Mustafa Necati (UĞURAL) Bey | (1894 - 1 OCAK 1929)

Mustafa Necati (UĞURAL) Bey | (1894 - 1 OCAK 1929)

İletigönderen Ram » Cum Oca 02, 2009 18:49

Mustafa Necati (UĞURAL) Bey | (1894 - 1 OCAK 1929)

1894 yılında İzmir'de dünyaya gelen Mustafa Necati, İstanbul Hukuk Okulunu bitirdikten sonra İzmir'e dönerek İzmir Kız Öğretmen Okulunda öğretmenlik yapmıştır. Arkadaşı Hüseyin Vâsıf (Çınar) ile 'Şark İdadisi'ni kurmuştur. İzmir'in Yunanlılar tarafından işgali üzerine İstanbul'a giden Mustafa Necati Bey, İstanbul Hükümeti tarafından Balıkesir'e gönderilmiştir. 19 Eylül 1919 günü Balıkesir'e gelen Mustafa Necati Bey, görevinden istifa ederek Balıkesir'de kalmıştır. Burada, arkadaşı Hüseyin Vâsıf Beyle birlikte "İzmir'e Doğru" gazetesini çıkarmıştır.

Birinci Büyük Millet Meclisine Saruhan (Manisa), ikinci dönem de İzmir Mebusu olarak katılmıştır. Sivas İstiklâl Mahkemesi üyeliği, Kastamonu İstiklâl Mahkemesi Başkanlığı yapmıştır. "Mübadele, İmar ve İskân Vekili" ve "Adliye Vekili" olarak büyük hizmetler gerçekleştirmiştir. Fakat onu unutulmaz kılan hizmetleri ise 20 Aralık 1925 - 01 Ocak 1929 tarihleri arasında "Maarif Vekili" olarak görev yaptığı dönemde gerçekleştirmiştir. Bu dönemde, öğretmenlik, eğitim hizmetlerinin temeli sayılmış; nitelikli öğretmen yetiştirme konusunda önemli çalışmalar yapılmış ve en önemlisi "harf inkılâbı" bu dönemde gerçekleştirilmiştir. Yeni Türk harflerini halka öğretmek için kurulan "Millet Mektepleri"nin açıldığı 01 Ocak 1929 günü aramızdan ayrılmıştır. Bugün onun adıyla anılan "Necatibey Eğitim Fakültesi"nin temeli onun zamanında atılmıştır.Kaynak
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

Şu dizine dön: Öz Geçmiş

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x