“Muz Cumhuriyeti” nasıl bir şeydir…

“Muz Cumhuriyeti” nasıl bir şeydir…

İletigönderen Erkan Güçiz » Çrş Haz 08, 2016 16:19

2010 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, B.02.0.PPG.0.12-010-06/5862 sayılı genelgeyi imzalıyor; “Konu:” kısmı boş.

Ve diyor ki, “Anayasamızın eşitlik ilkesi çerçevesinde; ülkemizde yaşayan gayrimüslim azınlıklara mensup Türk vatandaşları, bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi, ayrılmaz parçası oldukları ulusal kültür ve kimlik yanında, kendi kimlik ve kültürlerini yaşama ve yaşatma imkanına sahip bulunmaktadırlar.”

Bu “gayrimüslim azınlıklar” tanımından başlarsak bir de “Müslüman azınlıklar” diye bir grubun varlığı akla gelebilir. O da nasıl bir şey diye sorarsanız, “Aleviler” diyecek bir yığın akıllı(!) çıkabilir.

Fakat asıl soru, azınlık nedir Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre, nerede buluruz bunun tanıtımını. İşte bunun yanıtı yok!

Azınlık okullarında Türkçe ve Türk Kültürü dersleri ile ilgili bir kanun (6581) ve beş tane Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmeliği var.

Bir de içinde, “Lozan Antlaşması hükümleri çerçevesinde, azınlıklara ait dini, hayri, sıhhi, sosyal, eğitsel ve kültürel müesseseler ile bunların kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilgili iş ve işlemlerini yürütmek,” tümcesi olan “Valilik ve Kaymakamlık Birimleri Teşkilat, Görev ve Çalışma Yönetmeliği” var.

Bu yönetmeliğe bakarak, Lozan Antlaşması’nda buluruz azınlık tarifini derseniz, o da zor. Zira Lozan Antlaşması metni, “Türkiye Cumhuriyeti” resmi belgeleri arasında yok. Ne “Resmi Gazete”de ne de “Mevzuat Bilgi Sistemi”nde bu belgeyi bulmak mümkün değil.

340 nolu, “Lozan Sulh Muahedenamesinin Kabulüne Dair Kanunlar” içinde 341, 342, 343 nolu kanunları da içeriyor. Bunlar, Lozan Antlaşmasını yasa haline getiriyor fakat antlaşma metni yok burada.

Ve bugüne kadar hiç duymadığım bir şey çarptı beni bunları ararken.

“Kanun No : 343
Madde 1 – Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümetile Britanya İmparatorluğu, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan ve Romanya Hükümetlerinin salahiyettar murahhasları arasında 1339/1923 senesi temmuzunun yirmi dördüncü günü Lozanda akit ve imza olunan Devleti Osmaniye tarafından verilmiş bazı imtiyazata dair Protokol Türkiye Büyük Millet Meclisince tasdik olunmuştur.”

Nedir bu “bazı imtiyazlar”, nerede buluruz bu belgeyi?

Hani biz sıradan vatandaşlar, “Lozan TC’nin tapusudur” diyerek kasılırız ama devletimiz bu tapu’yu bir yere kaydetmek zahmetine katlanmamış gibi geliyor.

Lozan Antlaşması’nın ve bu bazı imtiyazların resmi kayıtlarının nerede olduğunu bilen varsa, beni “tapusuz mala sahip çıkma” mahcubiyetinden kurtarsın lütfen.

Resim
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x