NASS'ın TRAJİK SONU.. Dr. Noyan UMRUK

Genel & Güncel Konular

NASS'ın TRAJİK SONU.. Dr. Noyan UMRUK

İletigönderen Noyan Umruk » Cum Mar 22, 2024 15:34

NASS'ın TRAJİK SONU... :taz:
Dr. Noyan UMRUK

"MB politika faizini 500 baz puan artırdı"

İddia ediyorum ben ekonomistim diyenler sebep, faiz neticedir...

2018' de % 8,5 olan faiz oranı artarda 9ncu kez yükseltilmek zorunda kalındı...

Adeta dizi film izliyoruz... Yeterli olmazsa devamı gelecek aylara...

TCMB, seçim öncesi beklemeyen bir hamle ile sürpriz bir kararla politika politika faiz oranını 500 baz puan arttırdı.

Böylece %45 olan cari faiz oranları %50'e yükseltilmiş oldu...

Bütüncül bir ekonomik yaklaşım, politika olmayan sadece para politikası aracı olan bu önlemin sonuçları:

* Enflasyon hızı, tüketim hacmi döviz, altın, gayrimenkul, sabit değerler talepleri kısmen yavaşlayabilir...

*Ticari ve sınai kredi kullanımı, yatırımlar, üretim, büyüme hızı ciddi ölçülerde gerileyebilir

* Buna karşılık işsizlik ve yoksulluk süratle daha da artar, bu tür para politikası operasyonlarının yükü tamamen orta ve alt sınıfların sırtına biner; başta sermaye kesimi olmak üzere tasarruf sahiplerinin yönelimiyle vadeli mevduat hacmi bir ölçüde yükselebilir...

* Eşitsiz gelir dağılımı uçurumu daha da derinleşir...

Kısaca durum bu durum...
Kullanıcı küçük betizi
Noyan Umruk
GM Yazarları
GM Yazarları

İletiler: 1052

Re: NASS'ın TRAJİK SONU.. Dr. Noyan UMRUK

İletigönderen OzdesYagci » Cmt Mar 23, 2024 18:32

Faiz oranlarının bu şekilde yükseltilmesi gerçekten dikkat çekici bir durum. Genelde böyle büyük artışlar, ekonominin belli başlı sorunlarıyla başa çıkmaya çalışıldığının bir işareti oluyor. Faizin artırılması, bir yandan enflasyon gibi sorunları kontrol altına almayı amaçlasa da, diğer yandan kredi maliyetlerini artırarak ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir, hatta işsizliği artırabilir. Bu, özellikle dar gelirli aileler ve küçük işletmeler için zorlayıcı olabilir.

Faiz artışının doğrudan etkisi, tasarruf sahipleri için olumlu olabilir, çünkü mevduat faizleri artar ve bu da onların gelirlerinin bir kısmını oluşturabilir. Ancak, ekonominin genelini düşündüğümüzde, bu tür sert politikaların, kredi kullanımını ve yatırımları azaltarak ekonomik aktivite üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceğini görmek mümkün. Yani, bir taraftan bazı olumlu etkiler elde edilse bile, diğer taraftan ekonomik büyümenin yavaşlaması, işsizliğin artması gibi ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz.
Kullanıcı küçük betizi
OzdesYagci
Üye
Üye

İletiler: 7

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x