almaya çalışıyorlar. Nasıl alacaklar? Resmi sonuçlar yayımlandıktan sonraki 3. gün olması gerekiyor ya yemin töreninin, yayımlanmasın diye YSK’ye baskı yapıyorlar" dedi.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 2100
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x