Milli Eğitimde Emperyalist Kuşatma / Mahiye MORGÜL (E-Kitap)

Milli Eğitimde Emperyalist Kuşatma / Mahiye MORGÜL (E-Kitap)

İletigönderen Türk-Kan » Prş Eyl 02, 2010 1:07

Resim

Milli Eğitimde Emperyalist Kuşatma
Eğitim Nasıl Sektörleştiriliyor?

Mahiye MORGÜL


Cumhuriyet devrimleriyle elde edilmiş olan tüm kazanımların yerle bir edildiği çok hızlı bir süreç yaşamaktayız. Eğitim programları değiştirilmekte, yapılan yeni programlar toplumda tartışmaya dahi açılmadan uygulamaya konulmaktadır.

Dünyanın en değerli eğitimcilerini yetiştirmiş ve örnek sistemlerini yaratmış olan ülkemizin eğitim birikimi bir kenara itilmekte, Atlantik ötesinden model getirilmektedir.

Eğitim programlarımız değiştirilirken yabancı şirketleri doğrudan iş başında görmekteyiz.

Beni yandan yapılan değişikliğin iyi yönde olduğuna inandırma gayreti içindedirler.

Eğitim ordusunun önünde yürümesi gereken aydın öğretim üyelerinin bir kısmı değişimin iyi yönde olduğuna inandırılmış görünmektedir.

Türk Milli Eğitimi iki ayrı kanaldan aynı anda kuşatılmıştır. Biri ABD üzerinden diğeri AB üzerinden gelen bu dayatmalara biraz dikkatle bakıldığında her ikisinin de ABD kaynaklı olduğu fark edilecektir.

Resim


Değerli Okur,

Gözümüzün önünden kayıp giden o kadar çok şey var ki. Çoğu insan kendi bulunduğu noktadan bir kısmını görebilmekte ancak olanlara bir anlam verememektedir. Yapılanlar kaçınılmazmış gibi ve iyi bir şeymiş gibi sunulmakta, çok iyi perdelenmektedir.

36 yıldır ekmek yediğim, çocuklarımı büyütüp birçok öğrencimi de bu mesleğe kazandırdığım müzik öğretmenliği mesleğimin yok olup gitmekte olduğunu fark ettikçe yazmaya başladım. Kendime bir kural koydum; “haberim yoktu” diyen kalmamalıydı. “Herkes bir taş koyarsa biz bu seli önleriz” dedim; gazetelere, dergilere ve internet sitelerine yazdım. Pilot okullara gönderilen yeni ders programını yüzlerce çoğaltıp Ankara metrosunda dağıttım.

7.Bölümde, gün gün nasıl kuşatıldığımızı, nasıl uygulamaya geçtiklerini, eğitimin nasıl sektörleştirildiğini günlük yazılar halinde bulacaksınız. (Bu köşe yazılarım yerel Zümrüt Rize Gazetesinde yayımlanmıştır.)

Çanakkale’de bir siper kazıyorum, düşene kadar devam edeceğim; benden sonra gelenler hazır kazılmış bir siper bulmalı.

Gülerek söylediği “Risk almadan vatan kurtulmaz” sözünü hep içimde duyarak yazdığım, sevgili Necip Hablemitoğlu arkadaşıma; “İyi ki yaşadın”.

Elini her zaman omzumda hissettiğim sevgili Bertan Onaran ağabeyime; “İyi ki varsın”.

Sevgiyle, kardeşlikle yaşayın.

Mahiye MorgülMahiye MORGÜL yazdı:Ekte tam dosya Milli Eğitimde Emperyalist Kuşatma kitabımı sunuyorum. Dilerseniz yayına verin, isteyen çıktı alıp spiral ciltleyip kitaplığına koyabilir.


İndir:
Bu iletiye eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere iye değilsiniz.
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Şu dizine dön: E-Kitap

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x