Mutfakta yangın var! Temel gıda maddeleri el yakıyor

Genel & Güncel Konular

Mutfakta yangın var! Temel gıda maddeleri el yakıyor

İletigönderen İlteriş Kağan » Prş Oca 06, 2022 7:49

Enflasyonu yüzde 36.1 açıklayan TÜİK’in sepetindeki 25 temel gıda maddesinin fiyatı yüzde 47 arttı. Maaş zammı, mutfak zammına yenik düştü.
Resim
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) çarşı pazardaki gerçek hayat pahalılığını yansıtmayan enflasyonu bile mutfaktaki yangını gizleyemedi. Son bir yıllık enflasyonu yüzde 36.1 olarak ilan eden TÜİK'in verilerine göre, halkın en çok tükettiği 25 temel gıda maddesinin fiyatı aynı dönemde yüzde 47 zamlandı. Ekmekten bulgura, makarnadan patatese kadar mutfakta kullanılan temel gıda maddeleri arasında fiyatı yüzde 115 artan ürünler bile var.

EKMEK FİYATI % 54 ARTTI
Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; TÜİK'in tabloları üzerinden seçilen 25 temel gıda maddesi listesinin başında yer alan ekmeğin kilogram fiyatı 2021'nin aralık ayından 2021'in aralık ayına kadar geçen sürede 7 liradan yaklaşık 11 liraya çıktı. Bu veri, TÜİK'in hesaplarına göre dahi ekmeğe bir yılda yüzde 54 oranında zam geldiğini gösteriyor. Aynı dönemde yine halkın en çok kullandığı temel gıda maddeleri arasında yer alan makarna yüzde 60, un yüzde 86, bulgur yüzde 55, şehriye yüzde 61 zam gördü. TÜİK'in derleme yaptığı marketlerde 1 litre ayçiçek yağının fiyatı son bir yılda 16 liradan 28 liraya, şeker 5.5 liradan 8 liraya, süt 5.2 liradan 9 liraya peynir ise 31 liradan 38 liraya çıktı. Bu dönemde tavuk etindeki artış kuzu ve dana eti fiyatlarını katlayarak yüzde 86'ya ulaştı.

MAAŞ ZAMMINI KÜÇÜLTÜYOR
Maaşlara enflasyon zammı TÜİK'in yüzde 36.1 ilan ettiği Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisine göre yapılıyor. Halkın en çok kullandığı ürünlerdeki artışa bakılmıyor. Bu nedenle memur ve emekliler TÜFE'ye yenilmese de gerçek enflasyona yenik düşüyor.

'O FİYATLARI BİZ NEDEN GÖREMİYORUZ'
Fiyatlar çok sık değiştiği için TÜİK'in ilan ettiği fiyatlar halkın kafasında ciddi soru işaretlerine yol açıyor. TÜİK'e göre örneğin aralık ayında beyaz peynirin kilosu 38 lira, kuzu eti 83 lira, patates 5 liradan satıldı. Ancak kendi marketinden peyniri 50 lira, kuzu etini 100 lira, patatesi 6 liradan satın almak zorunda kalan halk, “TÜİK bu fiyatları hangi marketlerden derliyorsa biz de oradan alışveriş yapalım. O fiyatları biz neden göremiyoruz” diyerek tepki gösteriyor.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1510
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x